Minulotýždňovú voľbu generálneho riaditeľa Národného onkologického ústavu pozorne sledovali nielen médiá, ale aj pacienti, ktorí sú pre zákerné ochorenie, rakovinu, na túto inštitúciu bytostne odkázaní. „Nevieme, nemáme takúto informáciu, potom sa všetko dozviete,“ týmito slovami odpovedali novinárom, ale aj prítomnej verejnosti zástupcovia ministerstva zdravotníctva na otázky pred výberovým konaním nového šéfa Národného onkologického ústavu. Napokon, ešte v ten deň, 21. júna podvečer, vybrala odborná komisia, ktorej zloženie ministerstvo do konca výberového konania úzkostlivo tajilo, zastupujúceho generálneho riaditeľa ústavu Tomáša Alschera, potenciálneho zaťa Fedora Flašíka. Napriek tomu, že onkologickí pacienti pri liečení oplývajú značnou dávkou pokory, meno nového riaditeľa mnohí neprijali s nadšením. Dôvodom obáv je najmä jeho pôsobenie vo vrcholovej pozícii ústavu v čase, keď sa zo špičkového nemocničného zariadenia stala nemocnica, z ktorej uteká odborný personál a termíny liečby sa prekladajú a predlžujú.

Dolu vodou

Podobné pocity mávala kedysi pani Zuzana z Bratislavy počas návštevy niektorej z bežných nemocníc. Do života jej vstúpilo zákerné ochorenie a bola nútená liečiť sa v Národnom onkologickom ústave. „Prišla som tam v roku 2015 a mala som z toho skvelý pocit, aj čo sa týka vybavenia, aj lekárov odborníkov. Toto sa mi obyčajne pri vstupe do nemocnice nestávalo. V momente ma prepadol stres, že sa idem zveriť nejakým lekárom, ktorým sa nerada vkladám do rúk,“ vysvetlila nám Zuzana, ktorá v Bratislave na Klenovej, kde Národný onkologický ústav sídli, bojovala o život. „Ja som tam ako doma. Chodila som tam najskôr každý deň na liečbu, potom každý týždeň, každý mesiac, teraz každé tri mesiace. A popri tom sa tam musím dostať aj inokedy, lebo mám komplikácie z liečby, takže tam navštevujem množstvo odborníkov,“ opísala nám. Z tohto dôvodu dokáže zhodnotiť, či sa situácia v ústave a starostlivosť najmä v kritickom čase za šéfovania riaditeľa Jozefa Valockého zhoršila. „Myslím si, že bežný pacient, ktorý toho neabsolvoval toľko ako ja, si nemusí všimnúť na prvý pohľad, že v ústave niečo nefungovalo. Také okaté to spočiatku nebolo,“ dodala Zuzana, ktorá má tento rok pred sebou ešte dve náročné operácie. Výmenu riaditeľa Jozefa Dolinského za Jozefa Valockého, žiaľ, pocítila na vlastnej koži.

Riaditeľ gastronóm: Predtým, ako prišiel riaditeľ Alscher (vľavo) do onkologického ústavu, podnikal v oblasti lízingu a gastronómie.
Riaditeľ gastronóm: Predtým, ako prišiel riaditeľ Alscher (vľavo) do onkologického ústavu, podnikal v oblasti lízingu a gastronómie.
Zdroj: TASR

„Cítila som to v tom, ako sa ku mne správajú. Odvtedy tam už nebolo všetko v poriadku. Zvýšil sa najmä počet pacientov. Tak vlastne ide kvantita na úkor kvality. Lekári, o ktorých viem, že robili všetko na sto percent, by stále chceli, ale jednoducho nevládzu. Takisto sestričky,“ zhodnotila Zuzana, ktorá na začiatku tohto roka absolvovala náročnú operáciu. „Vyberali mi vaječníky a išla som tam pokojná, pretože už som tam na operáciách bola. Keď som bola vo februári, bol to horor. Až neskôr som si to pospájala,“ zdôverila sa Zuzana, ku ktorej sa až vtedy dostala informácia, že sa zmenil riaditeľ a nastali nejaké zmeny. „Nikto tam jednoducho nemal na nič čas. Lekári tam behali, nemala som sa s kým rozprávať, prepustili ma namiesto po týždni už po troch dňoch a bolo cítiť, že som došla s traumou z nemocnice, čo som dovtedy v tomto onkologickom ústave nezažívala,“ posťažovala sa. Skoré Zuzanino prepustenie domov súviselo s nedostatkom postelí. „Je to neporovnateľné, keď som tam bola v roku 2015 a v tomto roku, aký čas mi venovali vtedy a aký teraz,“ zhodnotila na záver Zuzana, ktorá si však myslí, že bežný personál robí pre pacientov maximum. „Je mi proti srsti sťažovať sa na lekára, že nedošiel na vizitu, keď viem, že dole zatiaľ musel operovať niekoľko pacientov, takže si nedovolím poukázať na niekoho konkrétneho, lebo de facto ma vyliečili. Podľa mňa tam panuje veľká nespokojnosť lekárov a sestričiek, čo je obrovská škoda, pretože tento ústav bol naozaj špičkový. A keď odídu títo ľudia, nebude to dobré,“ podotkla Zuzana.

