Bola to unikátna diskotéka, na akú sa nezabúda. Tanečníkov na rozsiahlom hlavnom parkete výletnej lode Norwegian Pearl, kotviacej pri pobreží španielskeho ostrova Ibiza, v polovici minulého mesiaca bavil taliansky kozmonaut priamo z vedeckého laboratória Columbus, ktoré je súčasťou Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Štyridsaťdvaročný inžinier a pilot talianskych leteckých síl Luca Parmitano odohral z obežnej dráhy Zeme dvanásťminútový hudobný blok a stal sa prvým vesmírnym disk­džokejom na svete.

Lietajúci diskdžokej

Ako píše server space.com, celému prepojeniu vedeckej expedície a letného hudobného festivalu predchádzala náročná príprava a vytvorenie spolupráce medzi spoločnosťou BigCityBeats, ktorá po­dujatie organizovala, a Európskou ves­mírnou agentúrou (ESA). Predtým, než Luca Parmitano odletel na obežnú dráhu, musel absolvovať hodiny tréningu so známym nemeckým diskdžokejom Chrisom Stritzelom vystupujúcim pod umeleckým menom Le Shuuk. S ním sa učil mixovať, pracovať s hudobným softvérom v tablete a moderovať krátky program. Vytvorili tiež zoznam skladieb a výsledok bol parádny. Tritisíc výletníkov fascinovane hľadelo na veľkoplošnú obrazovku, kde im muž v kombinéze, miestami poletujúci hore nohami v tesných priestoroch stanice, robil zábavu.

Tréning: Luca strávil hodiny príprav na svoje vesmírne vystúpenie s nemeckým diskdžokejom Chrisom Stritzelom.
Tréning: Luca strávil hodiny príprav na svoje vesmírne vystúpenie s nemeckým diskdžokejom Chrisom Stritzelom.
Zdroj: INTERNET

„Chcem vás pozdraviť z modulu Columbus, európskeho laboratória na palube ISS, kde sa vytvorila najúžasnejšia spolupráca vesmírnych agentúr na svete,“ povedal davu ľudí, zatiaľ čo jeho tablet plával pred ním. „Dnes sme tu robili vedecké experimenty, testovali technológie, skúmali budúcnosť. Možno ste prekvapení, čo nás sem priviedlo, prečo vysielame z vesmíru hudbu. Je to rozumná otázka, berúc do úvahy, že je to prvýkrát, čo sa takéto predstavenie uskutočnilo z vesmíru.“

Prepojenie vedy a muziky

Potom Talian porozprával príbeh, ako sa ho počas procesu výberu kozmonautov psychológ pýtal, čo by chcel najviac na svete. Odpovedal, že by si želal, aby existoval jazyk, ktorému by mohol porozumieť každý. Neskôr si však uvedomil, že také sú len dva - matematika a muzika. „Hudba je úžasný komunikačný nástroj. A to je to, o čo sa pokúšam. Nie som DJ, ale snažím sa preskúmať svoje možnosti a komunikovať s vami prostredníctvom hudby. Pozrite sa, čo môžem urobiť. Skúste to ako ja,“zažartoval Parmitano, mierne sa vzniesol, nohami sa oprel o bočnú stenu, stlačil tlačidlo na tablete a výletnou loďou sa rozniesli melódie, ktoré v dyme a vo svetelných efektoch roztancovali publikum na lodi. V prostredí nulovej gravitácie sa Luca úplne vžil do úlohy diskdžokeja, povzbudzoval dav, poletoval hore a dole, tlieskal rukami nad hlavou a tanečníci na parkete ho - v rámci pozemských možností - nasledovali.

Norwegian Pearl: Na tejto výletnej lodi si tri tisícky ľudí užívali diskotéku vysielanú z obežnej dráhy Zeme.
Norwegian Pearl: Na tejto výletnej lodi si tri tisícky ľudí užívali diskotéku vysielanú z obežnej dráhy Zeme.
Zdroj: INTERNET

Mal som zimomriavky a slzy v očiach, keď som videl, ako Luca drží vlajku klubu World Club Dome priamo na vesmírnej stanici,“uviedol generálny riaditeľ BigCityBeats Bernd Breiter vo svojom vyhlásení. „Keď zazneli prvé tóny jeho vystúpenia, nedokázal som v tom momente opísať svoje pocity. Bol to môj dlhoročný sen - vytvoriť prvý vesmírny klub a v širšom kontexte prepojiť vedu a hudbu. To, ako dúfam, bude inšpirovať budúce generácie.“

Veliteľ AstroLuca

Pochopiteľne, pobaviť divákov nebola jediná úloha talianskeho kozmonauta na obežnej dráhe. Na palube vesmírnej stanice ho čakajú mesiace vedeckej práce a stovky experimentov. Tie zahŕňajú napríklad výskum pôsobenia mikrogravitácie na ľudský organizmus. Koncom októbra sa Talian, dnes už známy ako DJ AstroLuca, stane dokonca veliteľom ISS. Koncert bol z pohľadu ESA pokusom priblížiť vesmír a jej prácu mládeži. „Takto agentúra osloví veľkú komunitu mladých ľudí, z ktorých by mnohým ani nenapadlo zaujímať sa o vesmír. Preto vesmír prišiel k nim, priamo na Ibizu,“ komentoval Lucovo vystúpenie francúzsky kozmonaut Jean-François Clervoy pre server EuroNews.

Štart: V druhej polovici júla odletel Luca Parmitano z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.
Štart: V druhej polovici júla odletel Luca Parmitano z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.
Zdroj: TASR/AP

Treba dodať, že hoci Parmitano je prvým vesmírny diskdžokej, muzika nie je na palube ISS nový fenomén. Niektorí astronauti si so sebou berú dokonca hudobné nástroje. Podľa EuroNews majú teraz na vesmírnej stanici dve gitary, klávesy a saxofón a už pred pár rokmi sa na internete objavilo video, kde kanadský kozmonaut Chris Hadfield predvádza s gitarou cover verziu jednej zo skladieb Davida Bowieho lietajúc pol metra nad podlahou.

Pozrite si viac fotografií z vesmírnej diskotéky v našej GALÉRII