Pomocou 3D tlačiarne sa už vytlačili napríklad obytné domy, zbrane alebo funkčné motory. Všetko nasvedčuje tomu, že technologický pokrok nezostane len pri neživých objektoch. Izraelským vedcom sa podarilo 3D technológiou vytlačiť prototyp kompletného srdca s nádejou, že tento vynález pomôže pri liečbe tohto životne nevyhnutného orgánu.

Králičie srdce

Na jeho výrobu použili pacientove bunky. „Toto je prvýkrát, čo niekto niekde úspešne skonštruoval a vytlačil celé srdce s bunkami, krvnými cievami a komorami,“ pochválil sa profesor Tal Dvir z univerzity v Tel Avive.  Proces tlače srdca zahŕňal biopsiu tukového tkaniva, ktoré obklopuje brušné orgány. Výskumní pracovníci oddelili bunky v tkanive od zvyšku obsahu, konkrétne extracelulárnej matrice spájajúcej bunky. Bunky boli preprogramované tak, aby sa stali kmeňovými bunkami so schopnosťou diferencovať sa na srdcové bunky. Matrica bola spracovaná do personalizovaného hydrogélu, ktorý slúžil ako tlačiarenská farba. Bunky a hydrogél sa najprv použili na vytvorenie srdcových náplastí s krvnými cievami a následne na celé srdce. „V tomto štádiu je naše 3D srdce malé, s veľkosťou králičieho srdca,“ uviedol profesor Dvir. Ako však dodal, podobná výroba ľudského srdca si vyžaduje rovnakú technológiu. O vedeckom úspechu svedčí skutočnosť, že predtým boli vedci schopní vytlačiť len jednoduché tkanivá bez krvných ciev.

Prototyp: Srdce je zatiaľ iba miniatúrne, použitá technológia je však vhodná aj na tlač v ľudskej veľkosti a následné transplantácie.
Prototyp: Srdce je zatiaľ iba miniatúrne, použitá technológia je však vhodná aj na tlač v ľudskej veľkosti a následné transplantácie.
Zdroj: TASR Svštopluk PŪseckż

O desať rokov rutina?

Ako konštatuje americká televízia CNN, kardiovaskulárne ochorenia sú hlavnou príčinou smrti v rozvojových krajinách. Transplantácia srdca je jediný spôsob, ako liečiť zlyhanie srdca v konečnom štádiu. Preto vedci zdôrazňujú dôležitosť vývoja techník, ako je 3D tlač. Ďalší krok vo výskume bude uviesť 3D srdce do stavu, aby sa správalo ako srdce. Ak daný model splní schopnosti živého srdca, vedci plánujú 3D model skúšať na zvieracích modeloch a potom na človeku. „Možno o desať rokov budú v najlepších nemocniciach po celom svete orgánové tlačiarne a tieto postupy sa budú vykonávať rutinne,“vyslovil optimistickú prognózu profesor Dvir.