Tip na článok
Internet je zdrojom tých najabsurdnejších rád, ako si poradiť so zdravotným problémom. Mnohé sú nielen nechutné, ale doslova nebezpečné.

Šialení pacienti doktora internetu: Jedia placentu a fénujú si brucho

Cibuľa v ponožkách, kloktanie horľavým plynom, fén na menštruáciu. Vylieči vás počítač?

Galéria k článku (4 fotografie )
Ponožky a cibuľa: Najlepšie sa zaspáva v ponožkách s cibuľovým zápachom. Stojí to za to, že cibuľa vám vyčistí krv a usmrtí baktérie.
Jeden pán poradil: Cesnak na herpes zaručene zaberá.
Načo k chirurgovi?: Veď to CDS krásne zabralo!

Chrípka, migréna, porucha erekcie, akné, srdcová arytmia, rakovina, skleróza multiplex. Alebo vás trápi niečo úplne iné? Chcete sa zbaviť bradavíc? Už si ich nemusíte trieť hovädzím mäsom a potom ho zakopať. Časy babských rád sú preč! Dnes treba ísť s problémami inam - na internet!

Zástupy expertov bez vzdelania, zato s obrovskou nedôverou v čestné úmysly vzdelaných odborníkov, sa predháňajú, aby vám ponúkli zázračnú - a lacnú - liečbu.

Cesnak, cibuľa

„Ahojte. Z herpesu sa stalo to, čo vidíte na obrázku. Jeden pán mi poradil dať si na to cesnak a takto sa to skončilo. Hnisá to. Máte nejakú prírodnú radu?“ pýta sa utrápený mladík na internete.

Žiadosť ilustrovaná snímkami nepekných rán v kútikoch úst, ktoré si vypálil cesnakovým liečením, potvrdzuje, že sa zjavne nepoučil. Nie je sám. Fotografie z rôznych „samoliečiteľských“ stránok ukazujú, že na podobné sprostosti sa ľudia nachytajú pomerne ľahko.

„Po dnešku budete chodiť spať už len s cibuľou v ponožkách,“ láka napríklad článok na webe Badatel. sk. „Lajklo“ ho už vyše 22-tisíc ľudí. Akým fantastickým účinkom je rada podložená? Kyselina fosforečná vraj prenikaním cez kožu do krvi čistí krv aj orgány a cestou usmrtí baktérie a patogény.

No zázrak! Nevadí, že v inom článku na tomto webe je táto kyselina „zabijak z koly“, ktorý „môže nabúravať schopnosť tela využívať vápnik, vyúsťujúc do osteoporózy a zmäkčovania zubov a kostí“.

Cibuľa vo fusakliach nie je jediná revolučná teória webu Bádateľ. Nájdete tu i metódu na liečbu sklerózy multiplex. Medicína považuje túto chorobu za nezvrátiteľnú, no podľa Bádateľa sa jej zbavíte štyridsaťdvadňovou hladovkou, počas ktorej pijete len vodu, prinajhoršom zeleninové šťavy, a jete kilogramy vitamínov.

„Možno sa to zdá na prvý pohľad ako šialenstvo,“ pripúšťajú autori webu. Veru. Aj na druhý a piaty.

Zázračné bielidlo

Veľkou skupinou internetových farmaskeptikov sú samoliečitelia, ktorí sa spoliehajú na silu roztoku známeho ako CDS. Účinkuje vraj proti parazitom, ktorými sú ľudia prepchatí a spôsobujú im rôzne choroby. Jediná šanca, ako ich dostať z tela von, je detoxikácia roztokom CDS.

Postup je jednoduchý. Kúpite si fľaštičky s chemikáliami, podľa potreby zriedite vodou a aplikujete. Roztok môžete piť, inhalovať, natierať si ho aj sa v ňom vykúpať. Najlepšie všetko naraz.

Aspoň to tvrdia machri v niekoľkotisícových facebookových skupinách, kam sa o pomoc obracajú zúfalí pacienti. Lekár Maroš Rudnay nad tým krúti hlavou. „CDS je vlastne voda obohatená o oxid chloričitý, jedovatý vysokohorľavý plyn. Pri vyššej koncentrácii môže poleptať sliznicu a narobiť riadnu paseku aj v pľúcach,“ vysvetľuje.

