Či už je to prípad nemocnice v Nitre, kde pacientovi odoperovali zdravé koleno namiesto poškodeného, alebo zámena pri transfúzii a neskôr smrť pacienta v jednej z košických nemocníc. Tieto prípady sú však iba špičkou ľadovca problémov slovenského zdravotníctva. Aspoň podľa niekoľkých zdrojov z nemocničného prostredia Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteuera (UNLP) v Košiciach, konkrétne II. chirurgickej kliniky, kde polícia preveruje niekoľko úmrtí pacientov.

Osudná transfúzia

Posledný prípad, ktorý poukázal na fatálne pochybenia v slovenskom zdravotníctve, sa týkal 51-ročného pacienta II. chirurgickej kliniky v Košiciach. Hospitalizovali ho pre akútny zápal pľúc v marci tohto roku. Jeho stav bol vážny, v okolí pľúc sa mu hromadila voda, ktorú bolo treba odtiaľ odstrániť a po pominutí problémov prepustiť domov. Lenže pacient zomrel po 42 dňoch od operácie, po ktorej mu dali nesprávnu krvnú skupinu. V správe o úmrtí je ako príčina uvedené zlyhanie pečene. Či je primárnym dôvodom chyba nemocnice, prešetruje polícia. 

Podľa nášho zdroja, ktorý si praje ostať v anonymite, urobili až tri chyby. V prvom rade urobila fatálnu chybu sestra, ktorá ešte po prijatí na oddelenie zamenila skúmavky dvoch pacientov, a tak sa stalo, že pacient s krvnou skupinou 0 bol od tej chvíle vedený ako pacient so skupinou B. „Pacient bol vo vážnom stave už pred operačným zákrokom. Mal problémy so zrážavosťou krvi a pred operáciou mu podali aj čerstvú zmrazenú plazmu. To bol moment, keď by sa pri vykonaní bedside testu zistila správna skupina. Krvná banka vždy vydáva plazmu rovnakej krvnej skupiny, akú má pacient, možno však podať aj univerzálnu plazmu skupiny AB, preto podanie inej plazmy pacienta nezabije. Na mnohých pracoviskách sa však tento test nerobí,“ prezrádza náš zdroj.

Plazmu teda Pavlovi podali, aby ho pripravili na operáciu a aby tento chirurgický zákrok zvládol. Operácia bola náročná. Pacient po nej strácal veľa krvi. A tak bolo nevyhnutné, aby dostal transfúziu. „No a tu sa stala ďalšia chyba, keď lekár kvôli urýchleniu celého procesu, keďže išlo o záchranu života, sám pravdepodobne bedside test nespravil a spoľahol sa na sestričku, ktorá odkývla, že tento test sedí,“ prezrádza náš zdroj. Krvácanie však neustupovalo. „Na chybu prišiel až anestéziológ pri urgentnej operácii pacienta indikovanej pre krvácanie ohrozujúce život. Pri operácii bola potrebná ďalšia transfúzia. Anestéziológ urobil bedside test a ten mu ukázal chybu so zamenenou krvnou skupinou,“ upresňuje náš nemenovaný zdroj. Po takejto chybe môže človek okamžite upadnúť do kómy a veľmi rýchlo zomrieť. „No je aj možnosť jeho záchrany, v umelom spánku je pacient na áre a riešia sa jeho zlyhávajúce orgány,“ dodáva náš zdroj.

II. chirurgická klinika: V minulosti došlo k niekoľkým fatálnym pochybeniam. Všetko preveruje Ústav nad zdravotnou starostlivosťou aj polícia.
Zdroj: RUDOLF FELŠÖCI

Kamaráti

Keď v nemocnici v Nitre lekári odoperovali zdravé koleno pacienta, hneď padali hlavy nielen radových lekárov, ale najmä primára a prednostu oddelenia. Nemocnica v Košiciach sa pri tomto tragickom omyle tak rázne do „potrestania“ nehrnula. Až po mediálnom prevalení kauzy sa nemocnica rodine ospravedlnila, dokonca sľúbila odškodnenie. K 31. 5. rozviazali pracovný pomer s konkrétnymi lekármi a so sestrou, ktorí boli za chybu zodpovední. No na poste prednostu a primára
kliniky sa veru žiadne zemetrasenie nedialo.

