Ak ste predpokladali, že odpoveďou bude kolenný kĺb, mali ste pravdu. Je to najmä preto, lebo kolenný kĺb je najviac zaťažovaným kĺbom nášho tela.

Stalo sa to niekedy už aj Vám?

Ak dlho sedíte, bolesť v kolene sa začne ozývať. Pri chôdzi však bolesť cítite tiež a to vo Vás často vyvoláva pocit nervozity. Dokonca ste sa kvôli nej museli vzdať niektorého z Vašich obľúbených koníčkov a čoraz viac Vám začína robiť problémy aj vo Vašom zamestnaní. Uvedomujete si, že ak nič neurobíte, bude sa to zhoršovať. Ale ako to vyriešiť a dostať sa do úplnej pohody? Dá sa to vôbec?

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: ORIN Slovakia

Väčšina ľudí bolesť dlhodobo podceňuje

Pravdou je, že väčšina ľudí spočiatku bolesť podceňuje. Zvyknú si na to, že ich niečo bolí a niektorých činností sa jednoducho musia vzdať. Najčastejšia výhovorka, ktorú ľudia vtedy radi používajú je: Bolesť prichádza s vekom. Ale to nie je celkom pravda. Ak teda nechcete patriť do skupiny ľudí, ktorí veria tomu, že bolesť patrí k životu alebo, že „prejde“ sama, určite pokračujte v čítaní tohto článku. Zaberie Vám to len pár minút, no Váš život to môže zmeniť natrvalo.

Poďme pekne po poriadku

Skúste si predstaviť takúto situáciu. Kúpite si nové, krásne auto. Niekoľko rokov Vám slúži na 100% a vy tajne dúfate, že to tak aj zostane a preto ho pravidelne neservisujete. Ak na ňom po čase zasvieti akákoľvek kontrolka (či už oleja, tlaku v pneumatikách, atď.), chybu ignorujete. Po čase však Vaše auto nenaštartujete a vtedy pochopíte, že ste sa oň starali nedostatočne. Vtedy budete chcieť situáciu zachrániť. Ale čo ak už bude neskoro? Alebo náprava bude dlho trvať? Ak by ste sa oň pravidelne starali, k tejto situácii by nikdy nemuselo dôjsť. Podobne je to aj s našimi kĺbmi. Ak sa budeme o ne pravidelne starať a dopĺňať im to, čo je pre ne potrebné, budú nám slúžiť dlhé roky. A my už tak nikdy viac nebudeme musieť použiť vetu: Bolesť prichádza s vekom.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: ORIN Slovakia

Čo teda naše kĺby skutočne potrebujú?

Ako sme už vyššie uviedli, v prvom rade je dôležitý ich „servis.“ Pravdou je, že po 25 roku života sa v našom tele prestáva tvoriť kolagén v dostatočnom množstve, a preto je potrebné dopĺňať ho z externých zdrojov. Jeho nedostatok sa prejaví bolesťou, pálivými pocitmi, obmedzeným pohybom, atď. Pre kĺby je tiež dôležitá kyselina hyalurónová, ktorá sa v nich správa ako tlmič nárazov a ďalších 12 dôležitých látok, ktoré môžu dramaticky zlepšiť ich zdravie. Ak chcete vedieť, ktoré sú to, neprestávajte v čítaní.

Ste pripravení poraziť bolesti kĺbov?

Áno, som. Preto chcem vedieť viac.