Stáva sa to však čoraz častejšie. „Poznám takých, ktorí majú odstránených tridsať znamienok, stalo sa dokonca, že počas jedného zákroku im vyrezali aj desať lézií, čo už môže spôsobiť komplikácie,“ krúti hlavou kožná lekárka. Pre melanóm stratila otca.

Foto: Matej Kalina

„Aj preto mám obrovskú motiváciu zabrániť tomu, aby ľudia dostávali takéto strašné choroby. Skalpel je dôležitý, ale nemyslím si, že ľudí od melanómu zachráni bezdôvodné vyrezávanie znamienok,“ hovorí lekárka, ktorá sa venuje pigmentovým névom u dospelých aj u detí.

Pred touto chorobou treba utekať

Zhodnú sa v tom všetci, ktorí o melanóme počuli. Je to rakovina kože, pri ktorej sa v prípade metastáz život počíta len na mesiace. Napriek intenzívnemu výskumu zatiaľ neexistujú lieky na pokročilý malígny melanóm, o ktorých vie onkológ povedať - „Toto vám určite pomôže.“„Ak chorobu zachytíme dostatočne skoro, melanóm má dobrú prognózu,“ hovorí lekárka Desana Borecká. Na túto rakovinu si väčšinou „zarobíme“ ešte v detstve, keď je pokožka najcitlivejšia.

Foto: Michal Smrčok

Ak príde s melanómom do nemocnice mladá zdravá žena, väčšinou je to dáma so svetlým typom pokožky s pehami a početnými znamienkami, ktorá si rada užíva exotické dovolenky v zime. Dovolenkou na Maldivách či v Karibiku v zime veľmi riskuje. Jej koža v zimnom režime nie je schopná uniesť také dávky UV žiarenia. U mužov majú melanóm najčastejšie tí, ktorí trávia veľa voľného alebo pracovného času na slnku.

„Máme veľa pacientov, ktorí pôsobili v minulosti viac rokov napríklad v Alžírsku a teraz sa u nich po pätnástich až dvadsiatich rokoch vyvinul melanóm,“ hovorí onkodermatologička Desana Borecká z Národného onkologického ústavu. Zatiaľ čo pri rakovine žalúdka, leukémii alebo nádoroch maternice môžu pacienti len tipovať, čo ich chorobu vyvolalo, pri melanóme je to jasné. Slnko a soláriá. Znamená to, že tejto rakovine môžeme predísť najlepšie.

Keď sa znamienko prestane opravovať

Melanóm nemusí byť len na koži. Vyskytne sa aj v oku, na slizniciach alebo v pečeni. Môže vzniknúť z pigmentového znamienka, ale v dvoch tretinách prípadov sa objaví na normálnej koži. „Znamená to, že ho môže dostať aj človek, ktorý nemá na tele jediné znamienko,“ hovorí doktorka Borecká. Jednoducho príde moment, keď už pigmentová bunka nedokáže opraviť svoje poškodenie UV žiarením a vznikne z nej nádor. Nestane sa to zo dňa na deň. Preto dermatológovia odporúčajú dať si skontrolovať kožu raz za rok. Malo by to stačiť, ale ak vidíte v pigmentovom ložisku zmenu, nemali by ste čakať vôbec.

Foto: Michal Smrčok

„Používame ručný alebo digitálny dermatoskop. Ten nám dokáže znamienko dvadsať- až stonásobne zväčšiť a v počítači porovnať s jeho podobou pred rokom. Naše podozrenie môže potvrdiť až histológia, vtedy je dôvod vybrať znamienko a urobiť jeho rozbor v laboratóriu,“ hovorí doktorka Duchoňová. „Som proti tomu, aby si ľudia dali vyoperovať každé znamienko len tak. Môže to v nich vyvolať falošný pocit, že tak zabránili melanómu, a ten sa o tri roky objaví, pretože si prestali dávať pozor,“ povedala Michaela Duchoňová.

Onkodermatologička Borecká si myslí, že ak sa raz pacient začne znamienkom príliš zaoberať a začne mu prekážať, je dôvod vybrať ho. „Niekedy pacient naozaj cíti v znamienku zmenu, aj keď my ju ešte klinicky nemusíme vidieť. Ale ak je znamienko v dermatoskopickom obraze jednoznačne neškodné, nie je dôvod na chirurgické odstránenie,“ hovorí.

Skalpel alebo teplo

Jarné mesiace sú ideálne obdobie na kontrolu a vybratie znamienok, lebo v lete sa koža hojí horšie. „Moje znamienko na chrbte zmenilo farbu, stmavlo. Zistila to doktorka pri bežnej kontrole, preto som tu,“ hovorí Barbora a ľahne si na stôl. Po dvoch minútach je čierna bodka vonku a cestuje na histológiu. „V spôsobe, ako vyberať znamienko, sa toho za posledné roky veľa nezmenilo. Snažíme sa robiť menšie rezy, prípadne ich skryť do vrásky. Používame tenké nite, aby bola jazva čo najmenšia,“ vraví chirurg Robert Duchoň. S bežnými znamienkami na tvári podľa neho netreba utekať k plastickému chirurgovi. „Urobí to presne tak ako bežný chirurg, ktorý sa venuje dermatochirurgii.“ Najväčšou chybou je podľa Michaely Duchoňovej odstraňovanie klasických pigmentových znamienok laserom.

Foto: Michal Smrčok

„Pretože laser nám znamienko spáli a nie je možné vyšetriť ho v histologickom laboratóriu. Čo ak to bol melanóm?“ pýta sa. Vo svojej praxi zažila prípad, keď dieťaťu vybrali v inom zariadení znamienko laserom a zrazu malo v tele metastázy. Bola to rakovina. „Laserom si môžete dať odstrániť rôzne kožné výrastky, napríklad bradavice, fibrómy, angiómy, ktoré neobsahujú pigmentové bunky,“ hovorí doktorka. Napriek tomu niektoré centrá masívne propagujú odstraňovanie znamienok laserom a neváhajú si za jednu spálenú bodku vypýtať 60 eur. Odmenou pre pacienta je, že mu na koži nezostane jazva.

Všetko je v poriadku, ak nemá v tele metastázy.

Štvrtý najčastejší

Za tridsať rokov stúpol počet prípadov rakoviny kože štyrikrát a stal sa z nej najčastejší druh nádorového ochorenia - lieči sa naň každý štvrtý pacient s diagnózou rakovina. Podľa lekárov pritom počet chorých ešte porastie. Melanóm vzniká predovšetkým u ľudí, ktorí naň majú genetické predpoklady.

Najviac nádorov lekári zisťujú u pacientov vo veku okolo 54 rokov, ale prípady narástli aj v skupine osôb vo veku 25 až 35 rokov. Výskyt ovplyvňujú aj lieky, ktoré robia kožu citlivejšou na ultrafialové žiarenie - niektoré lieky na zníženie krvného tlaku, diuretiká, antibiotiká či psychofarmaká.

Dôležitá prevencia

  • Nespáliť sa na slnku, nechodiť do solária, používať ochranné krémy s SPF 50+.
  • Chrániť znamienka pred opakovaným mechanickým poškodením.
  • Pravidelná kontrola znamienok dermatológom raz ročne.