Na jeden argument, že používanie opaľovacích krémov je bezpečné, nájdete päť protiargumentov, ktoré hovoria o alergiách, závažných ochoreniach či strate mužnosti. Ako je to teda s krémami na ochranu proti slnku, ktorých sú teraz v obchodoch plné regály?

Čo škodí

Diskusie o opaľovacích krémoch medzi odbornou verejnosťou zachádzajú až tak ďaleko, že vedci sa nevedia zhodnúť v tom, či nám viac škodí samotné slnko, alebo opaľovací krém.

Krémom vyčítajú najmä alergické reakcie a podráždenie pokožky, ich používanie môže podľa niektorých štúdií narušiť i našu hormonálnu rovnováhu. V jednom z výskumov, ktorý analyzoval najpoužívanejšie krémy na opaľovanie, našli vedci vo väčšine vzoriek látky vykazujúcu estrogénovú aktivitu. Inými slovami, chemikálie v kréme sa správali ako ženský pohlavný hormón estrogén, ktorý môže spustiť nádorové bujnenie.

„Nemali by ste stáť pred voľbou, či radšej chcete rakovinu kože, alebo prsníka,“ píše na svojej stránke organizácia Breast Cancer Prevention Partners. Jej cieľom je prevencia rakoviny prsníka elimináciou chemikálií a toxínov, ktoré ju spôsobujú.

Krémy a rakovina

„Mnoho chemikálií, ktoré sa používajú ako UV filtre v kozmetike, môže napodobňovať estrogén v ľudskom tele. Niektoré z týchto chemických látok prispeli v laboratórnych štúdiách k zvýšenému rastu a deleniu buniek rakoviny prsníka. Ďalšie testy preukázali, že expozícia niektorým UV filtrom môže ovplyvniť vývoj reprodukčných orgánov zvierat v maternici, iné zas to, že vystavenie niektorým ultrafialovým filtrom môže mať vplyv na štítnu žľazu,“ menujú riziká na svojej webovej stránke.

Fakt je, že nikto nikdy nerobil štúdiu na ľuďoch, ktorá by priamo dokázala, že chémia v krémoch na opaľovanie vyvoláva rakovinu. Jediné štúdie, na ktorých participovali dobrovoľníci, skúmali, aké látky z našich krémov prenikajú do tela. A výsledky sú veľmi zaujímavé!

Čas opaľovania je tu.
Čas opaľovania je tu.
Zdroj: Martina Utešená

Študujú účinky krémov

Pre Američanov z Environmental Working Group sú opaľovacie krémy hlavnou náplňou činnosti. Každý rok vydávajú zoznam najkvalitnejších a, naopak, nebezpečných krémov. „Mnohé chemikálie v opaľovacích krémoch, ktoré telo absorbuje, možno nájsť v krvi, materskom mlieku alebo v moči,“ upozorňuje na svojej stránke organizácia. Väčšina krémov na opaľovanie, na ktoré si organizácia posvietila, obsahuje aspoň dve z týchto šiestich látok: oxybenzón, avobenzón, oktisalát, oktokrylén, homosalát a oktinoxát.

Najnebezpečnejší z nich je oxybenzón, ktorý v tomto roku Environmental Working Group našla takmer vo dvoch tretinách krémov na americkom trhu. Látka môže spôsobiť alergické reakcie, správa sa ako estrogén a mužom potláča tvorbu testosterónu. Centrum na kontrolu a prevenciu chorôb našlo túto chemikáliu v tele 96 percent dospelej a detskej populácie.

Jedna zo štúdií dokázala, že chlapci v puberte, ktorí mali v tele túto chemikáliu, mali výrazne nižšiu hodnotu testosterónu, teda hormónu zodpovedného za „mužnosť“. Margaret Schlumpfová z Univerzity v Zürichu objavila oxybenzón a štyri opaľovacie filtre v materskom mlieku švajčiarskych žien, čo naznačuje, že plod a novorodenci môžu byť vystavení týmto látkam.

Vyskúšali sme

Zaujímalo nás, či v krémoch, ktoré bežne kúpite v drogérii, nájdete látky, ktoré Environmental Working Group považuje za riskantné. Vybrali sme náhodne 12 krémov. Ani jeden z nich neobsahoval oxybenzón ani oktinoxát, ktoré organizácia označila riskantným skóre 8 a 6.

No všetky krémy do jedného vrátane detských obsahovali oktokrylén. Riziko tejto chemikálie je na úrovni 3. Preniká do materského mlieka a ľudia s väčšou citlivosťou kože naň môžu mať alergické reakcie. Je ekotoxický a môže dráždiť kožu, oči a pri vdýchnutí aj pľúca.

