Vlete mali podstúpiť umelé oplodnenie a budúci rok sa majú tešiť z vytúženého dieťaťa. Inštitút klinickej a experimentálnej medicíny v Prahe (IKEM) transplantoval maternicu šiestim ženám, ktoré sa bez nej narodili alebo o ňu prišli, a naplánoval im tehotenstvo. O výsledkoch však zanovito mlčí. Bojí sa neúspechu?

Šesť šťastných

Pred dvoma rokmi dostalo v IKEM-e maternicu šesť žien. Zaradili sa do jedinej klinickej štúdie na svete, kde dostávajú pacientky maternicu od živých aj mŕtvych
darkýň.

Malý priekopník: Prvé dieťa z transplantovanej maternice sa narodilo v októbri 2014 vo Švédsku. Jeho mama mala vtedy 36 rokov, orgán dostala od 61-ročnej žijúcej darkyne.
Malý priekopník: Prvé dieťa z transplantovanej maternice sa narodilo v októbri 2014 vo Švédsku. Jeho mama mala vtedy 36 rokov, orgán dostala od 61-ročnej žijúcej darkyne.
Zdroj: ARCHÍV

Historicky prvú transplantáciu maternice v Českej republike vykonal spoločný tím lekárov IKEM-u a Fakultnej nemocnice v Motole v apríli 2016. Matka darovala orgán svojej dcére, ktorá sa narodila bez maternice, a mladá žena dostala šancu priviesť na svet dieťa. „Za ten rok, ktorý je za nami, sme prekonali niekoľko dôležitých míľnikov. Tým najväčším je pre nás to, že sme ako prví na svete úspešne transplantovali už dve maternice od zosnulých darkýň, čo nám dáva veľkú nádej, že tento program by sa mohol v budúcnosti rozšíriť a pomôcť mnohým ženám bez funkčnej maternice túžiacim po vlastnom dieťati splniť ich veľký sen,“ hovorí prednosta
Kliniky transplantačnej chirurgie IKEM doc. MUDr. Jiří Froněk.

V rámci jeho štúdie platia veľmi prísne kritériá. Príjemkyne maternice sú výhradne ženy bez vlastného dieťaťa, ktorým maternica chýba, či už pre vrodenú chybu, alebo o ňu prišli v priebehu života, prípadne ju majú z pohľadu tehotenstva nefunkčnú. Po transplantácii by mali byť schopné porodiť jedno až dve deti.

Nie je to ľahké

„Celý proces je veľmi náročný. Po podrobnom vyšetrení darkyne aj príjemkyne nasleduje technicky veľmi zložitý odber maternice a jej transplantácia. Oba zákroky môžu trvať až šestnásť hodín. Po zvládnutí prvých niekoľkých mesiacov po operácii bez toho, aby sa prejavilo odmietnutie „cudzej“ maternice organizmom príjemkyne, nasleduje šesť- až deväťmesačné obdobie čakania na prenos embrya do maternice. Počas neho znižujeme dávky liekov potláčajúcich imunitnú reakciu, až ich úplne vysadíme, a sledujeme funkciu maternice. Až potom pristupujeme k umelému oplodneniu,“ povedal prednosta Gynekologicko-pôrodníckej
kliniky 2. lekárskej fakulty Karlovej univerzity a Fakultnej nemocnice v Motole doktor Roman Chmel.

Pred transplantáciou maternice musí žena podstúpiť prvú časť umelého oplodnenia. V IVF klinike ju musia čakať vlastné zmrazené embryá. Až potom podstúpi transplantáciu. „Ak by všetko vyšlo podľa ideálneho scenára, tak by sme mohli oslavovať narodenie prvého dieťaťa už v roku 2018,“ vyjadril sa doktor Chmel.

Musia byť pri zemi

Transplantácií maternice vo svete nebolo veľa - Švédi ich urobili deväť, Američania desať. Stále nejde o bežný výkon a dlho nepôjde. Ani výsledky nie sú také úchvatné, ako by pacientky chceli. „Ako ukazujú zahraničné skúsenosti, musíme byť veľmi trpezliví, každý prípad je totiž individuálny a nedá sa s istotou predpovedať, kedy sa po transfere pripravených oplodnených vajíčok do maternice dočkáme úspešného tehotenstva,“ vysvetlil Roman Chmel.

Pokúšali sme sa stretnúť aj s pacientkami a porozprávať, ale IKEM chráni ich súkromie. Neposkytol nám ani informáciu, či sa mladým ženám podarilo otehotnieť. „Určite sa to včas dozviete - z tlačovej správy alebo konferencie,“ odbavila našu prosbu o informácie tlačová hovorkyňa IKEM-u Šárka Nevoralová.

Prečo transplantácie zlyhávajú

Popredné svetové pracoviská, ktoré robia transplantácie maternice, však priznali farbu. Operácie niekedy zlyhávajú. Prvú transplantovanú maternicu v USA museli pár týždňov po operácii odstrániť. Clevelandská klinika povedala, že u ich pacientky sa objavili vážne komplikácie.

Transplantácie maternice zlyhávajú presne z rovnakých dôvodov, ako keď ide o iné orgány. Hlavným dôvodom je odmietnutie orgánu, krvná zrazenina alebo infekcia či problémy s prekrvením. Pacientka v Saudskej Arábii, ktorá dostala maternicu pred siedmimi rokmi, o ňu prišla o tri mesiace práve pre krvnú zrazeninu. Turkyňa s maternicou od mŕtvej darkyne síce otehotnela, no o dieťa prišla. Lekári vo Švédsku transplantovali orgán deviatim pacientkam, dve o maternicu prišli, päť otehotnelo a porodilo zdravé dieťa. Vo švédskej štúdii dostali všetky ženy maternicu od žijúcej darkyne, lekári teraz špekulujú, ako výber darcu ovplyvní úspech.

Viac o tom bude vedieť práve pražský IKEM, ktorý vo svojej štúdii plánuje transplantovať desať materníc od žijúcich a desať od mŕtvych darkýň. Budeme sa naďalej snažiť kontaktovať české pacientky, ktoré sa zapisujú do histórie medicíny.