Bývalej opatrovateľke Lise Harrisovej (46) diagnostikovali v roku 2015 štvrté štádium rakoviny vaječníkov. Odvtedy nebojuje len so zákernou chorobou, ale aj s financiami. Tie totiž potrebuje, aby si zaplatila nákladnú liečbu. Šanca vidieť vnúčatá: Dom za 33-tisíc eur, auto za 5 600 eur, ďalší majetok za 11-tisíc eur. Bývalá opatrovateľka v mene zdravia predala už doslova všetko. Do nákladnej liečby okrem toho naliala 30-tisíc eur z dôchodku. Prečo? Imunoterapia sa javí ako jej jediná šanca na život. Liečbu, ktorá by ju mohla potenciálne vyliečiť, podstupuje Angličanka z mesta Gateshead vo vzdialenom Nemecku a musí si ju platiť sama, pretože nie je k dispozícii v rámci bezplatnej štátnej zdravotnej služby vo Veľkej Británii.

„Je zničujúce predať všetko, na čom som pracovala celý svoj život, ale nemám na výber. Liečba je pre mňa všetkým. Moja posledná nádej. Je to šanca na budúcnosť bez rakoviny a šanca vidieť svoju dcéru a vnúčatá vyrastať,“ cituje Lisine slová portál Daily Mail. Podľa dcéry jej matke diagnostikovali rakovinu neskoro, pretože lekári si sprvu mysleli, že trpí syndrómom dráždivého čreva. Lisa následne podstúpila intenzívnu chemoterapiu a hysterektómiu, po ktorej sa jej uľavilo. V januári však prišla zdrvujúca správa. Zákerná choroba sa vrátila. Tentoraz však už lekári mohli pre ňu urobiť len jedno - paliatívnu chemoterapiu, čiže takú, ktorá zmierňuje príznaky choroby. S tým sa však Lisa ani jej rodina nemienili zmieriť. Dcéra Lori hľadajúc iné možnosti narazila na súkromnú Hallwang Clinic v nemeckom Stuttgarte, ponúkajúcu imunoterapiu, ktorú médiá svojho času opisovali ako potenciálnu zázračnú liečbu, za tú však bolo treba zaplatiť z vlastného vrecka.

Už nemajú čo speňažiť

Rodina neváhala ani chvíľu. Predala všetok majetok, dokonca aj vstupenky na koncert Eda Sheerana. V prepočte viac ako 80-tisíc eur stačilo na financovanie dvoch týždňov imunoterapie. Távšak podľa Harrisovej, ktorá aktuálne žije v prenajatom dvojizbovom byte, zabrala a nádorové markery v krvi sa za dva týždne znížili o polovicu. Pokračovanie liečby si však vyžaduje 33-tisíc eur za každé tri týždne. Rodina sa teraz môže spoliehať len na veľkorysosť verejnosti, keďže všetko cenné už predala. „Je srdcervúce pomyslieť, že jediná vec, ktorá bráni vyliečeniu rakoviny, je nedostatok prostriedkov,“ hovorí 26-ročná dcéra Lisy študujúca v Londýne, ktorá dúfa, že budú schopní získať od darcov dostatok financií na ďalšiu liečbu. Prostredníctvom online zbierky sa im podarilo vyzbierať už 78-tisíc eur. „Nikdy si neodpustím, ak peniaze nezískame. Ani na okamih by som neváhala a všetko predala znova. Už však nemáme nič, čo by sme mohli speňažiť.“

Prebudí imunitný systém

Čo je imunoterapia? Zhruba pred dvomi rokmi prišli médiá s bombastickými titulkami o revolučnom objave v liečbe rakoviny. Reprodukovali výsledky klinických štúdií v liečbe rakoviny imunoterapiou, boli viac ako sľubné, najmä v prípade nádoru kože a pľúc. Napríklad Vicky Brownovej z waleského Cardiffu v roku 2007 diagnostikovali melanóm, teda rakovinu kože, ktorá metastázovala.

V roku 2013 jej lekári dávali už len pár mesiacov života. Vicky však zaradili do klinických testov imunoterapeutických liekov a čo nasledovalo, nečakali hádam ani samotní lekári. Nádor bol za pár týždňov jednoducho preč. Zákerná choroba sa síce po dvoch rokoch vrátila, ale novou liečbou sa ju podarilo opäť eliminovať. Podľa toho, aj keby sa nepodarilo rakovinu úplne z tela odstrániť, už by nemusela byť smrteľným strašiakom, ale „len“ chronickou chorobou, pretože novú liečbu by organizmus mal zvládnuť bez väčšej ujmy aj viackrát. Veľmi zjednodušene, na rozdiel od chemoterapie, ktorá bez milosti likviduje všetky rýchlorastúce bunky - aj tie zdravé -, a teda vo veľkom oslabuje organizmus pacienta, imunoterapia prebúdza imunitný systém tak, aby sa zameral len na rakovinové bunky a postavil sa im na odpor.

