A aj napriek varovným signálom, návštevu urológa muži odkladajú. Veľmi dôležitá je prevencia, včasné odhalenie možnej rakoviny a začatie nevyhnutnej liečby.

Mužskú pohlavnú sústavu tvoria vonkajšie a vnútorné pohlavné orgány. Pomocou nich je zabezpečená rozmnožovacia funkcia. V svalovom dne panvy sa nachádza prostata (predstojná žľaza, predstojnica), ktorá je hornou časťou zrastená so spodkom močového mechúra. A takisto sa na ňu pripájajú semenovody, končiace v močovej trubici. Močová rúra je teda súčasťou tak močovej, ako aj reprodukčnej sústavy muža. V prostate sa vytvára prostatický sekrét, ktorý je dôležitou zložkou ejakulátu.

Rakovina verzus zväčšenie prostaty

Najčastejším ochorením prostaty je jej zväčšenie (benígna hyperplázia prostaty), podmienené nezhubným nádorom. Nebýva životu nebezpečné, no život znepríjemňuje približne každému druhému mužovi po päťdesiatke. V rámci zhubných nádorov – so schopnosťou šíriť sa mimo miesta vzniku – mužskú populáciu najčastejšie postihuje rakovina prostaty. Je to najčastejšie zhubné ochorenie u mužov a druhou najčastejšou príčinou ich úmrtia. Z novodiagnostikovaných prípadov je približne polovica v štádiu, keď už sú vytvorené dcérske ložiská zhubného nádoru, tzv. metastázy.

Zákernosť rakoviny prostaty spočíva v tom, že nádor rastie mnoho rokov bez pozorovateľných prejavov. Naproti tomu, ak sa odhalí včas, kým sa nerozšíri mimo prostatu, šanca na úplné vyzdravenie je veľmi vysoká. A tiež je problémom, že príznaky môžu byť podobné ako pri nezhubných ochoreniach prostaty. Najvýznamnejším rizikovým faktorom je vek. Práve z týchto dôvodov sú veľmi dôležité pravidelné preventívne prehliadky u špecialistu. Týka sa to najmä mužov, ktorí majú 50 a viac rokov, alebo sú mladší, ale karcinóm prostaty sa vyskytol v prvostupňovom príbuzenstve.

Návštevu urológa určite neodkladajte, ak pociťujete niektorý z nasledujúcich príznakov

• časté močenie
• prerušované močenie
• nočné močenie
• bolestivé močenie
• slabý prúd moču
• neschopnosť močiť
• potreba pri močení silnejšie tlačiť
• nečakané nutkanie na močenie
• únik moču
• pocit, že mechúr sa po močení celý nevyprázdnil
• bolesť alebo tlak v oblasti panvy
• častá bolesť alebo stuhnutosť krížovej oblasti, bedier alebo hornej časti stehien
• krv v moči
• krv v ejakuláte
• bolestivá ejakulácia
• problémy dosiahnuť alebo udržať erekciu

V čom spočíva prevencia?

Okrem veku a genetiky sú rizikovými faktormi fajčenie, alkohol, obezita a zlé stravovacie návyky. Problémom s prostatou sa dá predchádzať zdravým životným štýlom, ktorého súčasťou je pohyb a zdravá výživa.

K potravinám prospievajúcim prostate patrí ovocie a zelenina v neobmedzenom množstve – najmä paradajky, brokolica, listová zelenina, bobuľovité ovocie (brusnice, maliny, čučoriedky, jahody, černice), a teda aj šťavy z nich. Ďalej celozrnné produkty, orechy, ľanové a tekvicové jadierka a oleje z nich, hydina a čerstvé ryby. Obmedziť by ste sa mali morské plody, červené mäso, vnútornosti, mliečne bielkoviny a tuky, soľ a cukor. Strava by mala byť kvalitná, pestrá, sezónna, čerstvá (žiadne polotovary) a pripravená v náradí, ktoré je zo zdraviu nezávadných materiálov (nehrdzavejúca oceľ, sklo, porcelán). Tiež je dôležité dodržiavať pitný režim, v ktorom prevažuje čistá voda.

Čo sa týka športu, ten je celkovo prospešný a neexistujú v ňom takmer žiadne obmedzenia. Avšak najlepšie na prostatu vplýva beh a bežkovanie.

Pri vonkajších aktivitách v chladnom počasí pozor, prostata je totiž veľmi citlivá na chlad! Ochorenia prostaty tak ohrozujú najmä priaznivcov zimných športov, ale napr. aj rybárov. V rybárskej výbave by teda nemal chýbať rybársky prút, navijak okuma, signalizátor,..., no najmä kvalitný vonkajší odev. Ten sa vyznačuje priedušnosťou a vzdornosťou voči chladu, vode a vetru. Podobnými vlastnosťami by mali oplývať aj rybárske topánky. Obzvlášť rybári a lyžiari by mali pri svojej aktivite nosiť termobielizeň!

Pohlavným orgánom neprospieva ani oblečenie, ktoré je príliš tesné! Preto je dôležité, aby boli termoprádlo alebo lyžiarske nohavice správnej veľkosti. Najlepším spôsobom ako to zistiť, je danú vec si vyskúšať. V lyžiarskych nohaviciach by ste sa mali cítiť pohodlne, nikde by nemali tlačiť či omínať, a nijako vás obmedzovať v pohybe. Platí to aj pre termoprádlo, to by však vzhľadom k svojej podstate funkčnosti, a na rozdiel od lyžiarskych nohavíc, malo k telu úplne priliehať.