Hovorí sa, že mnohé moderné matky úspešne vychovávajú sterilných tínedžerov a armádu budúcich alergikov. Svoje ratolesti kŕmia biotovarom zo supermarketov, do škôl ich cez dve ulice vozia autami, aby sa im nič nestalo a aby aj rodičia spolužiakov videli, chránia ich od každej špinky a s prvým jesenným soplíkom uháňajú k doktorke s nekompromisnou žiadosťou o antibiotiká. Najlepšie tie na prírodnej báze. Zviera v byte je pre ne domáca pohroma a potenciálny šíriteľ desivých chorôb. Ešte tak rybička by mohla. Na kvapke olivového oleja. No mnohí lekári výchovu podľa príručiek z lifestylových magazínov nekompromisne odmietajú. Pripomínajú, že zdravý organizmus detí by sa mal prirodzene vyrovnať s bežnými "hrozbami" nie celkom čistého prostredia a zopár modrín, či škrabancov ich skôr posilní, než narobí škody. Aby toho nebolo málo, vedci najnovšie prišli s informáciou, že pes, mačka, dokonca králik rovno vedľa ich ratolestí v posteli zásadne podporuje kvalitu ich spánku!

Každé tretie

Výskumníci Pediatric Public Health Psychology Lab na Concordia University v Montreale analyzovali 188 ľudí vo veku od 11 do 17 rokov. Zisťovali v akých podmienkach trávia nočný odpočinok, zaujímali sa o ich spánkové návyky aj o to, či zdieľajú postele so svojimi domácimi miláčikmi. "Boli sme prekvapení, keď sme zistili, že tak robí každé tretie z vyšetrovaných detí!" hovorí jedna z členiek odborného tímu, profesorka psychológie Jennifer McGrathová.

Pozrite si najkurióznejšie fotografie detí a zvierat v jednej posteli ►►

Do štúdie boli zapojené tri skupiny účastníkov. Tí, ktorí spia so zvieratami, majú ich vo svojom obydlí, alebo s nimi doma vôbec neprichádzajú do styku. Počas štrnástich dní mali na zápästiach upevnené zariadenie, ktoré sledovalo ich spánkové cykly a zároveň si viedli zápisníky, kde svoj odpočinok popísali. Okrem toho strávili jednu noc v laboratóriu, kde merali ich mozgové vlny, hladinu kyslíka v krvi, srdcový tep, dýchanie aj pohyby očí či nôh.

Prekvapivé výsledky

Ako uvádza hlavná autorka projektu, u detí, ktoré pravidelne zdieľali posteľ so svojim psom, mačkou alebo králikom, zaznamenali vedci objektívne i subjektívne vyššiu kvalitu odpočinku ako u tých, ktoré trávia noci samé. Zistenia, zverejnené v odbornom časopise Sleep Health tak popierajú predchádzajúce, menšie štúdie, ktoré hovorili pravý opak - teda nachádzali škodlivú väzbu medzi kvalitou spánku a spánkom so zvieratami. Dokonca naznačovali zhoršenie respiračných problémov u ľudí. Kanaďania to jednoznačne odmietajú. Blahodarné pôsobenie domácich miláčikov je poľa nich všeobecné, u detí však oveľa výraznejšie. Prečo?

Profesorku psychológie Jennifer McGrathovú prekvapilo, že každé tretie dieťa v rámci štúdie spáva s domácim miláčikom.
Zdroj: concordia.ca

"Deti vnímajú domáce zvieratá ako blízkych priateľov, vytvárajú si s nimi silné putá a často im pomáhajú prekonať strach z tmy či nočné mory," vysvetľujú vedci a dodávajú že okrem prirodzeného antistresového a relaxačného pôsobenia môžu nemé tvory prispieť aj k ich zdravšiemu vývoju.

Všetko s rozumom

Samotní autori upozorňujú, že závery ich práce nemusia platiť plošne. Je vždy potrebné zvážiť zdravotný stav človeka, jeho vzťah s konkrétnym zvieraťom a tiež povahu domáceho miláčika. "V prípade najmenších nie je vždy jednoduché ich porozumenie so zvieratami, preto by mali byť všetky interakcie s nimi pod kontrolou dospelých," uvádzajú. Rovnako neodporúčajú zdieľanie postele pre kojencov a nabádajú k zvýšenej opatrnosti u batoliat.

Viac foto v GALÉRII ►►►