Čakanie a čakanie

Dva dni po operácii po chodbe onkologického ústavu pokrivkával s kávou v ruke pán Roland z Nitry, ktorý sa na tomto mieste liečil pred desiatimi rokmi a choroba sa mu vrátila. „Čakám, že ma dajú trochu dokopy a pošlú domov. Počul som o tých zmenách riaditeľov, tak uvidíme, čo prinesie ten nový,“ povedal Roland, ktorý sa pripravuje na ďalšiu liečbu. S tou začala od mája aj pani Gabriela z Považskej Bystrice. „Áno je tu veľmi veľa pacientov, ale my s naším ochorením by sme nemali podliehať hnevu. Ja sem prídem vždy vybavená pitím, mám knižku krížoviek, ale nikdy sa mi nestalo, že by som mala nejakú negatívnu skúsenosť,“ hovorí Gabriela. Na lístočku v poradovníku na lekára má číslo 193. Na kontroly do Bratislavy chodí každý mesiac, ale zatiaľ, aj z kapacitných dôvodov, ju operovali doma. O situácii v Národnom onkologickom ústave sa živo zaujíma aj Eva Bacigalová z občianskeho združenia Amazonky, ktoré zastrešuje pacientky s rakovinou prsníka. „V istom období začali odchádzať ľudia práve z kľúčových pracovísk, ako je jednotka intenzívnej starostlivosti a pooperačná starostlivosť pre kritických pacientov,“ uviedla Eva Bacigalová. „To, čo sme cítili, bol najmä úbytok ľudí na oddelení ambulantnej chemoterapie. Tam pribúdajú pacienti stále. A je to vyčerpávajúce tráviť tam celý deň, čo je bežná skúsenosť našich členiek,“ dodala.

Tajná voľba

Aj z tohto dôvodu sa Eva Bacigalová zúčastnila na výberovom konaní na post generálneho riaditeľa Národného onkologického ústavu. „Verejnosť mohla byť prítomná, ale keď­že sme nemohli klásť otázky a podrobnejšie sa kandidátov pýtať na ich plány, nepovažujeme to za dokonalý model,“ uviedla Bacigalová. Výberové konanie sa robilo písomnou skúškou a predložením projektov kandidátov. Pred samotným začiatkom nebolo jasné ani to, z koho je zložená komisia, ani kto sa vlastne o tento post uchádza. Napokon sa pred komisiou približne počas štvrť hodiny prezentovali len dvaja kandidáti - Tomáš Alscher a Patrik Palacka, primár oddelenia chemoterapie v Národnom onkologickom ústave. Tretím kandidátom bol bývalý riaditeľ Jozef Dolinský, ktorý šéfoval ústavu v rokoch 2012 až 2016. Ten sa napokon nedostavil.

„Myslíme si, že výberové konanie neprebehlo štandardne v zmysle verejného vypočutia, keďže prezentácia bola naozaj jednostranná a verejnosť sa nemohla pýtať kandidátov ani komisie,“ uviedla Nikola Gurguľová z Transparency International, ktorá zhodnotila výber nového riaditeľa ako veľmi formálny. „O výbere rozhoduje viacčlenná komisia zložená zo zástupcov ministerstva zdravotníctva, zástupcov zdravotných poisťovní a takisto zástupcov zamestnancov Národného onkologického ústavu,“ uviedla po výberovom konaní hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Alscher napokon získal od komisie 188 bodov z celkového počtu 225.

Predčasná radosť?

„Zodpovednosť za personálnu politiku v tomto období neberiem,“ vyjadril sa po vypočutí na ministerstve víťaz výberového konania Tomáš Alscher, ktorý v čase vrcholiacej krízy v onkologickom ústave zastával pozíciu ekonomického riaditeľa. Podľa jeho slov je situácia momentálne stabilizovaná. Najvypuklejší je pritom podľa neho nedostatok zamestnancov na klinickej onkológii. Alschera poverila šéfovaním ústavu ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská síce len dočasne, o svojom pokračovaní na poste generálneho riaditeľa zrejme nepochyboval. Podľa našich informácií si totiž koncom mája, teda pár týždňov pred výberovým konaním, dal vyrobiť nové vizitky, kde sa uvádza jeho funkcia generálneho riaditeľa. Pochybnosti vznikajú aj pre neúčasť tretieho kandidáta na výberovom konaní, bývalého riaditeľa Jozefa Dolinského. „Národný onkologický ústav čelí už niekoľko mesiacov vážnej existenčnej kríze. Práve preto som očakával, že výberové konanie bude transparentné a férové,“ povedal nám Dolinský o dôvodoch, prečo napokon svoju kandidatúru zrušil.