Posledné dni rezonuje asi najviac téma výskytu koronavírusu 2019-nCoV. O tom, či je dôvod na paniku alebo sa celá situácia zbytočne dramatizuje, podáva informácie Úrad verejného zdravotníctva. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete všetko podstatné, čo sa nákazy z Číny týka a či si zaobstarať ochranné rúška.

Očkovacia látka neexistuje

Koronavírus, ako uvádza Úrad verejného zdravotníctva, vznikol nakazením sa ľudí so živými zvieratami. Malo sa tak stať na trhu v čínskom meste Wu-chan. Odborníci zatiaľ nevedia, o aké zviera ide. „Vo všeobecnosti však pôvodcom koronavírusu môžu byť kurčatá, ošípané, hovädzí dobytok či dokonca mačky alebo psy, ale aj hady a netopiere. Čínske medicínske autority potvrdili prenos koronavírusu 2019-nCoV z človeka na človeka,“ uvádza úrad.

Nový koronavírus spôsobuje akútne respiračné ochorenie a jeho príznakz sú typické pre virózy. Takisto ide o klasické príznaky pri chrípke, čiže teplota nad 38 °C, kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, sťažené dýchanie. Pri komplexnejšom vyšetrení býva prítomný RTG nález – zápal pľúc. Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu sa udáva 2 až 14 dní. Očkovacia látka však proti novému koronavírusu zatiaľ neexistuje.

Slovensko zatiaľ vírus obchádza, ale úrady nevylučujú, že kvôli cestovaniu k tomu môže prísť. „V prípade, že ste neboli v krajinách, kde sa nový koronavírus nachádza, respektíve ste neboli v kontakte s osobami, ktoré uvedené krajiny navštívili, ide s veľkou pravdepodobnosťou o klasickú chrípku či prechladnutie, a preto netreba podliehať panike. Samozrejme, aj v prípade klasického respiračného ochorenia vrátane chrípky je dôležité kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, pretože i tieto ochorenia môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie,“ upozorňuje úrad.

Chystajú cvičenia

Slovensko nenechalo situáciu ohľadne vírusu na náhodu. Hlavný hygienik Slovenskej republiky vypracoval a zaslal odborné usmernenie všetkým regionálnym úradom verejného zdravotníctva a kľúčovým rezortom s cieľom informovať zdravotnícke zariadenia o správnom manažmente pacienta v prípade podozrenia na toto ochorenie. Úrad verejného zdravotníctva rovnako vypracoval postup na laboratórnu diagnostiku ochorenia a návod na odber biologického materiálu.

„Štát vykoná cvičenia na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave a hraničných priechodoch v Čiernej nad Tisou a Vyšnom Nemeckom. Cvičeniami prejde aj osem krajských nemocníc za účasti záchranárskych zložiek so zameraním sa na špeciálnu izoláciu a hospitalizáciu pacienta,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva. V prípade, že sa situácia s výskytom nového koronavírusu v Európe zhorší, premiér nevylúčil zavedenie monitoringu, respektíve náhodných kontrol na bratislavskom letisku. Úrady rovnako uisťujú verejnosť, že epidemiologickú situáciu podrobne sledujú a priebežne informujú kľúčové rezorty či regionálne úrady verejného zdravotníctva.

Pošta z Ázie

Keďže väčšina ľudí dnes prostredníctvom internetu nakupuje produkty z Číny, je otázne či sa vírus môže šíriť aj poštou. „Pri nákupoch na internete je dodacia lehota z ázijských krajín obvykle tri týždne a viac. Nepredpokladá sa, že by vírus prežíval na plochách taký dlhý čas. Riziko šírenia nového koronavírusu z výrobkov alebo obalov je teda v tomto prípade veľmi nízke,“ uvádza úrad.

K prípadnej prevencii pred koronavírusom odborníci odporúčajú dodržovať opatrenia ako pri bežných vzdušných nákazách. Ide najmä o umývanie rúk mydlom a vodou najmenej po dobu 20 sekúnd. Ak nie je k dispozícii mydlo a voda odporúča sa použiť dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu. Neodporúča sa dotýkať očí, nosa či úst neumytými rukami a rovnako je dôležité si zakrývať nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou, ktorá sa odporúča hneď zahodiť do koša.

Mali by sme sa podľa odborníkov vyhýbať blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky, a keď je človek chorý, mal by sa liečiť doma. „Zabráňte nechránenému kontaktu s divými alebo hospodárskymi zvieratami. Mäso a vajíčka dôkladne prevarte,“ uvádza úrad.

Ak ste docestovali z oblasti postihnutej novým koronavírusom, 14 dní od príchodu je potrebné kontrolovať svoj zdravotný stav. V prípade klinických príznakov po návrate je potrebné vyhľadať lekára a informovať ho o cestovateľskej anamnéze.

WA 12 Peking - Cestujúca, ktorá stojí pred železničnou stanicou v Pekingu, má na tvári ochranné rúško v piatok 17. januára 2020. Už druhá obeť podľahla v Číne záhadnému novému vírusu, ktorým sa nakazili desiatky ľudí a ktorý zaznamenali aj v dvoch ďalších ázijských krajinách. Druhou obeťou vírusu je 69-ročný muž. Podľa úradov zomrel v stredu v meste Wu-Chan v strednej časti Číny, ktoré je považované za epicentrum tohto nového koronavírusu.
WA 12 Peking - Cestujúca, ktorá stojí pred železničnou stanicou v Pekingu, má na tvári ochranné rúško v piatok 17. januára 2020. Už druhá obeť podľahla v Číne záhadnému novému vírusu, ktorým sa nakazili desiatky ľudí a ktorý zaznamenali aj v dvoch ďalších ázijských krajinách. Druhou obeťou vírusu je 69-ročný muž. Podľa úradov zomrel v stredu v meste Wu-Chan v strednej časti Číny, ktoré je považované za epicentrum tohto nového koronavírusu.
Zdroj: Mark Schiefelbein

Ak by ste sa chceli testovať na koronavírus, to zatiaľ u nás nie je možné. „Ak všeobecný lekár vysloví podozrenie z ochorenia spôsobeného novým koronavírusom 2019-nCoV, zodpovedne posúdi klinické a epidemiologické kritériá s dôrazom na cestovateľskú anamnézu, pacient bude riešený na príslušnom infektologickom pracovisku, ktoré určí ďalší postup liečby,“vysvetľuje Úrad verejného zdravotníctva.

Po prepuknutí vírusu sa ľudia informujú ohľadne účinnosti nosenia ochranného rúška. „V oblasti, kde ešte nový koronavírus nebol zaznamenaný, nosenie ochranného rúška alebo respirátora nie je potrebné,“ vysvetľuje úrad. Ak však máte obavy, môžete rúško nosiť preventívne, vo vašej blízkosti sa môže vzhľadom na prebiehajúcu chrípkovú sezónu pohybovať osoba s iným respiračným ochorením. V zahraničí, najmä v oblastiach, kde je potvrdených viacero prípadov ochorenia s väčším počtom osôb, teda na letiskách, na staniciach, v obchodných centrách či námestiach odporúčajú odborníci používať respirátory.