Ochorenie spôsobené novým koronavírusom sa prejavuje príznakmi podobnými klasickým respiračným ochoreniam ako horúčka, kašeľ, dýchavičnosť. Môže prerásť až do zápalu pľúc. Takto popisuje rezort zdravotníctva nákazu s pôvodom v Ázii. Na Slovensku sa totiž prejavila u troch osôb. Napokon sa podozrenia nepotvrdili.

Na Slovensku vírus nie je

Ako uviedol Peter Pellegrini, predseda vlády poverený riadením ministerstva zdravotníctva, nový koronavírus 2019-nCoV nebol potvrdený u žiadnej osoby na Slovensku. „Výsledky laboratórnych vyšetrení u troch osôb s podozrením na ochorenie spôsobené novým koronavírusom boli negatívne,“ povedal.

Ako uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, v čase, keď krajiny hlásia podozrenia a potvrdené prípady ochorenia spôsobené novým koronavírusom 2019-nCoV, prebieha v európskom regióne chrípková sezóna. Ochorenie spôsobené novým koronavírusom sa prejavuje príznakmi podobnými klasickým respiračným ochoreniam – horúčka, kašeľ, dýchavičnosť, ochorenie môže prerásť až do zápalu pľúc.

„V prípade, že ste neboli v krajinách, kde sa nový koronavírus nachádza, respektíve ste neboli v kontakte s osobami, ktoré uvedené krajiny navštívili, ide s veľkou pravdepodobnosťou o klasickú chrípku či prechladnutie, a preto netreba podliehať panike,“ dodala hovorkyňa. Samozrejme, aj v prípade klasického respiračného ochorenia vrátane chrípky je dôležité kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára.

Odporúčania ministerstva

Ministerstvo zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva situáciu vo výskyte nového koronavírusu podrobne sledujú a cesty do oblastí zasiahnutých novým koronavírusom verejnosti odporúčajú zvážiť. „Kľúčové rezorty na Slovensku vykonávajú všetky potrebné preventívne opatrenia s cieľom maximálnej ochrany zdravia ľudí a preverujú pripravenosť jednotlivých rezortných zložiek v prípade riešenia krízových situácií,“dodala

Ministerstvo rovnako uvádza odporúčania pre osoby, ktoré sa nachádzajú alebo sa vrátili z oblastí zasiahnutých koronavírusom. Predovšetkým je potrebné dodržiavať prísnu osobnú hygienu, najmä dôkladné umývanie rúk a hygienu potravín. Ďalej je dôležité sa vyhýbať preplneným miestam a miestnym trhom s predajom rýb a živých zvierat v zasiahnutých ázijských oblastiach. „Štrnásť dní od príchodu z postihnutej oblasti je potrebné kontrolovať svoj zdravotný stav. V prípade klinických príznakov po návrate je potrebné vyhľadať lekára a informovať ho o cestovateľskej anamnéze,“ uviedla Eliášová.