Tohto prieskumu sa zúčastnilo 2000 dospelých Američanov. Vedci sa ich pýtali na triky, ktoré používajú v stresujúcich momentoch, napríklad po náročnom dni v práci. Až 50 percent opýtaných si pravidelne na internete vyhľadáva konkrétne zvuky alebo melódie, ktoré im pomáhajú upokojiť sa. Využívajú to napríklad na relax, lepší spánok, sústredenie sa alebo pre zvýšenie motivácie. Trištvrte opýtaných navyše potvrdilo, že tento zvyk má na nich skutočne výborný účinok.

Prekvapivé boli najmä výsledky toho, aké zvuky ľudí najviac upokojujú v týchto situáciách. Väčšinou máme tendenciu priblížiť sa späť k prírode. Z následnej analýzy počtu vyhľadávaní naprieč rôznymi platformami vyšlo, že nás najviac upokojí dážď. Ten vyhľadávame aj v momente, keď sme precitlivení alebo z niečo podráždení. Počas jedného mesiaca ho počúvalo viac ako tri milióny užívateľov. Na druhom mieste je zvuk, ktorý vydávajú cvrčky s vyše 600 000 spusteniami a tretia je prekvapivo búrka, ktorá upokojuje viac ako 240 000 ľudí.

Podľa kalifornskej neuropsychologičky Judy Ho to nie je vôbec náhoda. Pre Forbes uviedla, že naše mozgy prirodzene priťahujú určité vzorce a rutiny. Keď počujeme takéto rytmické zvuky, tak to ihneď vyšle do tela uvoľňujúci a upokojujúci signál. Táto odborníčka zaradila dážď medzi ružový šumy, ktoré majú nižšiu frekvenciu a zníženú intenzitu vyšších oktáv. Vďaka tomu dokážeme lepšie zaspať alebo zrelaxovať.

V prvej desiatke sa umiestnilo celkovo sedem prírodných zvukov. Okrem spomínanej prvej trojice to bol vietor, pradenie mačky, spev vtákov a šušťanie listov.

Anketa
Upokojuje vás zvuk dažďa alebo búrky?

Psychoterapeutka Deborah Courtney vysvetlila, že nás to k nim priťahuje prirodzene. Poznali ich totiž už naši predkovia a rovnako ako súčasným generáciám, aj im pomáhali dostať svoje pocity pod kontrolu.

„Výskum ukazuje, že pobyt v prírode znižuje stresové chemikálie ako je kortizol a tým znižuje úzkosť a zvyšuje pocit pokoja. Príroda je cestou k spiritualite a zmyslom. Má tiež príjemnú kadenciu a vyvoláva pozitívne spomienky a pocity,“ uviedla americká psychoterapeutka.

Desať zvukov, ktoré nás počas chvíľ napätia najviac upokoja:

1. Dážď
2. Cvrčky
3. Búrka
4. Tlieskanie rukami
5. Smiech
6. Vietor
7. Pradenie mačky
8. Spievanie vtáčikov
9. Šušťanie listov
10. Tikanie hodiniek