Lekárenský automat na Trnavskom mýte funguje niečo viac ako dva týždne, preto sme sa spýtali tvorcov ako sa podobným projektom darí vo svete a čo všetko môžeme od tohto projektu čakať do budúcna.

Riešenie intímnych problémov

Ako nám vysvetlil Matúš Tekeľ, manažér pre rozvoj produktov a riadenie kategórií Dr. Max, lekárenské automaty sú vo svete pomerne bežná vec. „Rozšírené sú napríklad v USA, Taliansku či dokonca Juhoafrickej republike. V niektorých krajinách je dokonca možné, aby lekárenský automat vydával pacientom aj lieky, napríklad na bolesť alebo horúčku,“uviedol manažér. Lekárenský automat na Trnavskom mýte však neobsahuje žiadne lieky, ktoré sú registrované Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv. Dôvodom je slovenská legislatíva, ktorá zatiaľ neumožňuje, aby boli lieky vydávané inak ako lekárnikom. „Napriek tomuto obmedzeniu sme sa snažili ponúknuť našim pacientom v automate čo najširší rozsah lekárenského sortimentu, ktorý by im mohol pomôcť s riešením najčastejších drobných zdravotných komplikácií alebo potrieb,“ dodal.

Inšpirácia zriadiť automat prišla okrem porovnania so zahraničnými trhmi aj z rozhovorov s pacientmi. „Zistili sme, že existujú klienti, ktorí sa vo voľnom čase nedostanú do lekárne alebo sa im jednoducho nechce v lekárni čakať,“ uviedol Matúš Tekeľ. Pri rozhovoroch prišli rovnako na skupinu ľudí, ktorí by uvítali riešenie svojho intímneho problému/požiadavky inak ako osobným stretnutím v lekárni. Išlo napríklad o nákup inkontinenčných vložiek, tehotenského testu a podobne.

Lekárenský automat vznikol v inovačnom laboratóriu Smart Lab, ktorý tvoria asi dve desiatky zamestnancov lekárenskej siete Dr. Max zo Slovenska, Česka a Poľska. Kým Slovensko sa prihlásilo k realizácii projektu lekárenského automatu, v Poľsku napríklad testujú službu lekára, ktorý ordinuje priamo v priestoroch lekárne a v Českej republike zase zvažujú možnosti nového prístupu k riešeniu tabuizovaných tém ako je napríklad únik moču.

Otvorený nonstop

Výdajný lekárenský automat je verejnosti dostupný nonstop a má plniť doplnkovú úlohu pri poskytovaní služieb pacientom. Aktuálne je sortiment rozdelený do šiestich regálov, v ktorých sa nachádza viac ako 60 položiek z viacerých kategórií, väčšinou bežne dostupných aj v lekárni.

Do konca roka plánuje sieť lekární Dr.Max spustiť ďalšie štyri lekárenské automaty. Ďalšie dva prístroje by mali pribudnúť rovnako v hlavnom meste a ostatné dva by sa do konca tohto roka mali nachádzať v Košiciach.

Sieť lekární Dr. Max je súčasťou skupiny Penta Investment, ktorá je akcionárom holdingu NMH.