Je to viac módny trend či skutočná pomôcka? Niektorí rodičia už pri malej deformite hlavy dieťaťa tlačia na lekárov, aby ich malému predpísali nosenie kraniálnej ortézy. Takej s autíčkami alebo ružovej s motýlikmi. Nie­ktorí helmy zo zásady nepredpíšu, iní ich odporúčajú, aj keď na to nie je dôvod. Kto má pravdu? A prečo má toľko súčasných detí zdeformovanú hlavu?

Helmy z tuzexu

„Ale, prosím vás, aká helmička, oženíte ho aj s čapatou hlavou,“povedala jej neurologička, keď sa dožadovala vyšetrenia syna so zdeformovanou hlavou. Nika sa na sociálnej sieti posťažovala, že jej neurologička helmy jednoducho neuznáva a zisťovala u ostatných mám, ako sa dostane na sken hlavy, ktorý ukáže, ako je na tom jej syn objektívne.

Niekedy to naozaj vyzerá tak, že helmy pre deti so zležanou hlavou sú tuzexový tovar. Názory na ich nosenie sa líšia a rodičia sa u lekárov stretnú s rôznymi reakciami. Najčastejšie prevláda názor, že my sme helmy nenosili a tu sme.

Éra zdeformovaných hláv

Na Slovensku máme každý rok približne päťsto detí so zdeformovanou hlavou, ktorým lekári odporučia kranioterapiu, čiže nosenie helmy. Prečo majú súčasné deti také hlavy, keď naše mamy, babky ani súčasní tínedžeri až takýto veľký problém nemali?

Podľa ortopedického technika Andreja Plža, ktorý s detskými helmami pracuje, za to môže spanie na chrbte. „Po zisteniach, že väčšina detí, ktoré umreli na syndróm náhleho úmrtia dojčiat, spala v čase úmrtia na bruchu, sa v deväťdesiatych rokoch spustila kampaň za spanie na chrbte. Deti prestali toľko umierať a začali mať polohové deformity hlavy. Voľba menšieho zla. Je dôležité, aby bábätko žilo a hlavička sa už dá potom upraviť.“

Ďalší faktor je počet predčasne narodených detí. Je ich omnoho viac ako pred desiatimi alebo dvadsiatimi rokmi. Hlava predčasniatka mala ešte dva alebo tri mesiace plávať v plodovej vode a zrazu je na svete. Je to aj prípad Lukáša, ktorý sa so svojím dvojčaťom narodil ako extrémne nezrelý. „Lukáško a Lucia sa mi narodili na začiatku siedmeho mesiaca a synček bol od začiatku pokojnejší, mal jednu obľúbenú polohu, v ktorej zotrvával. Myslím si, že aj to je dôvod. Druhá z dvojičiek Lucia taký problém nemala, tá sa len pozerala, čo to jej brat nosí na hlave,“smeje sa mama dvojčiat Jana Musilová.

Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre pediatriu a detská lekárka Elena Prokopová si myslí, že za helmičkovým trendom stojí zmena prístupu rodičov k svojim deťom. „Súčasní rodičia nečakajú, chcú hneď všetko vyriešiť. Nechcú počkať na spontánne napravenie hlavy a tá sa často spontánne napraví. To isté sa deje s ortodontickými pomôckami na zuby. Keď sa pozriete na druhú triedu základnej školy, kompletne všetky deti majú strojček.“

„Máme tu éru dokonalosti a tej som sa obávala. Súčasná spoločnosť neakceptuje krivý zub ani hlavu. Nechcela som, aby sa v budúcnosti Lukáškovi niekto posmieval,“hovorí Jana Musilová. Jej syn mal ťažkú kombinovanú polohovú deformitu hlavy. Po štvormesačnej liečbe sa dostal do štádia, keď sotva vidieť, že mal nejaký problém.

„My sme Peťkovi museli dať helmičku zo zdravotných dôvodov. Nejde o to mať dokonalú hlavu ako z reklamy, ale keď je tu možnosť, aby moje dieťa malo peknú hlavu a nemalo v budúcnosti problém so šikanovaním a s posmeškami pre tvar svojej hlavy, tak som rada, že toto dnešná medicína vie,“ vysvetlila nám dôvody pre helmičku mama desaťmesačného Peťka, Petra Pergáč Višňová.

