Tip na článok
Podľa vedcov nás sústavné hádky ničia na zdraví rovnako ako alkohol či cigarety.

Radšej si vypite a zapáľte: Podľa vedcov sú manželské hádky rovnako škodlivé

Matúš Német

Si bordelár! Míňaš na hlúposti! Zase si dala „majland“ na kaderníčku! Hádky, výčitky a konflikty často pre malichernosti. V manželskom živote sa vždy tieto javy vyskytnú. Vedci však upozorňujú, že majú na naše zdravie rovnaký vplyv ako akékoľvek iné neduhy.

Pravidelné konflikty v manželstve majú závažný dopad na naše zdravie. Tvrdia to psychológovia z amerických univerzít v Nevade a v Michigane, ktorí podrobili monitorovaniu 373 heterosexuálnych párov s cieľom zistiť, či témy ako deti, peniaze, svokrovci či voľnočasové aktivity majú na nás negatívne zdravotné dopady.

Ako uvádza britský The Guardian, vedci sledovali manželské páry prvých 16 rokov spoločného života a porovnávali zdravotný stav manželov, ktorí vykazovali väčší počet tém, pri ktorých dochádzalo vo vzťahu ku konfliktom s tými, ktoré zaznamenávali menší počet. Výskumníci podľa portálu prišli k záveru, že manželský konflikt negatívne postihuje zdravie tak manžela ako aj manželky, napriek tomu, že viac vplývali konflikty na mužov ako na ženy. Páry, ktoré si navzájom rozumeli zaznamenávali v počiatku svojho zväzku priaznivé zdravotné výsledky. To sa však s pribúdajúcimi rokmi tiež začalo meniť.

Pohroma pre organizmus

Ukazovatele zdravia vychádzali z otázok manželským párom, ako napríklad, či mali problém so spánkom, bolesti hlavy, či ich zdravie zasahuje aj do ich práce a podobne. Kým predošlé výskumy naznačovali, že život v manželskom zväzku má za následok aj dlhší život a ďalšie pozitíva oproti rozvedeným či nezadaným jedincom, najnovšia štúdia má svoje ALE. „Zažívanie veľkého náporu konfliktov vo vzťahu je veľmi ničivé pre zdravie, podobne, ako sú negatívne nezdravé návyky v podobe fajčenia a pitia alkoholu,“ vysvetlila výskumníčka Rosie Shrout. Hádky a spory vo vzťahu sú nebezpečné najmä vtedy, ak sa podľa vedkyne páry neustále hádajú o rovnakej veci bez žiadneho výsledku a vyriešenia problému. Ako uvádza ďalej portál britských novín, na tieto podnety existujú v organizme psychologické reakcie v podobe zvýšeného uvoľňovania stresových hormónov, zmeny v regulácii chute do jedla a funkcie imunity. Samozrejme to neznamená, že občasná hádka môže poškodiť vaše zdravie, neustále opakovanie manželských nezhôd si však podľa odborníkov vždy vyžiada svoju daň. Preto, ako dodávajú, je dôležité pracovať na komunikácii s partnerom a hlavne minimalizovať prípadný konflikt s ním.

VIDEO Plus 7 Dní