To, čo sme doposiaľ mohli vidieť vo filmoch, bude onedlho bežné aj na „cestách“, či skôr vo vzduchu. Spoločnosť Sky Drive Inc. totiž koncom augusta úspešne otestovala svoj model schopný jazdy na „nebi“.

Dostupnosť a pohodlnosť

Testovanie sa uskutočnilo na testovacom poli spoločnosti Toyota a išlo o prvé verejné testovanie lietajúceho automobilu v japonskej histórii, uvádza americká televízia CNN. Auto s názvom SD-03 s posádkou a pilotom počas testovania vzlietlo a obiehalo pole približne štyri minúty. „Sme nesmierne nadšení, že sme dosiahli vôbec prvý let lietajúcim autom s posádkou za dva roky od založenia od SkyDrive,“  uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Tomohiro Fukuzawa. Spoločnosť sa podľa americkej televízie netají komercializáciou svojich strojov. Ako ďalej uviedol Fukuzawa, cieľom vyvinutia nového dopravného prostriedku je predovšetkým jeho dostupnosť ľuďom a pohodlnosť, bezpečnosť nevynímajúc.

Osem motorov

SD-03 je podľa CNN najmenšie elektrické vertikálne vzletové a pristávacie vozidlo na svete a podľa spoločnosti zaberá priestor asi dvoch zaparkovaných automobilov. Má osem motorov, ktoré zaisťujú bezpečnosť v núdzových situáciách.

Japonská spoločnosť verí, že sa lietajúce auto stane bežnou súčasťou života a nielen komodita. Zároveň plánuje viac testovacích letov v budúcnosti v rôznych podmienkach, aby sa zabezpečilo, že bezpečnosť a technológia vozidla zodpovedajú priemyselným štandardom.

Do konca roka by malo prebehnúť testovanie aj mimo testovacieho poľa spoločnosti Toyota a lietajúce auto by chcela uviesť do prevádzky v roku 2023. Cena tohto auta zatiaľ nie je známa.