Prepláca sa ako posledná možnosť

Vráťme sa k Harrisovej prípadu. Ako píše Daily Mail, Lisa užívala konkrétne pembrolizumab, ktorý je podľa štúdií dvakrát účinnejší ako chemoterapia. V Spojenom kráľovstve je však povolený len pacientom s rakovinou pľúc a kože, to znamená, že pri iných diagnózach nutnosť jeho použitia u konkrétneho pacienta na požiadanie posúdi Regulačná agentúra pre lieky a zdravotnícke pomôcky. Medzitým si ho pacient musí platiť sám. Čo sa týka Slovenska, „imunoterapia sa používa pri rôznych onkologických ochoreniach, ako je napríklad mnohopočetný myeolóm, nemalobunkový karcinóm pľúc, klasický Hodgkinov lymfón a iné“, uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. Do skupiny najnovších imunoterapeutických liekov patrí ipilimumab, pembrolizumab, nivolumab, daratumumab a iné. Na Slovensku nie je ani jeden v platnom Zozname kategorizovaných liekov, čo podľa našej legislatívy znamená, že sa bežne neuhrádzajú na základe verejného zdravotného poistenia. „Zdravotná poisťovňa môže schváliť úhradu na výnimku v tom prípade, keď pacient vyčerpal už všetky možnosti hradenej liečby a išlo by o jedinú terapeutickú alternatívu,“ zhrnul nám PR manažér poisťovne Dôvera Branislav Cehlárik. Každú požiadavku na úhradu nekategorizovaného lieku posudzujú zdravotné poisťovne individuálne. „Čo sa týka liečby pembrolizumabom, ide o liečbu mimoriadne nákladnú, rádovo v desiatkach tisíc eur,“ doplnil Cehlárik a dodal, že Dôvera neuhradila liečbu pembrolizumabom žiadnemu pacientovi, avšak do roku 2013 uhradili však liečbu ipilimumabom 13 poistencom v celkovej sume okolo 580-tisíc eur. Ani zdravotná poisťovňa Union neeviduje podľa jej hovorkyne Beáty Dupaľovej-Ksenzsighovej žiadneho poistenca liečeného pembrolizumabom. Podľa hovorkyne Všeobecnej zdravotnej poisťovne Viktórie Vasilenkovej nie je liek s účinnou látkou pembrolizumab zaradený v Zozname kategorizovaných liekov hradených z verejného zdravotného poistenia, lebo samotný výrobca o to do dnešného dňa Ministerstvo zdravotníctva SR nepožiadal.

Nečakané vedľajšie účinky

Zatiaľ čo pri chemoterapii je bežné, že pacienti prídu o vlasy, v prípade imunoterapie sa objavil nečakaný vedľajší účinok. Nové lieky proti rakovine zmenili šedivé vlasy pacientov na hnedé. Ako píše Daily Mail, španielska štúdia analyzovala 52 pacientov s rakovinou pľúc, ktorí užívali lieky na imunoterapiu. Zistili, že štrnástim z nich užívaním nových liekov stmavli šedivé vlasy. Ako povedala dermatologička Noelia Riverová z univerzity v Barcelone, sprvu si mysleli, že ide o ojedinelý „vlasový“ prípad.

Ale keď videli, že vlasy stmavli ďalšiemu z pacientov, vypýtali si od nich fotografie pred liečbou, aby ich mohli porovnať. Štrnásť prípadov, keď sa vlasy pacientom zmenili na tmavohnedé alebo čierne, naznačuje, že nejde o ojedinelý vedľajší účinok nových liekov. Zároveň títo pacienti s rakovinou pľúc lepšie reagovali na liečbu, zmena farby vlasov by tak mohla naznačovať, že lieky fungujú. Zaujímavé je, že v prípade iného druhu rakoviny, melanómu, pacienti užívajúci rovnaké lieky o svoju farbu vlasov, naopak, prišli. Farmaceutický priemysel neraz využil neočakávaný vedľajší účinok lieku na produkciu ďalšieho na úplne iný problém - estetický. Tak sa môže stať, že časom príde na trh produkt na ošetrenie šedín, ktorý by vlasom vrátil pigment, ale to je hudba veľmi vzdialenej budúcnosti. Predchádzať tomu musí, pochopiteľne, hlbší výskum. Doktorka Riverová navyše poznamenala, že analyzované lieky majú pre zdravých ľudí nebezpečné vedľajšie účinky.