Srdce a diplomy

Ľudia bez strednej školy majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku ochorenia srdca než tí, ktorí absolvujú vysokoškolskú vzdelanie, hovorí nová štúdia. Podľa jej výsledkov, čím viac vzdelania človek mal, tým nižšie bolo riziko ochorenia srdca, a naopak.

Skutočne niektoré chemikálie v krémoch na opaľovanie spôsobujú rakovinu? Spýtali sme sa odborníčky

Rakovina je pre vzdelaných a infarkty pre ľudí bez školy

Riziko srdcových ochorení bolo najvyššie u ľudí bez maturity. Viac ako polovica ľudí, ktorí mali iba základné vzdelanie získalo počas života niektorú zo srdcových chorôb. U ľudí s vysokou školou mal problémy so srdcom jeden z troch, vyšlo zo štúdie, ktorú robila Univerzita of Minessota a podieľalo sa na nej viac, ako 14-tisíc ľudí s rôznym druhom vzdelania.

Začína existovať šanca, že lekári skutočne rakovinu porazia. O liečbe rozhodne pokazený gén nádoru

Vzdelanie a rakovina prsníka

Ak ste si urobili vysokú školu máte možno nižšie riziko srdcovo cievnych problémov, ale zvýši sa vám pravdepodobnosť niektorého z druhov rakoviny. Nádor prsníka dostane približne každá dvanásta žena na Slovensku. Je to u nás najrozšírenejší ženský tumor.

Niektoré pacientky s nádorom prsníka užívajú chemoterapiu úplne zbytočne. Poisťovne to netrápi

Rakovina je pre vzdelaných a infarkty pre ľudí bez školy

Každý rok pribudne okolo dvetisíc prípadov. Nikto nevie prečo, ale čísla stále stúpajú a vek pacientok sa znižuje. „Karcinóm prsníka najčastejšie mávajú ženy s vyšším sociálnoekonomickým statusom,“ povedala nám onkologička Eva Oravcová z Národného onkologického ústavu v Bratislave. Je to paradox, lebo bohatšie a vzdelanejšie ženy menej fajčia, majú kvalitnejšiu stravu, dbajú o svoju postavu a snažia sa o zdravší životný štýl.

Rakovina? Niekedy máte jednoducho smolu

Peniaze a lymfóm

V prípade rakoviny lymfatických uzlín, konkrétne pri takzvanom Hodgkinovom lymfóme nehrá úlohu ani tak vzdelanie, ale peniaze. Americká onkologická spoločnosť tvrdí, že život na vysokej nohe môže byť jedným z jeho rizikových faktorov. Nikto nepozná dôvod.

Jednou z teórii je, že deti z bohatších rodín sa môžu častejšie dostať do kontaktu s niektorými typmi infekcií, ako je napríklad mononukleóza. Za toto ochorenie lymfatického systému môže Epsteinov-Barrovej vírus. Časť ľudí, ktorí ho prekonali, dostala lymfóm.

Mamografia cez zľavový portál? Neuveríte, aké vyšetrenie si môžete dať urobiť s 80 percentnou zľavou!

„Rovnako v rodinách s vyšším socioekonomickým statusom, kde rodičia príliš dbajú na hygienu, sú deti častejšie postihnuté lymfómom. Akoby sa nestretávali s takým množstvom antigénov a nemali rozvinutý imunitný systém,“ vyjadril sa doktor Andrej Vranovský z Národného onkologického ústavu.

Hodgkinov lymfóm najčastejšie dostanú mladí ľudia a deti. Asi každý desiaty pacient je tínedžer. Aj keď choroba vyzerá často veľmi dramaticky, viac ako osemdesiat percent postihnutých žije dlhšie ako desať rokov alebo sa úplne vylieči.

Ak teda chcete znížiť riziko chorôb srdca aj rakoviny, urobte si vysokú školu, ale nezarábajte veľa peňazí a žite na vidieku podľa možností bez stresu.