Nie je to hlúpy chlap. Marketing má úspešne zvládnutý. Pre svoju kariéru stvoril zo seba šaša, vďaka čomu si zabezpečil neustály príjem a popri tom si zvyšuje ego. Zo svojho povolania urobil predstavenie, vysiela svoje operácie na sociálnych sieťach, robí bláznovstvá v operačnej sále, účinkuje v reality šou či v hiphopových videoklipoch. Jeho správanie vzbudzuje nevôľu u kolegov, ktorí mu vyčítajú, že prekračuje etické hranice a je manipulátor. On na to kašle, pretože „šou-princíp“, ktorý zo svojej profesie vytvoril, mu zabezpečil milióny internetových fanúšikov a permanentný prísun nových klientov. Kto je vlastne Dr. Miami, civilným menom Michael Salzhauer?

Mekka zadkov

Na americkej Floride sú plastické operácie mimoriadne populárne, ba priam nevyhnutné, podobne ako v Kalifornii a Los Angeles, mekke úspešných i neúspešných hercov. Je to miesto slnka, pláží, bazénov a mora. Ľudia ukazujú svoje telo, obliekajú sa úsporne. Florida je navyše silno ovplyvnená latinskoamerickým ponímaním telesnej krásy, módne sú tam teda plné ženské tvary, veľké poprsie i pozadie. Veľmi populárny je v tejto oblasti brazílsky lifting zadku, takzvaný BBL (Brazilian Butt Lift). Zákrok spočíva v tom, že chirurg odoberie pacientovi tuk z inej časti jeho tela a implantuje ho do zadku. Len v samotnej v metropole Floridy Miami sa takýchto zákrokov robí viac než v Brazílii. Pritom ide o jednu z najrizikovejších operácií plastickej chirurgie. Tuk sa totiž môže dostať do krvného obehu, čo môže viesť k embólii. Vo svete už na pooperačné komplikácie zomrelo niekoľko desiatok pacientok. Dr. Miami vykoná priemerne 20 operácií BBL týždenne, nateraz však žiadna klientka na jeho operačnom stole život nestratila.

Len pre silné povahy! V GALÉRII si pozrite zábery zo zákrokov>>

Dve tváre

Klaun a hviezda Snapchatu je na druhej strane pobožný Žid, ktorý je 20 rokov šťastne ženatý a s manželkou vychovávajú päť detí. Svoje súkromie ani vieru nikdy verejne neprezentoval, tieto veci si prísne stráži. Podrobnosti z jeho osobného života vyšli najavo až po tom, čo jeho live operácie zaujali kanadského publicistu a filmového režiséra Jeana-Simona Chartiera. Rozhodol sa priblížiť ľuďom dve rozdielne tváre najznámejšieho chirurga Spojených štátov, ale film nie je pochlebovačný.

Sám Chartier tvrdí, že keby mal doktora Miami posudzovať len podľa jeho operačných estrád trans­mitovaných na internete, nevliezol by mu nikdy pod skalpel. Ale po tom, čo ho spoznal bližšie, zistil, že odbornosť a talent na estrádu sa navzájom nevylučujú a že v prípade Michaela Salzhauera je počet followerov priamoúmerný jeho profesionálnym zručnostiam. Tvrdí však tiež, že ak by bolo možné cez kameru na obrazovky transmitovať aj zápach tuku a ľudského tela, ktorý sa pre laika stáva po niekoľkých minútach neznesiteľným, asi by tie videá nikto nepozeral a popularita doktora Miami by bola zrejme viditeľne menšia.

Nesmelý patriarcha

Plastický chirurg má kontrolu nad imidžom, ktorý prezentuje navonok. Vie, ako má naaranžovať „scénu“, aký uhol kamery je najlepší. Pod kontrolou má vraj aj situáciu doma, od všetkých vyžaduje žiť podľa náboženských zásad. Aj keď silné slovo má aj manželka Eva. Pred niekoľkými rokmi sa - ako sa na konzervatívnu Židovku patrí - vzdala síce práce, aby sa naplno venovala rodinným povinnostiam, ale Michaela vraj občas stavia do pozoru. Vedie domácnosť a jej pozornému oku nič neujde, manžel sa v jej prítomnosti údajne stáva tým najtichším a najnesmelším členom rodiny. Podľa Chartiera sú Salzhauerovci minimálmne rovnocennými partnermi.

Na deti je Michael v súlade s „tradičným mužským vzorom“ prísny. Napríklad núti 10-ročného syna dvíhať v posilňovni ťažké činky, hoci chlapec narieka, že nevládze, alebo mu jednoducho prikazuje veci, ktoré syn robiť nechce.     

Fascinácia médiami

Je Michael Salzhauer závislý od internetu a sociálnych sietí alebo ide len o premyslenú marketingovú stratégiu a spôsob na zvýšenie svojho sebahodnotenia? Je vraj taký dobrý profesionál, že nepotrebuje publikovať svoje posty na Schapchate, aby udržal svoju kliniku krásy. Aj keď zo začiatku naozaj šlo o vlastnú popularizáciu a pritiahnutie klientov, dnes je všetko preňho len zábava. Poskytuje interview sediac v kresle, ktoré vyzerá ako trón. Nosí tričko so svojou podobizňou, ale sám sa stal obeťou vlastnej brandže - podstúpil operáciu nosa, podbradku a liposukciu. Podľa Chartiera ak raz skončí lekársku prax, úspešne sa uplatní v šoubiznise.

FOTO najslávnejšieho plastického chirurga v USA, ktorý sám podstúpil niekoľko skrášľovacích zákrokov v GALÉRII>>

Ako dokáže balansovať medzi konzervativizmom a povrchnou estrádou? Boha sa vraj nebojí, len toho, že sa pred ním bude hanbiť. Pred židovskou komunitou sa ospravedlňuje, že len „robí svet lepším“. Hlása totiž: Robte zadky, nie vojny!