FOTO helmičky v GALÉRII >>

Ako to funguje

Existuje viacero typov deformácii hlavy. Nepomer medzi šírkou a dĺžkou, zležanie, pri ktorom je postihnutá iba zadná časť lebky, alebo napríklad plagiocefália, pri ktorej je jedna časť hlavy vystúpená a z druhej polovice lebky akoby niečo chýbalo. Kranioterapia nefunguje tak, že by helma nasilu stláčala lebečné kosti a formovala hlavu. Ortéza iba nastavuje jej správny rast. Jedna časť hlavy, tá, ktorá vystupuje, sa o ňu opiera a tá druhá, zležaná časť hlavy do nej dorastá.

Možno by ste predpokladali, že najdôležitejšie je dávať dieťaťu ortézu na noc, ale skúsenosti hovoria niečo iné. „Mám pocit, že najdôležitejší čas je práve cez deň, keď dieťa vníma podnety a učí sa nové veci, vtedy mozog rastie najrýchlejšie. Ale pre dobrý efekt je naozaj veľmi potrebné nosiť ju 23 hodín denne, teda aj v noci, keď helmička bráni dieťaťu spať na zležanej časti hlavy,“ vysvetľuje Andrej Plž.

Nosenie deti nebolí, ale môže byť nepohodlné. Jedno až dve z desiatich detí ju prijme s problémami. „Dcérka celé dni preplakala, len čo sme helmičku odstránili, prestala. Patrili sme k tomu malému percentu detí, ktorým liečba jednoducho nesadla. Nakoniec sme ukončili liečbu a hlavička sa našťastie dala sama do poriadku,“ hovorí Nika.

Deti majú s helmou tri problémy. V prvom rade je nepohodlná a ovplyvňuje ich periférne videnie. Predstavte si, že v lyžiarskej helme trávite skoro celý deň, že v nej šoférujete, nakupujete a spíte. Ďalší problém je potenie. „Áno, je to nepríjemné a hlavne v lete a v zimnom období, keď sa často striedajú vykúrené miestnosti s chladom vonku. Niektorým deťom tečú spod helmy cícerky potu,“ priznáva Andrej Plž, ktorý však tvrdí, že koža si na ortézu postupne zvykne a bude sa menej potiť.

Posledný nepríjemný problém sú kontaktné zápaly kože, pľuzgiere a oškreniny, ktoré ortéza niekedy prináša. Všetky sa dajú riešiť, ale na pohodlnosti nepridajú.

Kedy a ako dlho

Deformáciu hlavy by si mal v prvom rade všimnúť pediater počas poradne a upozorniť na ňu. Počas prvého roku života vidí dieťa  až deväťkrát. Kontrola hlavy patrí medzi základné vyšetrenia a detskí lekári jej väčšinou venujú dostatočnú pozornosť. Len nie všetci posielajú rodičov hneď situáciu riešiť.

Vladimíra má ťažké srdce na pediatričku svojho syna. Keď ju upozorňovala na to, že jej štvormesačný Leo má ťažko zležanú hlavu, doktorka mykla plecom, vraj sa to upraví. Na vlastnú päsť zašla mama do centra v Martine, kde urobili Leovi sken hlavy a prišlo prek­vapenie. „Zistili mu ťažkú deformitu, a keď detská doktorka uvidela Leove výsledky na papieri, rýchlo precitla. Odporučila vyšetrenie neurológom a ortopédom, a tak sa začala Leova päťmesačná úspešná liečba,“ hovorí jeho mama.

Vyliečil by sa aj bez helmy? Možno. Hlavná odborníčka si myslí, že pri štvormesačnom dieťati je možné ešte trochu počkať a zistiť, či sa hlava neupraví sama. „Ja naozaj nemám s helmičkami problém, bola som jedným z prvých doktorov na Slovensku, ktorí ju pacientovi odporučili pre zležanú hlavu, ale nechcime všetko hneď. Ak sa šesť- alebo sedemmesačnému dieťaťu hlava neupraví alebo dokonca zhorší, vždy je čas ortézu predpísať,“ hovorí Elena Prokopová.

Najkratšia liečba s najlepšími výsledkami je však skôr ako v pol roku života. Keďže hlava najintenzívnejšie rastie od štvrtého do ôsmeho mesiaca, podľa Andreja Plža je ideálny vek na ortézu vek štyri mesiace, keď môže stačiť aj dvojmesačná terapia. Prvé výsledky vidieť veľmi rýchlo. Najväčší skok sa môže prejaviť už po týždni alebo dvoch nosenia.