V tomto prípade išlo podľa nemocnice o osobné zlyhanie konkrétnych zamestnancov, preto vedenie nevidelo v plošnom upratovaní personálu dôvod. Možno je náhoda, že riaditeľ nemocnice MUDr. Milan Maďar pracoval ako lekár práve na II. chirurgickej klinike. Dokonca pred rokmi so súčasným primárom Mariánom Kudláčom podnikali v spoločnej eseročke TANIT. Spoločnosť je už síce z Obchodného registra SR ex offo vymazaná, no ako zakladatelia tam figurujú práve spomínaní dvaja páni. Spolu s nimi bol aktívny v eseročke aj bývalý lekár Róbert Sabovčík. Toho pred rokom expresne odvolali z postu primára Kliniky plastickej chirurgie Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach po tom, ako sa prevalila kauza, keď na klinike pod jeho vedením vraj operovali zahraničné klientky. Za výkony údajne platili priamo lekárom v ordinácii, a to sumy, ktoré prekračovali oficiálny cenník nemocnice.  

Vzťahy medzi primárom Kudláčom a riaditeľom nemocnice Maďarom sú podľa vedenia v poriadku. „Generálny riaditeľ je v korektnom, profesionálnom a priateľskom vzťahu so všetkými svojimi zamestnancami. Všetky sťažnosti sa riešia individuálne, interným vyšetrovaním, Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a inými inštitúciami,“ skonštatovala pre PLUS 7 DNÍ hovorkyňa UNLP Košice Ivana Stašková.

Ďalšie prípady zlyhania?

Tých prípadov je viac. „Príbuzní podali na políciu trestné oznámenie na kliniku za zanedbanie starostlivosti, keď po zápale podžalúdkovej žľazy a ťažkej pankreatitíde mladá pacientka zomrela. A to ešte v roku 2013. Vtedy Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou uložil nemocnici niekoľkotisícovú pokutu,“ konštatuje náš ďalší zdroj. Poukazuje aj na ďalší prípad pacienta, keď sa pozostalí tiež obrátili na políciu. Ide o úmrtie približne pred štyrmi rokmi, keď na klinike pod vedením primára zanedbali prederavenie tráviaceho traktu. „Slúžil vtedy primár a ťažkosti pacienta prekryl liekmi proti bolesti namiesto toho, aby pátral po príčine,“ dodáva zdroj.

Na políciu sa obrátila aj rodina ďalšej pacientky tejto kliniky. Tentoraz ide o prípad ešte z roku 2015, keď prijali ženu s vážnym krvácaním do brušnej steny. Rodina viní primára z toho, že po operácii napriek vážnym komplikáciám nenasadil správnu liečbu a pacientka do niekoľkých dní zomrela.

Na orgány činné v trestnom konaní sa pred dvoma rokmi obrátila aj rodina pacienta z Vranova nad Topľou. Na II. chirurgickú kliniku ho doviezli v roku 2017 vo vážnom stave s diabetickou nohou a už amputovanými niekoľkými prstami na tejto nohe. Rodina ho dala do Košíc previezť vo viere, že pacientovi zachránia nohu a amputujú mu len zvyšné prsty, nie nohu pri kolene. Rodina viní primára Mariána Kudláča za to, že bezdôvodne odsunul akútnu operáciu ich príbuzného o celý deň. Nakoniec mu predsa len amputovali nohu nad kolenom a na následné komplikácie spojené s nesprávnou liečbou pacient zomrel v inom ústave.

Ďalší prípad pochybenia sa stal v roku 2017, keď 70-ročná pacientka zomrela preto, že príliš dlho čakala na operáciu. Pacientku prijali pre krvácajúce vredy na žalúdku. Jej stav bol vážny, chronicky strácala krv. „V ten deň dostala niekoľko transfúzií, no stále veľmi krvácala a bolo nevyhnutné okamžite ju operovať Aj keď primár Marián Kudláč o tom vedel, nestalo sa tak. Bola to akútna pacientka, no ani tak sa operácie nedočkala a popoludní po tretej už v operačnej sále zomrela,“ dozvedáme sa z dokumentácie.