Maroš je jedným z trinástich autorov webu Lovci šarlatánov. Bojujú proti klamstvám, ktoré môžu poškodiť zdravie dôverčivých či zúfalých pacientov. CDS je jedným z hlavných šarlatánstiev, ktoré sa vedeckými argumentmi snažia vykoreniť. Ľudia si totiž ochotne aplikujú chemikáliu, ktorá je súčasťou bielidla a používa sa aj na čistenie klimatizácie či pri spracovaní vody na pitnú.

„Podľa amerických noriem nemôže jeho koncentrácia vo vode prekročiť hodnotu 0,8 miligramu na liter,“ hovorí. „CDS experti“ ho odporúčajú užívať aj v tisíckrát vyššej koncentrácii. Lovci šarlatánov nie sú jediní, ktorí sa pustili do boja s nebezpečnými internetovými poradňami.

„Stránku Prečo ľuďom hrabe? sme založili ako odnož občianskeho združenia Spoločnosť pre občiansku diskusiu. Pod názvom Prečo ľuďom hrabe? sme najprv robili diskusie v divadle GUnaGU,“ hovorí Marián Jaslovský.

„Bojujeme proti nebezpečnej iracionalite. Z väčšej časti prinášame pikantérie, ktoré sú veľmi smiešne alebo veľmi hrozivé. Vieme, že presvedčených nepresvedčíme, ale chceli sme ľuďom dať ostrovček normality a, samozrejme, uverejňujeme linky na texty, pomocou ktorých môžu naši fanúšikovia presviedčať tých lavírujúcich vo svojom okolí. Lebo tých je veľa.“

Aj zlé je dobré

Tipov, čo všetko môžete s CDS vyliečiť, sú tisíce. Roman ide v lete do Malajzie a Indonézie a vraj sa má zaočkovať proti týfusu a žltačke. Načo!

Podľa internetovej poradne stačí kvapkať CDS do vody. „Kto má pri problémoch s prostatou nejaké skúsenosti s MMS (iný názov pre CDS)?“ pýta sa Andrej a veru si koleduje o poriadny klystír z CDS, pretože, ako mu radia, „hrubé črevo bezprostredne s prostatou susedí“. Prirodzene, zlúčeninu treba aplikovať i z opačnej strany. „Päťkrát denne piť po jednom deci.“

CDS je výborné aj na zranenia. Keď napríklad brnknete prstom po cirkulárke, ako sa to podarilo Tiborovi. O ukazovák neprišiel len preto, že zachoval duchaprítomnosť a prst si začal máčať v roztoku CDS.

K chirurgovi by ho nikto nedostal, pretože tam hrozilo zašívanie a tetanovka. Keď mu obväz na rane zaschol, musel ho dva dni odmáčať v kostihoji a repíku - aby ho opäť ponoril do roztoku oxidu chloričitého.

„Na to, že sa to skomplikovalo počas hojenia tými bylinkami, CDS krásne zabralo,“ teší sa Tibor, no fotografie prsta ukazujú, že mu CDS zrejme vypálilo aj zrak. „Ak mu ten prst amputujú, bude to podľa neho vina repíka a nie CDS,“ krúti hlavou študentka medicíny Barbora Gažová, ktorá podobné liečebné postupy označuje za šarlatánstvo.

Ďalší fanúšikovia však samoliečenie kvitujú. „Keby to niekto zašil, zabránilo by sa prirodzenej regenerácii,“ šokuje jeden z nich. Argumenty sú vždy rovnaké - ak sa zdravie zlepší, je to určite zásluhou chemikálie, ak sa zhorší, tak je to len brániaci sa parazit. Naozaj nebezpečné: „Prosím o radu pri liečbe chlamýdií,“ píše do špecializovanej skupiny Dagmar.

Dostáva odpoveď, že najlepšie bude piť, natierať, inhalovať aj vyplachovať si postihnuté miesto roztokom CDS. „Záleží, kde všade chlamýdie sú,“ znie rada Ota Nepilého, gurua československých užívateľov CDS.

Český klub skeptikov Sisyfos, ktorý okrem iného bojuje aj proti šarlatánom, mu vlani udelil anticenu bronzový Bludný balvan „za propagáciu oxidu chloričitého ako všelieku na všemožné neduhy, vrátane rakoviny“.

Cenu získali aj „odborníci“, ktorí diagnostikujú pacienta pohľadom do očí - irisdiagnostikou. Ich liečebné postupy, žiaľ, mali už aj tragickú dohru.

