Čakacie lehoty k niektorým špecialistom sú neuveriteľné. Hoci vláda zavádza do praxe tak­zvané doplnkové ordinačné hodiny, zdá sa, že ľuďom, ktorí na svojej výplatnej páske vidia mesačne päťsto eur, takáto panská vymoženosť veľmi nepomôže. „Pri dnešných cenách a nákladoch na bývanie je aj desať eur za vyšetrenie dosť,“ rozvíja sa debata pred nitrianskou poliklinikou, kde sme sa ráno stretli s pacientmi čakajúcimi na časenku k lekárovi. Neuveríte, ráno o štvrť na šesť. „Ja som už na dôchodku a veru si nemôžem dovoliť platiť nejaké prednostné objednávanie. Pracovala som celý život, platila štátu dane, odvody a takto som dopadla. Mám rôzne zdravotné ťažkosti a na vyšetrenia či kontroly chodím často. Vždy sa musím objednať, počkať si na časenku,“ poťažká si dôchodkyňa.

Sedem a dosť

Ráno pred spomínanou poliklinikou bolo rušno. Postávali tam prví pacienti a my sme nechápali, prečo si privstali. „Časenky, to je ten dôvod, prečo sme tu. Nič sa nezmenilo, je to úplne normálne. Potrebujeme sa dostať na vyšetrenie k špecialistovi, čakacie lehoty sú neuveriteľne dlhé. Aj pol roka,“ dozvedáme sa. „Takže radšej si privstanem a viem, že sa mi časenka na dnes ujde. Koľko ich má lekár na deň? Asi sedem,“ debatujeme. Ľudia idú k neurológovi, ku gynekológovi, dokonca k ortopédovi. „Ja som tu už tretíkrát, mám bolesti chrbtice. Prečo nejdem na pohotovosť? Prosím vás, veď tam len človek počúva, kde bol doteraz, a ja mám dlhodobé ťažkosti,“ počúvame a medzitým sledujeme, ako pacienti medzi sebou kontrolujú poradie. „Vy ste už ôsmy, dnes ani čakať nemusíte,“ otočia na päte pána, ktorý pred polikliniku práve dorazil. O trištvrte na šesť. Zaujíma nás, na čo všetko potrebujú časenku. Na predpísanie liekov, na odber krvi, úplne nás dorazí muž s barlami so zlomenou nohou.

„Áno, idem na kontrolu a tiež potrebujem časenku.“ „K lekárovi sa objednať nedá, ani e-mailom, ani telefonicky, jednoducho sem treba prísť odstáť si to. Áno, hovorí sa o platenom objednávaní, ale nie každému to finančne vychádza. Ja mám napríklad vyše tristo eur dôchodok, mesačne za lieky platím šesťdesiat eur, musím sa stravovať diétne a okrem toho bývať. Pre mňa je každých desať eur dobrých. Takto sme dopadli,“ vzdychne si staršia pani. „Pozrite sa, ako sme skončili, posledných desať rokov som robila na štyri zmeny, som chorá, nevládzem. Hanba tejto republike,“ pridá sa ďalšia. Krátko pred šiestou sa zrazu otvorí okno na budove a muž, zrejme domovník, oznámi, že tí, ktorí čakajú na nemenovanú pani doktorku, môžu ísť domov, neordinuje, pretože má dovolenku. „A to nemohla dať oznam na dvere? Alebo informáciu na internet?“ krútia hlavou pacienti a naštvaní odchádzajú.

Chýbajú lekári

Podľa lekára Nitrianskeho samosprávneho kraja Ľubomíra Ševčíka vo všeobecnosti platí, že ak zhoršenie zdravotného stavu neznesie odklad, pacienta majú vyšetriť v daný deň. „V Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK) podľa zistení odboru zdravotníctva Úradu NSK chýba asi dvestosedemdesiat lekárov v rôznych špecializačných odboroch vrátane lekárov prvého kontaktu,“ uviedol pre PLUS 7 DNÍ.

