Za mnohými vynálezmi a zlepšovákmi treba hľadať vojakov - platí to aj pre „levitujúci“ turistický ruksak.  Samozrejme, nevznáša sa voľne na chrbte turistu - aj keď to na prvý pohľad tak vyzerá. Využíva totiž špeciálnu patentovanú technológiu SLT (Suspended Load Technology). A práve za ňou stojí jeden z popredných expertov na biomechaniku a svalovú činnosť Larry Rome, inak profesor biológie na University of Pennsylvania.

Armádna objednávka

V roku 2002 dostal od americkej armády špeciálnu zákazku, ktorá mohla výrazne uľahčiť život vojakom špeciálnych jednotiek  v Afganistane. Tí totiž nosia ruksaky s nevyhnutným vybavením, ktoré vážia vyše 36 kilogramov. A k tomu majú ako bonus ďalších 9 kilogramov rôznych dobíjateľných batérií.

Vojaci chceli, aby Rome vymyslel nejaký mechanizmus, ktorý by umožnil využiť prirodzený pohyb tela počas presunov na výrobu dostatočného množstva energie, ktorá by umožnila dobíjať aspoň niektoré batérie. A napokon spolu so svojimi spolupracovníkmi vytvorili technológii SLT.

Technológia SLT a redukcia negatívnych síl.
Zdroj: Lightning Packs / HoverGlide

Tá plne rešpektuje prirodzený pohyb ruksakov hore-dolu na chrbtoch vojakov počas chôdze a minimalizuje záťaž, ktorou vertikálne rozpohybovaný ruksak pôsobí na chrbát. A zabudoval do nich generátor, schopný tento prirodzený vertikálny pohyb využiť na výroby elektriny, potrebnej na dobíjanie batérií. Funguje to  - v civilnej verzii bez generátora - približne takto:

Princíp sa napokon uplatnil aj vo vojenských ruksakoch, na videu je projekt bez zabudovaného generátora:

Nie je sila ako sila

Pri meraniach sa totiž  zistilo, že pri rýchlej chôdzi a behu natriasajúci sa ruksak pôsobí na chrbát vo vertikálnom smere až trojnásobne väčšou silou, než keď človek stojí.  Inak povedané, ak sa vám 15-kilogramový batoh na chrbte pri behu vertikálne rozkmitá, na chrbát pôsobí až trojnásobkom sily, čiže pri pohybe smerom dolu zaťažuje chrbát rovnako ako 45-kilogramový ruksak v čase, keď ho má človek pasívne na chrbte a nehýbe sa s ním.

Veľký 55-litrový trekingový ruksak s technológiou SLT.
Zdroj: Lightning Packs / HoverGlide

Tento negatívny vplyv znižuje technológie SLT pri behu až o 86 percent a pri rýchlej chôdzi o 82 percent, pričom ešte dokáže vyrábať elektrinu.  Na redukciu záťaže pri vertikálnom pohybe ruksaku slúži špeciálna rámová konštrukcia s využitím dostatočne pevných a zároveň mimoriadne elastických lán pre bungee jumping a kladkového systému so snímačmi zaťaženia. Ukazuje to aj nasledujúce video:

Systém sa ťažko popisuje, ale je v podstate jednoduchý. Rome ho prirovnal k tomu, keď v Ázii ľudia už oddávna pri nosení ťažkých bremien využívajú dlhé a pružné bambusové palice. Flexibilita bambusu absorbuje vertikálny hore-dolu pohyb pri chôdzi, bremeno má tým pádom konštantnú hmotnosť a je jednoduchšie ho prenášať.  Na rovnakom princípe funguje aj jeho technológia.

Dlhý výskum

Rome si ju už v roku 2004 nechal patentovať, popísal ju v časopise Science, kde vzbudila mimoriadny ohlas a zároveň založil spoločnosť Ligtning Packs. V nej intenzívne začal pracovať na turistických verziách „levitujúcich“ batohov, pričom sa snažil upraviť ich ergonómiu tak, aby ich ľudia pri testoch začali z hľadiska komfortu uprednostňovať pred normálnymi ruksakmi.  Dôležité je, že technológia SLT sa dá na všetkých modeloch vypnúť a ruksaky možno jednoducho uzamknúť v jednej polohe, takže ich možno nosiť aj úplne bežným spôsobom bez „levitačného“ efektu.

Rôzne typy „levitujúcich“ batohov od Lightning Packs.
Zdroj: Lightning Packs / HoverGlide

Vývoj trval niekoľko ďalších rokov, až sa dostal do finálnej podoby, pričom spoločnosť vyvíja päť rôznych verzií ruksakov - od jednoduchších na bežné každodenné nosenie do práce, cez turistické, bežecké, až po stredne veľké a veľké trekingové. Výhodou týchto ruksakov je, samozrejme, nielen to, že na ich nosenie spotrebujete oveľa menej energie a zároveň si šetríte chrbát, kríže, kolenné kĺby a aj členky.

Prostriedky na zahájenie výroby sa rozhodla získať cez Kickstarter, kde prostredníctvom predobjednávok chcela získať 75-tisíc dolárov. To sa jej podarilo za prvé štyri hodiny od zverejnenia projektu.

Menší 30-litrový batoh Commuter s technológiou SLT, určený na bežné nosenie a jednodňové výlety.
Zdroj: Lightning Packs / HoverGlide

V čase písania tohto materiálu už firma vyzbierala namiesto pôvodne plánovanej sumy takmer 300-tisíc dolárov. Počet objednávok na ich špeciálne „levitujúce“ ruksaky sa blížil k 500 a pritom vôbec nejde o lacnú záležitosť. Ich cena sa - v závislosti od veľkosti (objem je od 28 do 55 litrov) a určenia - pohybuje od 349 do 599 dolárov. Prvé by sa mali k záujemcom dostať v júli 2019, dajú sa objednať aj na Slovensko.