Pri obezite ide o život. Doslova. Hoci ju spoločnosť vníma predovšetkým ako estetický problém, v skutočnosti predstavuje obrovskú záťaž na na-
še zdravie. Veľká nadváha  výrazne zvyšuje riziko mnohých ochorení - od diabetu 2. typu cez srdcovo-cievne choroby a niektoré typy rakoviny až po osteoartritídu či astmu. Len v Európe s ňou ročne súvisí až milión úmrtí.

Úsporný režim tela

V snahe schudnúť ľudia skúšajú rôzne diéty znižujúce (niekedy drasticky) kalorický príjem. Ibaže ľudské telo sa na nový stravovací režim dokáže rýchlo adaptovať a rôznymi mechanizmami bráni ďalšiemu úbytku hmotnosti. Významnú pomocnú úlohu v boji s obe zitou preto zohráva aj hľadanie účinných liečiv.

Výskumníci z austrálskeho Garvanovho ústavu medicínskeho výskumu sa zamerali na jednu z príčin, ktorá bráni napredovaniu úspešného chudnutia - receptor neuropeptidu Y zvaný Y1. K uvoľňovaniu tejto molekuly dochádza počas hladovania. Vtedy znižuje náš kalorický výdaj. Organizmus sa prepína do úsporného režimu, ktorého nežiaducim dôsledkom je výrazné spomalenie až zastavenie spaľovania tuku aj pri strave chudobnej na kalórie.

Zo zásobárne spaľovňa

Austrálski výskumníci zablokovali receptor Y1 laboratórnym myšiam a pozorovali dramatickú zmenu. „Myši konzumujúce stravu bohatú na tuk po blokovaní receptora pribrali v priebehu dvoch mesiacov o 40 percent menej než ostatné,“ hovorí vedúca autorka výskumu Yan-Chuan Shiová. „Zistili sme, že zablokovanie tohto receptora zmenilo tuk slúžiaci na uskladňovanie zásob energie na tkanivo spotrebúvajúce energiu.“ Tukové tkanivo podľa vedkyne začalo spaľovať kalórie tak, že produkovalo viac tepla.

Aby overila možnú účinnosť tejto metódy aj na ľudí, Shiová sa s kolegami pokúsila podobným spôsobom zablokovať receptor Y1 vo vzorkách tukového tkaniva obéznych pacientov. Uspela. A čo je dôležité, výskumníci v laboratórnych vzorkách nepozorovali žiadne nežiaduce procesy, to naznačuje, že potenciálne liečivo by mohlo fungovať bez výraznejších vedľajších účinkov. Práve tie sú kameňom úrazu iných liekov na
obezitu.

Viac FOTO v GALÉRII >>

„Náš výskum priniesol novú alternatívu boja s vysokou nadváhou, ktorá sa zameriava priamo na tukové tkanivo. Môže ísť o výrazne bezpečnejší spôsob, ako liečiť obezitu a predchádzať jej,“ hovorí Yan-Chuan Shiová.