Počet chorých na chrípku a iné respiračné ochorenia podľa hlásení regionálnych úradov verejného zdravotníctva v posledných dňoch minulého roka klesol. Môžu za to najmä prázdniny a dovolenkové obdobie. Znamená to, že Slovensko chrípková epidémia ešte nezasiahla.

V 52. kalendárnom týždni v porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesla chrípka o 66,8 % . Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Trenčianskom kraji, najnižšiu v Banskobystrickom kraji, zasiahla najmä vekovú skupinu detí do 5 rokov, informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva.

Epidémia ešte môže prísť

Avšak chrípka má tendenciu prerásť do epidémie zväčša na prelome januára a februára. Je to vysoko nákazlivé a rýchlo sa šíriace infekčné ochorenie dýchacích ciest. V niektorých prípadoch môže mať vážny priebeh s komplikáciami a najmä u starších ľudí neraz končí liečbou až na nemocničnom lôžku.

V uplynulej chrípkovej sezóne (2018/2019) zdravotníci nahlásili  viacero úmrtí v súvislosti s chrípkou, ktorú skomplikovali ďalšie ochorenie, prípadné rizikové faktory, ako kardiovaskulárne ochorenia a podobne. "Ťažké akútne respiračné ochorenie (SARI), ktoré si vyžaduje hospitalizáciu, bolo potvrdené v 123 prípadoch, pričom u 57 osôb došlo k úmrtiu," uvádza Úrad verejného zdravotníctva.

Chrípkou sa môžeme nakaziť viackrát za sezónu, je to choroba, na ktorú sa aj umiera.
Chrípkou sa môžeme nakaziť viackrát za sezónu, je to choroba, na ktorú sa aj umiera.
Zdroj: Shutterstock

Cirkulácia vírusov chrípky sa podľa informácií úradu zdravotníctva sleduje na celom svete počas celého roka a podľa toho Svetová zdravotnícka organizácia určuje, ktoré vírusy budú v očkovacích látkach v nasledujúcej chrípkovej sezóne obsiahnuté. Vírus často mení svoje vlastnosti, a takmer každú sezónu kolujú v populácii iné typy vírusov. "Žiadna z osôb nebola očkovaná proti chrípke a väčšina z nich mala pridružené chronické ochorenia, čiže patrili do rizikovej skupiny ľudí," informuje úrad.

Medzi chrípkou a prechladnutím je rozdiel

Je náročné rozlíšiť chrípku od iných respiračných infekcií a mnoho ľudí si ju mýli so silným prechladnutím.

Chrípka má náhly nástup príznakov z plného zdravia, je sprevádzaná vysokou teplotou (38°C). Typickým úvodným príznakom je bolesť kĺbov, silná bolesť hlavy – často za očami, bolesť svalov. Prejavuje sa suchým a dráždivým kašľom, často sa objaví zimnica a triaška, po 48 hodinách sa môže prejaviť nádcha a bolesť hrdla. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po 3-5 dňoch odznejú, hoci únava a slabosť môžu pretrvávať dlhšie. K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do dvoch až štyroch týždňov od prvých príznakov.

Príznaky prechladnutia sú nádcha, kýchanie, slziace oči a podráždené hrdlo. Toto ochorenie je obmedzené na horné dýchacie cesty, nevzniká náhle z plného zdravia triaškou. Prechladnutie nie je sprevádzané vysokou teplotou, bolesťami kĺbov a svalov. Príznaky bežného prechladnutia trvajú kratšie a komplikácie ako zápal pľúc sa vyskytujú zriedka.

Chrípkou sa môžeme nakaziť viackrát za sezónu, je to choroba, na ktorú sa aj umiera.
Chrípkou sa môžeme nakaziť viackrát za sezónu, je to choroba, na ktorú sa aj umiera.
Zdroj: Shutterstock

Jedno ochorenie to neistí

Chrípkou sa môžeme nakaziť viackrát za sezónu, informujú epidemiológovia. Príčinou je premenlivosť vírusu chrípky a existencia viacerých typov chrípkových vírusov. Preto sa nedá vylúčiť, že chrípkou sa možno nakaziť viackrát za sezónu, nakoľko medzi ľuďmi počas sezóny cirkulujú viaceré typy vírusov chrípky a imunita voči jednému vírusu nemusí chrániť pred druhým. Chrípku nezastaví ani mráz

Vírusy chrípky dobre prežívajú práve v mrazivom zimnom počasí. Ide o kvapôčkovú infekciu prenášanú kontaminovaným vzduchom. V suchom vzduchu kvapôčky majú tendenciu sa rozbíjať na menšie. Tým zostávajú vo vzduchu dlhšie. Naopak v teple sú väčšie, ťažšie a hneď spadnú na zem. Okrem toho v zime sa nám, v snahe šetriť teplo, sťahujú cievy najmä na sliznici dýchacích ciest, čo prispieva k ľahšiemu prieniku vírusov do organizmu.

Nízka zaočkovanosť 

Slovensko dosahuje podľa informácie epidemiólógov veľmi nízku mieru zaočkovanosti proti chrípke v porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie. "Minimálne posledných 5 chrípkových sezón je podiel zaočkovanej populácie pod 5 percent. Okrem vnímania chrípky ako banálneho ochorenia, je jedným z dôvodov nízkej zaočkovanosti aj možný strach z vedľajších účinkov po očkovaní proti chrípke," uvádza na svojej stránke Úrad verejného zdravotníctva.