Doktor Stewart Adams sa narodil v Northamptonshire. Už ako 17-ročný tínedžer začal pracovať ako farmaceut na pobočke Boots v Cambrigheshire. Popri práci vyštudoval na univerzite v Nittinghame.

Podal ho mame

Počas práce na zdravotných topánkach pomohol pri vývoji lieku proti bolesti. Skúmal rôzne vplyvy látok a ich účinok. Spolu so svojim tímom testovali množstvo zložiek, ktoré však zlyhávali a ich účinok nezodpovedal očakávaniam. Po 10 rokoch skúmania a testovania, objavili kyselinu 2-propiónovú, ktorú teraz všetci poznáme ako protizápalový liek proti bolesti.

To, že liek je veľmi efektívny zistil, keď ho podal svojej mame, ktorá mala neznesiteľné bolesti hlavy. Liek získal licenciu v Anglicku v roku 1969. Tento rok je to teda 50 rokov od udelenia licencie.

Doktor Adams žil v meste Reshill. Jeho syn, ktorý je advokátom v Nottinghame povedal o svojom otcovi: „Bol veľmi pokorný a objektívny. Bol neuveriteľne skromný a naplno sa venoval svojej práci a rodine“.

V roku 1969 ibuprofen dostal licenciu v Anglicku.
V roku 1969 ibuprofen dostal licenciu v Anglicku.
Zdroj: Instagram

Vážený doktor

Jeho úspechy budú vystavené na Heritage Wall. Spoločnosť Boots ho označila za hrdinu a dodala: „Bol to skutočne významný človek a dôležitá osobnosť pre našu spoločnosť,“ uvádza portál dailymail.co.uk.

Doktor Stewart si získal uznanie Sira Petra Mansfielda, ktorý bol ocenený Nobelovou cenou za objavy týkajúce sa magnetickej rezonancie. Jon Collins, ktorý je v predstavenstve mesta Nottingam sa na adresu Adamsa vyjadril: „Je mi veľmi ľúto, že zomrel. Nielenže bol úspešný doktor a vynašiel ibuprofen, ale bol to skutočne milý človek. Sme nesmierne radi, že práve v našom meste vynašiel liek, ktorý prináša ľuďom po celom svete úľavu od bolesti.“