„Lekári špecialisti sú viazaní finančnými limitmi zdravotných poisťovní. Ak ich prekročia, poskytujú zdravotnú starostlivosť bez úhrady. Problém je však aj v častej návštevnosti pacientov u lekárov, čo už dlhodobo kritizujú príslušné inštitúcie Európskej únie. Systém objednávania k lekárovi zákon taxatívne neurčuje. Poradie pacientov a spôsob objednávania určuje každý lekár sám. V súčasnosti lekári v rámci NSK využívajú viaceré e-formy objednávania, napríklad e-časenku. Odbor zdravotníctva Úradu NSK sa stretáva aj s takýmito podnetmi od pacientov. Kompetencie na určovanie spôsobu objednávania však samosprávny kraj nemá.“

Neuveriteľné: Tento objednávkový lístok sa stal hitom Facebooku. Dúfajme, že pacient tento termín neprešvihne.
Neuveriteľné: Tento objednávkový lístok sa stal hitom Facebooku. Dúfajme, že pacient tento termín neprešvihne.
Zdroj: Facebook

Máte bolesti? Smer pohotovosť

Ako je možné, že pacient sa k lekárovi na vyšetrenie nedostane ani v prípade akútnych bolestí? Fakt je, že ak ste to niekedy zažili, iste vaše prvé kroky smerovali na miestnu pohotovosť. Odtiaľ vás lekár poslal na vyšetrenie a napokon ste skončili buď v nemocnici, alebo doma s odporúčaním, že máte navštíviť odborného lekára. Presne tam sa začína kolotoč s časenkami, ktorý sme už opísali. Pretože je úplne bežné, že k špecialistovi sa len tak nedostanete. A tak je často na vašom všeobecnom lekárovi, aby vás dal ako-tak do poriadku a vy ste mohli naďalej chodiť do práce a čakať na termín, ktorý ste u špecialistu dostali. Pretože ani maródku si dnes nemôže dovoliť každý.

Ak vám teda bolesti či iné ťažkosti neprejdú, alternatívou, podľa ministerstva zdravotníctva, je lekárska služba prvej pomoci aj ambulantná pohotovostná služba, ktorá „je pokračovaním takzvaného lekára prvého kontaktu po skončení jeho ordinačných hodín, nejde o zabezpečovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti pri náhlych život ohrozujúcich stavoch“, napísala nám hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. „Pri vážnych stavoch je pre pacientov k dispozícii ústavná pohotovostná služba v nemocniciach a záchranná zdravotná služba s materiálno-technickým vybavením a personálnym zabezpečením určeným na poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti pri náhlej zmene zdravotného stavu.“

Druckerova extraplatba

Toto všetko by vraj mohol zmeniť inštitút doplnkových ordinačných hodín, ktorý zaviedla ešte Ficova vláda, keď bol ministrom zdravotníctva Tomáš Drucker. Doplnkové ordinačné hodiny budú slúžiť na poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom mimo riadnych ordinačných hodín, a to za priamu platbu lekárovi. Okolo tejto novinky sa strhla obrovská diskusia, pretože nie všetci zákonodarcovia boli presvedčení, že práve toto je cesta, ktorá pomôže pacientovi dostať sa na vyšetrenie bez zdĺhavého čakania. Isté však je, že pomôže, minimálne tým, ktorí nemajú hlboko do vrecka a jednoducho si čas a vyšetrenie u lekára zaplatia.

Aby vám bolo jasné, klasické ordinačné hodiny u lekára sú tie, počas ktorých lekár poskytuje ambulantnú zdravotnú starostlivosť, a tieto výkony sa hradia zo zdravotného poistenia. Doplnkové ordinačné hodiny sú nadštandard a budú sa poskytovať výhradne za priame platby lekárovi, ich strop sa určil na tridsať eur. Doplnkové ordinačné hodiny vojdú do praxe v januári 2019. Zaujímavé pritom je, že jednou z podmienok na prevádzkovanie doplnkových ordinačných hodín bude tiež objednávanie pacienta prostredníctvom informačného systému Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Určite by však nebolo na škodu, keby bol tento systém objednávania povinný pre všetkých ambulantných lekárov a využíval by sa štandardne. Čo si o čakaní na vyšetrenie myslí šéf Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth? „Pacientov je veľa a lekárov málo. Žiaľ, ambulantných lekárov nechce nikto robiť, nemáme nástupcov ani dobre zaplatených lekárov.“

Byť bohatý a zdravý

Je to len zbožné želanie každého z nás. Žiaľ, choroba si nevyberá a málokomu z nás sa podarí prežiť život bez toho, aby jedného dňa nenavštívil lekára. To, s akými absurdnosťami sa pacient pri „zrážke“ s lekárom stretne, denne rozoberajú Slováci na sociálnych sieťach a nad mnohými im skutočne zostane rozum stáť. Napríklad nad neuveriteľnou kuriozitou pri objednávaní do spánkovej ambulancie v nemenovanom meste, kde pacienta objednali na rok 2020. Kto čaká, hádam sa aj dočká.