Ťažko sa dá vžiť do pocitov pacienta, ktorý má niekoľko hodín pred náročnou operáciou hlavy, keď mu ráno pred chystaným zákrokom nepodajú už ani raňajky. Veľmi ľahko sa však dá pochopiť, aký stres človek zažíva, keď mu oznámia, že „dnes operáciu nestihnú“. A táto situácia sa niekoľkokrát zopakuje. Taká je v skratke realita podľa vyjadrení zúfalých príbuzných pacientov na neurologickom oddelení na Kramároch, kde, zdá sa, opätovne po odchode zdravotníkov - pre výhrady voči súčasnému primárovi - stále nie je všetko v poriadku.

Operáciu nestihli

Nad fungovaním neurochirurgie na Kramároch sa rozhorčovali hneď niekoľkí príbuzní pacientov. Neželali si však byť menovaní. „Môj otec mal pred rokom a pol ťažký úraz hlavy, pri ktorom mu museli vybrať kus lebky. Operovali ho síce v Bratislave, na doliečenie odišiel do našej okresnej nemocnice na severnom Slovensku,“ opisuje dcéra stav svojho blízkeho, ktorý po hospitalizácii utrpel aj mozgovú porážku. Muž zostal pripútaný na lôžko, aj keď rodina s ním pravidelne cvičí, aby sa postupne naučil chodiť. „Chceli sme mu vybaviť kúpele, ale to nie je možné, kým nemá naspäť vloženú lebečnú kosť,“vysvetlila dcéra dôvod, prečo chceli, aby sa otec vrátil na Kramáre, kde by podstúpil operáciu s cieľom voperovať kosť naspäť.

Napokon po vybavení rôznych náležitostí previezli muža sanitkou na Kramáre s tým, že ho budú okamžite operovať. Keď­že prevoz sa uskutočnil v piatok, pacient mal byť operovaný v sobotu. Cez víkendy sa však na Kramároch neoperuje, tak sa operácia preložila na ďalšiu stredu. Vzhľadom na lieky, ktoré pacient bral, zákrok preložili o ďalšie dva dni. „V piatok mu nedali raňajky s tým, že už ide na operáciu, no napokon to nestihli…“ netajila rozhorčenie dcéra, ktorá sa u primára nedovolala adekvátnej odpovede, prečo sa operácia stále odkladá. „Neviete si ani predstaviť, aké je to ťažké pre nášho otca, ktorý sa sám nedokáže ani posadiť. Už týždeň a pol leží v posteli bez pohnutia, bez akejkoľvek stimulácie, v izbe nie je ani televízor,“ dodala dcéra.

Dekubity: Jeden z pacientov mal problémy s prijatím do kúpeľov pre preležaniny, ktoré sa vyskytli počas jeho hospitalizácie na neurochirurgickej klinike na Kramároch.
Dekubity: Jeden z pacientov mal problémy s prijatím do kúpeľov pre preležaniny, ktoré sa vyskytli počas jeho hospitalizácie na neurochirurgickej klinike na Kramároch.
Zdroj: MATEJ JANKOVIC

Zhubný nádor

Odkladanie náročnej operácie nevplýva dobre ani na zdravie pacientky so zhubným nádorom v hlave. Na oddelení neurochirurgie je podľa našich informácií hospitalizovaná už tretí týždeň. „Biopsiu prvýkrát robili na piaty deň hospitalizácie, ale pre vniknutie vzduchu a veľké bolesti hlavy súčasne so zakrvácaním ju museli prerušiť a prisľúbili ju o sedem dní,“dozvedeli sme sa tentoraz od manžela pacientky. Aj ďalší termín bol však zrušený pre službu primára s tým, že na zákrok príde o tri dni. „Ráno bola manželka pripravená na biopsiu, aj tento termín však zrušili bez udania dôvodu. Také odkladanie biopsie veľmi zle pôsobí na manželkinu psychiku a, samozrejme, i našu. Samozrejme, aj progres choroby pokračuje,“ posťažoval sa ďalej manžel.

Posledný prípad z prostredia neurochirurgie sme dostali od blízkych pacienta, ktorý z Kramárov odišiel do liečebne Kováčová. Tam ho po­dľa našich informácií nechceli prijať pre preležaniny, ktoré mu vznikli na neurochirurgii.