Šesťročného chlapca z českého Trutnova, chorého na cukrovku, stáli život. Rodičia mu na radu irisdiagnostikov vysadili inzulín, pretože mal vraj „cukor len v hlave“. Dieťa zomrelo v ťažkých bolestiach na následky zlyhania obehového systému. Matka s druhom skončili vo väzení. Šarlatáni diagnostikujú cez oči naďalej.

Pochúťka

Samostatnou kapitolou sú mamičky, ktoré si na internete vymieňajú skvelé rady. „Ja som malému neznižovala horúčku, a to mal pred dvoma týždňami šesť dní nad štyridsať. Ja v tom znižovaní nevidím absolútne žiadny význam,“ tvrdila Marcela.

Keď komentár prebrala stránka Prečo ľuďom hrabe?, pod príspevkom sa ihneď začali skloňovať termíny ako zanedbávanie starostlivosti, týranie či sociálka. Existujú však aj ľudia, ktorým odpovedať neviete.

„Skúšala som si privolať menštruáciu fúkaním teplého vzduchu z fénu na bruško. Ostal mi červený fľak a trochu to bolí. Poradíte, čo to je?“ pýta sa modroocka10 na portáli Modrý koník. Krčíme plecami.

Alebo - „ultrazvuk je zvýšená frekvencia zvuku. Ani si nedokážeme predstaviť, čo také dieťa zažíva. Stačí, ak sa postavíte k reproduktoru a pustíte si hudbu na maximálnu hlasitosť. Nevydržíte to. No a čo potom ULTRAzvuk?“ pýta sa Jiřina na stránke venovanej prirodzenému pôrodu a starostlivosti o dieťa.

Ultrazvuk vraj spomaľuje vývoj dieťaťa a usmrcuje mozgové bunky. „Aj malé dieťa vidí, že v brušku tehotnej ženy bije srdiečko. Na gynekológii nepoužívajú oči a cit, ale prístroj, za ktorého použitie dostanú finančnú odmenu,“ rozčuľuje sa Hana.

Niektoré budúce mamičky rady študujú alternatívnu literatúru. Výsledkom môže byť otázka: „Mám po pôrode zjesť placentu?“ Na webe Babyweb.cz Alici odpovedajú, že ide skutočne o výživovú bombu.

„Ak odhliadneme od faktu, že placenta bola súčasťou tela matky, nie je na jej zložení nič zlé či nechutné.“ A čo by ste povedali na nohu?

Zúfalí uveria

Väčšinu prípadov, keď ľudia uveria internetovým liečiteľom, spája prílišná dôverčivosť. „Pre mňa ako skeptika je ťažké povedať, prečo niekto takýmto veciam verí,“ zamýšľa sa Maroš Rudnay a dodáva, že za to zrejme môže zmes nedôvery v zdravotnícky systém, zúfalstvo, ale aj naoko presvedčivé fakty.

Aj my sme sa pri hľadaní „zaručených rád“ stretli s vágnymi a nepresnými tvrdeniami, ako „je všeobecne známe“, „vedci zistili“, či „sto rokov staré výskumy“. Absolútny extrém sme však objavili na ironickej stránke ponúkajúcej veštenie zadarmo.

Obrátil sa na ňu Jozef, ktorého život je „plný starostí a trápenia s deťmi v azylovom dome“. Chcel zistiť, či sa dočká bytu od mesta. Bol v tom však háčik - veštec predpovedá budúcnosť neobvyklým spôsobom. Od klienta chcel fotku s maslom, jogurtom alebo medom natretými na hlave.

Po krátkom váhaní Jozef fotku zaslal. „Z fotografie je celkom jasné, že čo sa týka financií, zatiaľ na tom nebudete najlepšie. Potom sa to však zlepší a kúpite si dokonca vlastný dom. Ste veľmi bystrý muž,“ vyčítal veštec z hlavy natretej jogurtom.

Aby toho nebolo málo, ten istý muž sa chcel do budúcnosti pozrieť znova. Nová veštecká metóda bola ešte bizarnejšia. „Ide o vyfotografovanie vašej stolice na vašej dlani. Vyzerá to síce absurdne, ale presvedčíme vás o opaku.“ Čo myslíte, že sa zakrátko objavilo na stránke?

VIDEO Plus 7 Dní