Čo hovorí dermatologička

„Nestretla som sa s názorom, že opaľovacie krémy spôsobujú rakovinu prsníka. Navyše ich používame príležitostne a v malom množstve, a myslím si, že to nebezpečné nie je. Ich prínos k prevencii spálenia kože je väčší ako možné vedľajšie účinky,“ hovorí dermatovenerologička Michaela Duchoňová.

Netreba sa báť: Nestretla som sa s názorom, že opaľovacie krémy spôsobujú rakovinu prsníka, navyše ich používame príležitostne, hovorí dermatovenerologička Michaela Duchoňová.
Netreba sa báť: Nestretla som sa s názorom, že opaľovacie krémy spôsobujú rakovinu prsníka, navyše ich používame príležitostne, hovorí dermatovenerologička Michaela Duchoňová.
Zdroj: Michal Smrčok

Zatiaľ čo súvislosť medzi týmito krémami a rakovinou nikto na ľuďoch nedokázal, existujú nepriestrelné dôkazy o tom, že UVA a UVB žiarenie a opakované spálenie kože priamo súvisia so vznikom neliečiteľného malígneho melanómu aj nemelanómovej rakoviny kože. Samozrejme, treba si správne vybrať, nie všetky opaľovacie krémy sú rovnaké. A v čom je rozdiel medzi krémom s faktorom 30, ktorý kúpite v drogérii za päť eur, a krémom s rovnakým faktorom za dvadsať eur z lekárne?

Krémy s ochranným faktorom proti UV žiareniu kúpené v lekárni by mali zodpovedať prísnym normám. „Ak si vyberáme opaľovací krém, ideálne z lekárne, tak tie s fyzikálnym faktorom na báze minerálnych filtrov, ako je oxid zinočnatý a oxid titaničitý, ktoré zostávajú rozptýlené na povrchu pokožky, nevstrebávajú sa a slnečné žiarenie odrážajú. Spadajú do kategórie SPF 50+, čo je veľmi vysoká ochrana, a tvoria takmer 90 percent detských prípravkov. Odporúčame ich okrem detí pacientom s alergiami na rôzne kozmetické prípravky, lebo tieto alergie nevyvolávajú,“ hovorí doktorka Duchoňová.

V súčasnosti už je na trhu dostupné oblečenie, plavky, klobúky s UV faktorom, pri ktorých si už netreba priamo na kožu nič natierať. V zahraničí je tento spôsob preferovaný, najmä v USA a Austrálii, kde je najvyšší výskyt rakovinových ochorení kože. Opálená koža sa už skrátka „nenosí“, na prvom mieste je zdravie.

Sinice ako alternatíva?

Sinice nám kazia kúpanie v prírodných kúpaliskách. Ale predstavte si, že práve tieto baktérie si budete onedlho natierať na telo s dobrým pocitom, že vás perfektne a bez vedľajších účinkov ochránia pred škodlivými slnečnými lúčmi. „Je to bezpečnejšia a lepšia alternatíva syntetickej kozmetiky, ktorou sa pred slnkom chránime dnes,“ vyhlásila o siniciach profesorka zo Swansea University vo Walese Carole Llewellynová.

Sinice majú výnimočnú vlastnosť - vyrábajú si kyslík podobne ako rastliny. Na život im stačí svetlo, oxid uhličitý a základné živiny. Je veľmi jednoduché kultivovať ich v laboratóriu a to je ich najväčší benefit - niektoré druhy žijú v extrémne suchom prostredí, a tak produkujú látky schopné vyrovnať sa s vysokým UV žiarením. Majú mechanizmy, ktoré ich perfektne chránia pred krátkymi aj dlhými vlnami UV žiarenia. Práve túto schopnosť chcú vedci využiť v náš prospech. Vo Veľkej Británii prebieha veľký výskum, ktorý má odhaliť, či by sinice mohli byť pre človeka vhodnou a bezpečnou ochranou pred poškodením kože slnečnými lúčmi.

Čo radia odborníci

Podľa organizácie Breast Cancer Prevention Partners najlepší spôsob, ako znížiť vystavenie UV filtrom, je čítať štítky na opaľovacích prípravkoch, kozmetike a iných výrobkoch osobnej starostlivosti a vyhnúť sa nákupu tých, ktoré uvádzajú chemické UV filtre, ako napríklad oktinoxát, oktylmetoxycinamát, benzofenón, oxybenzón, PABA a padimate O.

Vyberte si opaľovacie prípravky, ktoré používajú zlúčeniny zabraňujúce slnečnému žiareniu odvodené z minerálov, ako je oxid zinočnatý alebo oxid titaničitý, v neinhalovateľnej forme.

Vyhnite sa tiež rúžom, prípravkom na vlasy či lakom na nechty, ktoré obsahujú chemické UV filtre, napríklad oktinoxát alebo oktylmetoxycinamát (OMC).