Metafora „mať zlomené srdce“, či zlomil/zlomila si mi srdce, je pojem, s ktorým sa stretol každý z nás. Zlomené srdce však nie je len sklamaním z lásky, ale vážny syndróm či ochorenie. Svoje o tom vie Simona, ktorá na vlastnej koži zažila čo je to „zlomené srdce“.

Úmrtie blízkej osoby

Simona prežívala náročné obdobie. Ako budúca právnička sa pripravovala na štátnice. Sama priznáva pre český portál Deník.cz, že išlo o veľmi stresujúce obdobie. „Keby som to nezvládla, päť rokov štúdia by bolo k ničomu. Zároveň bola moja babička vážne chorá,“ priznala Simona. K babičke prechovávala veľmi vrúcny vzťah nakoľko ju vychovávala. Skutočnosť, že už dva mesiace ležala v nemocnici jej spôsobovala obavy.

Udalosti však nabrali rýchly spád. Simona úspešne zoštátnicovala a hneď po poslednej skúške bežala za babičkou do nemocnice, aby jej to mohla oznámiť. „Mala obrovskú radosť a zdalo sa mi, že celkovo je jej stav lepší a pomaly som začínala dúfať, že by ju mohli čoskoro pustiť domov," uviedla Simona. Druhý deň zazvonil telefón, volal ošetrujúci lekár babičky s tým, že do rána stará žena zomrela.

Pre Simonu to bol to úplný šok. „Tri dni som len preplakala, nemohla som skoro dýchať, ako hrozne mi bolo," spomína na traumu. Práve v tretí deň keď sa Simona ráno zobudila na gauči, kde predtým zaspala vyčerpaním, ju prekvapila bolesť na hrudníku. „Bolo to, ako keby na mne niekto sedel, a znervóznela som. Čo samozrejme viedlo k tomu, že mi začalo čím ďalej viac búšiť srdce a zrýchlene som dýchala,“ uviedla mladá žena, ktorú napadlo, že môže ísť o panický záchvat. Keď však ď už som lapala po dychu, usúdila som, že potrebujem doktora. Bývam dvesto metrov od nemocnice, a tak som vyrazila, chytala dych a netušila, čo so mnou je,"spomína Simona.

Zrútila sa v nemocnici

To ale nebolo všetko. „Do nemocnice som vpadla a zrútila sa na lavičku, odkiaľ ma zdravotná sestra odviedla na ambulanciu. Lekár si pri prvom pohľade na mňa, keď som sa držala za srdce a sipela, myslel, že mám infarkt, a okamžite natočil EKG. Ale to prekvapivo nič neukázalo. Ani ďalšie vyšetrenia nič nepreukázali a lekár potom, čo som mu povedala, čo sa posledné dni dialo, konštatoval, že sa pravdepodobne jedná o syndróm zlomeného srdca," dodala.

Simone sa následkom predávkovania stresovými hormónmi, ako je napríklad adrenalín, vencovité tepny zúžili, čo rovnako ako u skutočného infarktu zabraňuje prúdeniu krvi. „Hoci podľa lekára nie je úplne jasné, ako syndróm zlomeného srdca presne vzniká, veľký podiel na ňom má emocionálne vypätie, ktoré som predtým prežívala. Dovtedy som bola úplne zdravá a problém so srdcom som nikdy nemala,“ uviedla šokovaná pacientka, ktorá sa neskôr z nepríjemného zdravotného stavu dostala. Blízku osobu jej to však nevrátilo.

Ako dodáva český portál, syndróm zlomeného srdca je diagnostikovaný u jedného až dvoch percent pacientov, ktorí sú hospitalizovaní pre akútne srdcové ťažkosti. Priemerná doba k zotaveniu z takéhoto stavu sú dva až tri týždne. Komplikácie nastávajú v prípade, že pacient utrpí takzvaný kardiogénny šok, kedy u 80 až 90 percentách ľudí nastáva smrť.

Syndróm zlomeného srdca sa prejavuje bolesťou na hrudi a dýchavičnosťou. To je spôsobené tým, že ľavá komora sa dočasne zväčší a nepracuje správne. Všetko to súvisí so silným stresom, ktorý je spojený s emociálnym otrasom. Najčastejšie kvôli smrti milovanej osoby, rozvodom, stratou zamestnania či iným zásadným momentom. Priebeh syndrómu pripomína infarkt, napriek tomu, že pri vyšetrení EKG sa zdá byť všetko v poriadku. Syndróm býva diagnostikovaný najviac na jar a v zime. Častejšie postihuje ženy a ohrození sú i ľudia nad päťdesiat rokov.