FOTO helmičky v GALÉRII >>

Helmičkový boom

Výrazne zležanú hlavu môže mať aj dvojmesačné dieťa. Ale je to dôvod na rýchle termíny v protetických centrách? „Prichádzajú sem aj rodičia s trojmesačným dieťaťom a dožadujú sa helmy. Vtedy urobíme sken hlavy, vysvetlím, ako dieťa správne polohovať, a pozvem ich o mesiac. Často sa hlava zlepší natoľko, že žiadnu liečbu netreba. Ak nie, môžeme začať,“ povedal Andrej Plž.

Zariadenie, v ktorom pracuje, začalo vyberať poplatky za prvé vyšetrenie urobené na vlastnú žiadosť rodičov, ak sa ukáže, že dieťa nepotrebuje helmičku. Toto opatrenie centrum urobilo, pretože veľa rodičov vyžadovalo vyšetrenia na základe rád z internetu. „Nie je mojou úlohou, aby každé dieťa malo ortézu,“tvrdí.

Sken hlavy, ktorý dieťaťu urobia v špecializovanom centre v Martine alebo Bratislave, zobjektivizuje dojmy všetkých zúčastnených. Na milimeter presne ukáže typ a závažnosť deformity. Hlava dieťaťa sa dostane do škály od normálnej až po veľmi ťažkú deformitu.

Zdravotné poisťovne uhrádzajú túto sedemstoeurovú pomôcku na základe poukazu od ortopéda. Stupeň závažnosti, pri ktorom už odborníci odporúčajú nosenie helmy, je aspoň stredná deformita. Na to, aby sa dieťa k pomôcke dostalo, musí absolvovať vyšetrenie u neurológa, ktorý robí dieťaťu ultrazvuk mozgu. Skúma, či jeho lebečné švy ešte nie sú zrastené. Terapia helmou totiž funguje, len ak sa dieťaťu ešte neuzavrie fontanela, väzivové spojenie v miestach, kde sa stretávajú lebečné kosti. Potom je už neskoro.

Muž, ktorý sa na internete predstavil ako Peter, zúfalo hľadá lekára, ktorý by mu vedel pomôcť. „Mám dvadsaťpäť rokov a už od základnej školy cez strednú školu som bol šikanovaný, pretože mám neliečenú plagiocefáliu. Som zakomplexovaný a mám psychické problémy, ktoré proste vnímam a som si toho vedomý, no nedokážem to ovplyvniť. Nedokážem žiť život a užívať si ho.“

Neliečenie ťažkých deformít zďaleka nie je len o čapatej hlave. Ľudia môžu mať problém kúpiť si okuliare alebo športovú helmu, ktorá by im sadla. Deformácia hlavy totiž môže znamenať, že sa pacientovi posunie aj ucho alebo oko, štandardné okuliare potom nemusia sedieť.

Ako sa vyhnúť zdeformovanej hlave

Spanie na chrbte zabránilo úmrtiam novorodencov a prinieslo im problém so zležanou hlavou. Každú mamu dnes odprevadia z pôrodnice s odporúčaním nedať dieťa spať na brucho. „Problém je, že v nemocnici vám povedia len to, že dieťa má spať na chrbte, a neupozornia vás na to, že jeho hlavu treba otáčať na obidve strany a urobiť si v tom systém,“ vysvetľuje ortopedický technik Plž.

Najlepšia prevencia zležanej hlavy je po­dľa neho polohovanie na ľavú a pravú stranu. Praktická pomôcka, aby ste nezabudli na to, v akej polohe malo dieťa hlavu otočenú minulú noc, je náramok alebo šnúrka na ruke. „Počas denného spánku, ak máte monitor dychu v postieľke, môžete dieťa položiť aj nabok, ale v noci určite nie,“ odporúča Andrej Plž, ktorému je ako otcovi viac než jasné, že keď dieťa konečne spí, máte chuť nedýchať, len aby sa nezobudilo, a už vôbec nie polohovať mu hlavu. „Ale je to jediné riešenie,“hovorí. 

Fakty o liečbe helmičkou

  • Liečba ortézou sa môže začať najskôr vo štvrtom a najneskôr v štrnástom mesiaci veku dieťaťa
  • Liečba trvá štyri až šesť mesiacov
  • Deti nosia ortézu 23 hodín denne
  • Majú stále tú istú vyrobenú na mieru a technik ju počas ich rastu prispôsobuje hlave
  • Polohovanie dieťaťa do štyroch mesiacov dokáže zázraky

FOTO helmičky v GALÉRII >>