Priznali problémy

Kritiku i sťažnosti pacientov a ich rodín sme si preverili u vedenia nemocnice. „Univerzitná nemocnica Bratislava eviduje sťažnosti pacientov. Vzhľadom na to, že nemáme súhlas od pacientov, respektíve rodinných príslušníkov pacientov, nebudeme v tomto smere poskytovať viac informácií,“uviedla Eva Kliská, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava. Hovorkyňa zároveň dodala, že v súčasnosti je pre pacientov k dispozícii iba jedno pracovisko neurochirurgie v Bratislave, ktoré funguje nepretržite. Aj preto sa nemocnica chystá otvoriť ďalšie pracovisko.

„Nová neurochirurgia v Nemocnici Ružinov by mala byť v plnej prevádzke na prelome rokov 2020 až 2021,“upresnila Kliská, pričom súčasnú kliniku neurochirurgie nemocnica neplánuje zrušiť. „Naším cieľom je, aby obe pracoviská vzájomne spolupracovali. Urobili sme všetko pre to, aby bolo na neurochirurgickej klinike všetko zabezpečené - personálne a tiež z hľadiska technického vybavenia,“ uviedla hovorkyňa, pričom spomenula, že za posledný rok bolo do kliniky neurochirurgie na Kramároch investovaných najviac finančných prostriedok v rámci nemocnice, s výnimkou rádio­diagnostických kliník. Ide o viac ako 1,6 milióna eur.

Čakanie skrátili

K čakacím lehotám spomínaných pacientov sa nám vyjadril aj samotný prednosta neurochirugickej kliniky Andrej Šteňo. „V súčasnosti približne dvojtýždňové čakacie lehoty (ktoré, samozrejme, vieme zdokladovať) sú časy čakania na hospitalizáciu, nie na operačný zákrok. Na operačný zákrok musíme pacientov u nás na klinike, samozrejme, pripraviť, a nezriedka realizovať sériu špecializovaných vyšetrení,“ uviedol prednosta. V odôvodnených prípadoch podľa prednostu Šteňa môžu prideliť termín hospitalizácie aj na neskôr. Sú to prípady keď si pacient želá neskorší termín z dôvodu dovolenky, dokončenia ambulantných vyšetrení či dohody s lekárom.

Kritiku odmieta: Prednosta kliniky na Kramároch AndrejŠteňo tvrdí, že čakacie lehoty výrazne skrátili.
Kritiku odmieta: Prednosta kliniky na Kramároch AndrejŠteňo tvrdí, že čakacie lehoty výrazne skrátili.
Zdroj: Pavel Neubauer

„Ministerstvo zdravotníctva aj vedenie nemocnice sme o významnom skrátení čakacích lehôt informovali, naposledy na stretnutí dňa 31. mája 2019. Riaditeľke nemocnice sme okrem iného k téme významného skrátenia čakacích lehôt na našej klinike zasielali list 1. 4. 2019,“ dodal prednosta, podľa ktorého majú na klinike zavedený nový transparentný a spravodlivý spôsob objednávania pacientov vo forme špecializovaného objednávacieho softvéru, ktorý sami špecifikovali.

„Aj v dôsledku toho už u nás pacienti na hospitalizáciu nečakajú roky, ale týždne. Akútne stavy, samozrejme, riešime bezodkladne,“ odmietol kritiku prednosta. Problémom na klinike je podľa Šteňa nedostatok stredného zdravotníckeho personálu, najmä sestier. „Preto kapacity kliniky nemôžeme využívať naplno,“ povedal na záver.

Ohľadne problémov na klinike sme požiadali o stanovisko aj rezort zdravotníctva. „Klinika neurochirurgie v Nemocnici akademika L. Dérera zostáva zachovaná v nezmenenom rozsahu a naďalej je dôležitou súčasťou Univerzitnej nemocnice Bratislava,“ vyjadrila sa Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva, pričom nás s otázkou čakacích lehôt odporučila na prednostu Šteňa. Ten sa v minulosti vyjadril k chystanému spusteniu nového pracoviska v Ružinove kriticky, pretože podľa jeho názoru je prebytočné.

„Nové neurochirurgické pracovisko v Ružinove spolu s klinikou na Kramároch umožní operovať ešte viac pacientov ako doteraz, čím pomôže riešiť zdravotný problém ešte väčšiemu množstvu ľudí,“ uviedla na margo opodstatnenosti projektu Eliášová. Význam nového pracoviska vidí hovorkyňa napríklad pri vážnych autonehodách, keď ide pri záchrane o sekundy a prevozmi zo zariadenia do zariadenia sa stráca drahocenný čas.