Aby sme zabránili bakteriálnym infekciám, konzumujeme antibiotiká, tie baktérie zlikvidujú. Alebo by aspoň mali. Baktérie ale chcú prežiť tiež, tak si vypestujú proti nim odolnosť. A tak nasadíme silnejšie antibiotiká.

A onedlho tu máme ešte odolnejšie baktérie. Tento proces sa v posledných rokoch kvôli nadužívaniu antibiotík výrazne urýchľuje, až sme sa napokon dopracovali k superbaktériám, odolným prakticky voči všetkému. A to je problém.


Nemôžeme totiž donekonečna vyvíjať stále silnejšie a drahšie antibiotiká. Vedcov z Purdue University napadlo tento problém obrátiť. Povedali si - skúsme namiesto vývoja čoraz silnejších liekov urobiť niečo, čo baktérie oslabí tak, aby svoju superodolnosť stratili.

A tak si posvietili na ne svetlom - konkrétne modrým. Do svojho „solária“ dali mimoriadne rezistentnú a rozšírenú baktériu Staphylococcus aureus, teda zlatého stafylokoka. A modré svetlo ho oslabilo natoľko, že namiesto superúčinných širokospektrálnych antibiotík ho v povrchovej rane zlikvidovali slabým roztokom peroxidu vodíka. To sa im páčilo, stafylokokom však už menej.


To modré svetlo totiž poškodilo ich vnútorné pigmenty a oslabilo ich obranný systém natoľko, že stratili prakticky všetku svoju rezistenciu. Tento druh svetelnej terapie by sa mohol ukázať ako efektívny aj pri ďalších baktériách - a to tak, že podľa autorov vynálezu by sa takáto dezinfekčná lampa už do piatich rokov mohla stať bežnou súčasťou lekárničiek.