Keby vám preletel nad hlavou, možno by vám ani nenapadlo, že je to stroj. Možno trochu prerastená čajka. SmatBird od nemeckej firmy Festo, ktorý sa predstavil na minulotýždňovej svetovej robotickej konferencii v čínskom hlavnom meste, takmer verne napodobňuje pohyby vtáka. Jeho dizajn síce vychádzal z tvaru ryby, hlava a krídla pripomínajú populárneho operenca. Až na tú veľkosť. Rozpätie krídel tohto ultraľahkého dronu dosahuje dva metre. Podľa výrobcov mu optimalizované tvary a konštrukcia, založená na technológii uhlíkových vlákien, umožňujú maximálnu pohyblivosť, výkon i obratnosť.

Dokáže vzlietnuť, plachtiť i pristáť len pomocou krídel, pritom využíva iba polovicu energie, ktorú potrebujú na svoju činnosť štandardné notebooky. Nabíjateľná lítiová batéria mu umožňuje lietať približne dvadsať minút. Zdá sa, že touto ani nie polkilovou „bavečkou“ nemeckí konštruktéri konečne plnia sny neúnavných paparacov, ktorí sa snažia priblížiť svojimi objektívmi čo najbližšie a najnenápadnejšie k objektom ich záujmu. Či sa vtákoryba uplatní aj mimo výstavných priestorov, ukáže čas, ale prezentácia jej schopností bola skutočne pôsobivá.

V galérii si pozrite najväčšie vychytávky z robotickej konferencie v Pekingu.

Nemusíte ho kŕmiť, stačí nabiť

SmartBird, samozrejme, nebol na exhibícii robotiky jedinou ukážkou supertechnológií, ktoré popri využití v priemysle oslovili bežného spotrebiteľa. Veď v Pekingu sa na ploche vyše päťdesiattisíc štvorcových metrov zišlo zhruba sedemsto exponátov od takmer stoosemdesiatich výskumných inštitúcií a firiem z celého sveta. K tým, ktoré zaujali hneď prvé dni, patril aj bezhlavý pes AlienGo, vylepšený nasledovník štvornohého robota LaikaGo. Ten dostal pomenovanie po prvom zvierati, ktoré vyletelo v roku 1957 do kozmu. LaikaGo bola odpoveďou na dvojicu amerických robo-dogov. Zrejme nie dosť vydarenou, a tak čínski konštruktéri z firmy Unitree Robotics prišli so zdokonalenou verziou.

Dvadsaťdvakilogramový AlienGo je dlhý vyše pol metra, dokáže pobehovať ovládaný na diaľku alebo samostatne zhruba tri hodiny a dá sa dokonca zložiť do kufra. Odnesie niekoľkokilogramový náklad a vďaka kamerám, senzorom, systémom GPS a Lidar sa veľmi dobre pohybuje v náročnejších priestoroch. Problém mu nerobia ani schody a zvládne urobiť salto vzad. Výrobca síce deklaruje, že je ideálny na hliadkovanie, prieskum nebezpečných a náročných oblastí, predchádzajúca verzia však mierila hlavne na univerzity, kde sa študenti zaoberajú robotikou.

Všetko na jednom mieste

Medzi vystavovanými produktmi sme mohli vidieť aj bionickú robo-rybu, rehabilitačnú rukavicu či humanoidného robota, ktorý chodí skoro ako človek,  bude s vami komunikovať, postará sa o domácnosť alebo vám naleje pohár džúsu. Návštevníci mohli obdivovať tiež mechanické rameno schopné zvládnuť aj operácie mozgu, robotickú hudobnú kapelu, exoskelety, ktoré dajú ľuďom silu a znižujú opotrebovanie svalov, autonómne vozidlá a množstvo „menej sexi“ zariadení, využiteľných v priemysle, servisných činnostiach či v medicíne. To však stále nie je všetko. Číňania dokonca vyvinuli inteligentnú sieť, ktorá slúži ako vzdialený „mozog“ pre viacero robotov. Vďaka nej stroje dokážu navzájom spolupracovať a vytvoriť interakciu s ľuďmi. 

Nezadržateľní

Pekinská výstava je spojená s medzinárodnou konferenciou s názvom Inteligentný ekosystém pre novú éru, kde sa stretli asi tri stovky expertov a biznismenov z Číny, Ruska, USA, Nemecka, Talianska, Kanady, Kórey, zo Švajčiarska a z Izraela. Celkový počet návštevníkov výstavy a konferencie sa počas šiestich dní vyšplhal zhruba na milión.

Vysoký záujem verejnosti nie je nič prekvapivé. V krajine draka to totiž myslia s robotizáciou smrteľne vážne. Ako píšu tamojšie médiá, zatiaľ čo globálny trh v tejto oblasti dosiahol v prvej polovici tohto roka 14,4 mi­liardy dolárov, Čína sa na ňom podieľa viac než tretinou. V minulom roku vyrobili takmer 150-tisíc priemyselných robotov, čo je skoro 40 percent celkovej svetovej produkcie. „Roboty, ktoré sa tradične používajú na prepravu alebo montáž, sa stávajú inteligentnejšími a schopnejšími plniť náročné úlohy. Rýchlo sa využívajú v pokrokovej výrobe, zdravotnej starostlivosti a každodennom živote,“povedal starosta Pekingu Čchen
Ťi-ning novinárom.

Je to však skutočne optimistická vízia do budúcnosti? Roboty po­maly vystriedajú človeka vo výrobe, automobilovom priemysle, doprave vrátane leteckej, medicíne aj pri bežných činnostiach v domácnostiach. Otázka je, či to povedie k blahobytu ľudstva alebo len jednotlivcov.
A čo potom budeme robiť?

V galérii si pozrite najväčšie vychytávky z robotickej konferencie v Pekingu.