Tip na článok
Antibiotiká sú škodlivejšie, ako sme čakali

Šokujúci dôvod na obavu: Antibiotiká, ktoré užijete, môžu ublížiť aj vášmu pravnukovi!

Antibiotiká by sme mali užívať čo najmenej, to už všetci vieme. Aj lekári sú v ich predpisovaní opatrnejší, lebo môže narásť rezistencia a nemusia nám nabudúce pomôcť. Tým sa to však nekončí.

Nové zistenia poukazujú na to, že poškodenie nášho mikrobiómu, teda komunity baktérii v našom tele sa môže prenášať z generácie na generáciu a vyvolať chorobu aj našim pravnúčatám.

Nové zistenia o liekoch užívateľov antibiotík nepotešia
Nové zistenia o liekoch užívateľov antibiotík nepotešia
Shuttersstock, Ilustračné

Ukázal to pokus na myšiach. Tehotné myši dostali zdravý mikrobióm alebo taký, ktorý bol poškodený antibiotikami. Po narodení mláďat zistili vedci prvú vec, myšky mikrobióm zdedili po svojich matkách. Napriek tomu, že nikdy neužívali antibiotiká, mali ho nimi poškodený. Všetky zvieratá mali predispozíciu na kolitídu, zápalové ochorenie čriev, ktoré trápi aj tisíce Slovákov. Napríklad v Bratislavskom kraji postihuje trinásť detí zo stotisíc a počty pacientov stále stúpajú. Vedci sledovali, ako sa majú ďalšie generácie myší. Tretia, až štvrtá generácia mala omnoho vážnejšiu kolitídu, ak ich praprarodičia mali poškodený mikrobióm.

„Dôležité je, že mláďatá nikdy nedostali antibiotiká a ich matky tiež nie," hovorí pre magazín TIME autor štúdie, doktor Martin Blaser, riaditeľ programu Human Microbiome v NYU Langone Health. To môže znamenať, že účinky antibiotickej liečby sú dlhodobé a ďalekosiahle, hovorí Blaser. „Veľa tehotných žien a dospievajúcich dievčat užíva antibiotiká," povedal. „Obávame sa, že by to mohlo mať vplyv na budúcu generáciu."

Štúdia sa uskutočnila na myšiach, nie na ľuďoch, ale podľa Blasera stojí za preskúmanie. Vedci vedia, že zápalové ochorenia čreva majú svoj genetický pôvod iba na 10 percent. Zvyšných 90 percent rizikových faktorov nepoznáme. Blaser verí, že niektoré z neznámych rizík môžu byť spôsobené antibiotikami.

VIDEO Plus 7 Dní