Boli podpísané zmluvy s Európskou komisiou a testovacia fáza vakcíny sa chýlila ku koncu. Všetko nasvedčovalo tomu, že onedlho sa dočkáme očkovacej látky, ktorá sa v miliónových kusoch mala distribuovať. Farmaceutická firma AstraZeneca, ktorá vakcínu vyrába, však prerušila testovanie. Dôvodom je fakt, že sa u jedného z účastníkov prejavili vedľajšie účinky.

Nevysvetliteľná choroba

Britská spoločnosť AstraZeneca na vývoji vakcíny spolupracuje s Oxfordskou univerzitou. Koncom augusta začala s finálnou treťou fázou klinických testov, ktoré sa konajú v Británii, Brazílii, Spojených štátoch a Juhoafrickej republike.
 Ako uviedla hovorkyňa spoločnosti Michelle Meixellová, AstraZeneca testovanie v dôsledku incidentu, ku ktorému došlo u pacienta v Británii, dobrovoľne prerušila. Medicínsky portál Stat News dodáva, že presné okolnosti incidentu neboli bezprostredne známe. Stanovisko hovorí iba o „potenciálne nevysvetlenej chorobe".
„Pri veľkých testoch sa choroby môžu vyskytnúť náhodne, ale musia byť nezávisle a podrobne preverené. Urýchlene pracujeme na preskúmaní tohto incidentu, aby sme minimalizovali potenciálne dôsledky na časový plán testov,"vysvetlila Meixellová.

Poputujú aj na Slovensko

AstraZeneca je jednou z deviatich farmaceutických firiem, ktoré sa v utorok zaviazali „zachovať integritu vedeckého procesu" aj napriek tlaku vyrobiť vakcínu čo najrýchlejšie.
Austrália bude v prípade úspešných testov jednou z prvých krajín, ktorá sa k tejto vakcíne dostane. Vyplýva to z dohody v hodnote jednej miliardy eur, podľa ktorej Austrália dostane 84,8 milióna dávok vakcíny v priebehu roku 2021.
Námestník austrálskeho hlavného hygienika Nick Coatsworth v reakcii na prerušenie testov uviedol, že ide o „vážny prejav vedľajších účinkov, ktorý musí byť preskúmaný". Zároveň však dodal, že ide iba o jeden incident.

So spoločnosťou AstraZeneca podpísala Európska komisia koncom augusta prvú zmluvu na nákup vakcín proti COVID-19. Zmluva so spoločnosťou, umožní nákup vakcíny proti vírusu pre všetky členské štáty Európskej únie, teda sa týka aj Slovenska. K dispozícii na kúpu pre jednotlivé členské štáty bude 300-miliónov dávok vakcíny. Očkovacia látka sa podľa vyjadrenia eurokomisárky pre zdravie a bezpečnosť potravín Stelly Kiriakidesovej budú distribuovať úmerne k počtu obyvateľov. Európska komisia pritom pokračuje v rokovaniach o podobných zmluvách aj s inými výrobcami vakcín.