V susedných Čechách práve prebieha trestné stíhanie približne dvesto lekárov a niekdajších zástupcov distribútorských firiem. Doktori podľa vyšetrovateľov dostávali úplatky za prednostné predpisovanie určitých liekov. V zdravotníctve sme obdobný prípad zaznamenali v súvislosti s podvodmi zo zdravotníckymi pomôckami vyrobenými individuálne na mieru.

Ako sme informovali ešte koncom júla 2017, tisíce slovenských pacientov dostávalo pomôcky vyrobené v továrni. Zdravotným poisťovniam však lekári a výdajne zdravotníckych potrieb účtovali pomôcky vyrobené na mieru. Rozdiel v cene tak činil aj niekoľko sto percent.

Na mieru?

V štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni vtedy za za rok 2016 preplatili za individuálne pomôcky výdajniam až 35 miliónov eur. Pritom pred ôsmimi rokmi na ten istý účel išlo 20 miliónov. Podobné zistenia v roku 2017 evidovala aj zdravotná poisťovňa Dôvera. V ich prípade narástla suma preplatená za individuálne zdravotnícke pomôcky zo 6,4 milióna eur v roku 2011 na 11,5 milióna eur v roku 2016.

Jedna z pacientok nám v tom čase potvrdila, že jej kolennú ortézu vydala doktorka na urgente bez toho, aby jej niekto bral miery na ušitie individuálnej pomôcky na mieru. Za túto ortézu, ktorá zjavne nebola vyrobená na mieru, ale dodaná ako sériovo vyrábaná, preplatila poisťovňa 130,90 eur. Cena takejto pomôcky v predajni však stála do tridsať eur.

Podobne pochodil aj pacient, ktorému podľa papierov predpísali brušno-bederný pás. Nikto mu neodobral miery, vydali mu ho na počkanie v ambulancii. Pomôcku mu požičali a do štrnásť dní ju vrátil. Poisťovni však za jej vydanie vyúčtovali 130 eur. Reálna cena podobného pásu v lekárni bola rovných 28 eur.

Po zisteniach, že z verejného zdravotného poistenia niekoľko prešpekulovaných lekárov a výdajní zdravotníckych pomôcok vyťahuje milióny eur, sa rozbehlo interné vyšetrovanie. Zdravotníkov zapojených do siete podvodov varoval mailom jeden z významných zdravotníckych funkcionárov. Požiadal ich, aby zrušili “sklady” a varoval ich pred špecializovaným vyšetrovacím tímom.

Uplácanie v Čechách

Aktuálna situácia u našich západných susedov, o ktorej informoval internetový portál Českej televízie sa týka dvoch distribučných spoločností, ktorí sa snažili motivovať lekárov, aby prednostne predpisovali generické liečivá distribuované ich spoločnosťami. Uplácanie bolo pritom veľmi starostlivo riadené. Niekto s lekármi peniaze za predpisy dohodol, ďalší rozdeľoval do obálok a takisto iný člen skupiny peniaze lekárom nosil. Prvá vlna vyšetrovania desiatok obvinených speje k záveru a malo by prísť k policajnému návrhu na podanie obžaloby.

Podľa počtu obvinených zainteresované osoby hovoria o prípade, ktorý nemá obdoby a v histórii trestného konania v Čechách je takýchto konaní minimum. Prípad je rovnako pre políciu logisticky náročný nakoľko pri samotných úkonoch budú figurovať stovky obhajcov zúčastnených na výsluchoch .