Vyhýbajte sa tomuto, jedzte toto. Celé roky sme upozorňovaní na súvislosť medzi rôznymi toxínmi a rakovinou. Niekedy však nepomôže ani to, že žijeme a jeme zdravo. Podľa štúdie zverejnenej v časopise Science, dve tretiny mutácií génov, ktoré spôsobujú obávanú rakovinu nie sú výsledkom prostredia ani dedičnosti, ale náhodných DNA chýb alebo replikácií, ktoré jeden z výskumníkov pomenoval ako „smolu“.

Väčšinou žiadna škoda

Tieto náhodné chyby sa vyskytujú počas normálneho bunkového delenia. „Väčšinu času tieto mutácie nespôsobujú žiadnu škodu,“ citoval portál Bloomberg Berta Vogelsteina, riaditeľa Ludwigovho strediska Centra rakoviny Johna Hopkinsa Kimmela. Obvykle sa podľa neho vyskytujú tieto mutácie na nedôležitých miestach v ľudskej DNA. „Občas sa ale vyskytnú v géne, v ktorý spúšťa rakovinu, a to je smola.“

Americká štúdia Vogelsteina a Cristiana Tomasettiho hodnotila výskyt rakoviny v 69 krajinách s celkovým počtom obyvateľov 4,8 miliardy. Napriek diametrálne odlišným typom prostredia, zistili silnú koreláciu medzi rakovinou a normálnym delením kmeňových buniek. Inými slovami, čím viackrát sa bunky v určitom type tkaniva počas celého života delia, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa vyvinie rakovina. Platí bez ohľadu na obyvateľstvo a životné prostredie.

Výskumníci odhadujú, že až 66 % mutácií, ktoré sú hnacím motorom rakoviny sú dôsledkom čisto náhodných chýb replikácie v priebehu času, 29 % mutácií súvisí so životným prostredím a 5 % je dedičných. „Ako budú ľudia starnúť, ich bunky sa budú viac deliť a väčšia časť mutácií bude mať vplyv na náhodné faktory mutácie,“ prognózuje Vogelstein. Tomasetti však poznamenáva, že väčšina rakovinových ochorení nie je spôsobená jednou mutáciou, ale skôr tromi a viacerými mutáciami.

Nie je to ničia vina

Tomasetti pre ilustráciu poukazuje na rakovinu pľúc, pri ktorej neboli identifikované žiadne dedičné faktory a v drvivej väčšine je jej hlavnou príčinou fajčenie. V 90-percentách môže za rakovinu pľúc fajčenie, pasívne fajčenie alebo iný faktor životného prostredia. Náhodné chyby replikácie sú príčinou rakoviny pľúc len u 10 % pacientov.

Zistenie, že pri rakovine zohrávajú úlohu aj náhodné chyby replikácie by nemalo znížiť význam prevencie, ale malo by slúžiť ako pripomienka, že pri rakovine je dôležité hlavne jej včasné zistenie, čiže jedzte ďalej brokolicu, ale nezabúdajte na preventívne prehliadky u lekára.

„Jeden z praktických dôsledkov tohto výskumu je, že dúfame, že zabránime, aby sa ľudia cítili vinní za svoju rakovinu. Tí, ktorí urobili všetko ako mali – preventívne opatrenia –, a napriek tomu ochoreli musia pochopiť, že k takémuto druhu rakoviny by došlo bez ohľadu na to, čo by urobili,“ uzavrel Vogelstein.

Čítajte viac

Bude vás zaujímať