Spánok je nielenže neoddeliteľnou súčasťou nášho života, ale rovnako mystériom. Niektorí myslitelia dokonca spánok prirovnali k rovnakým listom z knihy života akými listujeme počas bdenia. S tým rozdielom, že počas spánku v nich listujeme náhodne a chaoticky. Nie je to však záhada, ale prospešnosť, ktorá viedla britskú vládu zaoberať sa spánkom na odbornej úrovni. Vyplýva to z uniknutých materiálov, ktoré nedávno zverejnili britské médiá.

Spánkové poradenstvo

Vláda v Spojenom kráľovstve totiž zamýšľa vydať informačné bulletiny o tom koľko je potrebné spať počas noci. Uniknutý návrh zelenej knihy verejného zdravotníctva, ktorý má zverejniť minister zdravotníctva Matt Hancock, hovorí, že vláda preskúma dôkazy o spánku a zdraví.

Podľa návrhu ministerstva by sa minimálne množstvo spánku malo líšiť v závislosti od toho, ako je niekto starý. Sprievodca rovnako poskytne radu o „hygiene spánku“, uvádza britský magazín Times, ktorý tento dokument získal.
V dokumente sa podľa ďalších britských médií malo nachádzať poradenstvo s tým, že pravidelný spánok kratší ako sedem hodín by mohol poškodiť zdravie väčšiny populácie.

 

V uniknutom návrhu sa má podľa The Guardian hovoriť: „...Toto je s cieľom informovať o jasných vnútroštátnych usmerneniach týkajúcich sa denných odporúčaných hodín spánku pre jednotlivcov v rôznych vekových kategóriách a zvýšiť informovanosť o kľúčových faktoroch ´hygieny spánku´, ktoré môžu podporovať zdravý spánok.“ Hovorkyňa britského ministerstva zdravotníctva a sociálnej starostlivosti uniknuté informácie nekomentovala.

Minister Hancock sa má chystať zverejniť zelenú knihu o verejného zdravotníctva ako súčasť snáh o zlepšenie prevencie chorôb. The Times uviedol, že veľká časť zelenej knihy sa zameriava na obezitu a fajčenie, ale odkazuje aj na spánok.

Problém aj u detí

Závažnosť nedostatku spánku dokladujú aj ďalšie state uniknutého vládneho materiálu: „Existuje stále viac dôkazov o vplyve nedostatku spánku na zdravie.“ Ako sa ďalej uvádza v dokumente, ak človek nespí medzi siedmimi a deviatimi hodinami v noci, môžu sa u neho prejaviť problémy s fyzickým a duševným zdravím, vrátane zvýšeného rizika obezity, mozgových príhod, infarktov, depresie a úzkosti. Vláda však pred samotným vydaním odporúčaní hodlá preskúmať dôkazy o vplyvoch spánku na zdravie.

Znepokojenie vlády vyplýva aj z minulých prieskumov, kde sa uvádza, že jeden z troch Britov spí pravidelne zle. Relevantnosť zaoberať sa touto otázkou dokazuje aj zverejnená štúdia začiatkom tohto roka od nemeckého tímu vedcov. Ten podľa The Guardian uvádza, že spánok, zlepšuje schopnosť imunitných buniek zasiahnuť svoje ciele a bojovať proti infekcii. Britský denník pritom v minulom roku odhalil na Ostrovoch tisíce detí a mladistvých, ktorí čelia rastúcej nespavosti, pričom počet hospitalizácií mladých ľudí s poruchami spánku prudko stúpol za posledných šesť rokov. Podľa zdravotníckej databázy vo Veľkej Británii sa vstupné údaje u osôb vo veku 16 a menej rokov s primárnou diagnózou poruchy spánku zvýšili zo 6 520 v roku 2012 na 13 429 v minulom roku.