Tip na článok
REVOLÚCIA v liečbe slovenských onkopacientov: Umelá inteligencia poradí do niekoľkých sekúnd! Ilustračné foto.

REVOLÚCIA v liečbe slovenských onkopacientov: Lekárom radí umelá inteligencia!

Slovenským onkológom radí umelá inteligencia. Pomohla už 500 pacientom.

Počítačový systém dokáže spracovať údaje o pacientovi do niekoľkých sekúnd. Množstvo informácií nie je žiadny problém. Prehľadá viac ako 300 lekárskych periodík, vyše 200 učebníc a takmer 15 miliónov strán odborného textu.

Človek takú kapacitu nemá

Vďaka umelej inteligencii si aj slovenskí lekári môžu overiť správnosť navrhovanej liečby na základe medzinárodne overených postupov. Systém IBM Watson for Oncology využívajú onkológovia zo siete nemocníc Svet zdravia už rok. Dosiaľ ho využili pri terapii vyše 500 pacientov.

„Neustále sledovať pri všetkých nádoroch všetky najnovšie klinické štúdie, ktoré pribúdajú enormnou rýchlosťou, zrejme nikto z lekárov nedokáže. Tým, že systém sumarizuje najaktuálnejšie medzinárodné poznatky z oblasti liečby nádorových ochorení, dokáže poskytnúť onkológovi rýchlu spätnú väzbu. Takýto druhý názor a kontrola majú preto pre onkológa veľký zmysel,“ vysvetľuje banskobystrická klinická onkologička Eva Pritzová.

Rozhoduje lekár

Do najnovšej verzie počítačového systému môžu lekári zadávať pacientov s 13 diagnózami. „Odporúčania liečby dokáže systém vygenerovať pre rakovinu prsníka, pľúc, hrubého čreva a konečníka, žalúdka, pečene, krčka maternice, vaječníkov, prostaty, močového mechúra a štítnej žľazy. V apríli pribudli dve ďalšie diagnózy – rakovina maternice a rakovina pažeráka,“ hovorí onkologička Jaroslava Feketeová. Zatiaľ ho lekári najviac využívali pri rakovine prsníka a pri vekovej skupine 60- až 69-ročných pacientov.

Počítačový systém po spracovaní množstva údajov navrhne lekárovi optimálnu liečebnú alternatívu. Definitívne však o liečbe stále rozhoduje lekár, ktorý je za ňu zodpovedný.

VIDEO Plus 7 Dní