Tip na článok
Embryá sa v Amerike stali prvými ľudskými bytosťami, ktorým zmenili DNA pomocou CRISPR

Technológia, z ktorej mrazí. Američania začali strihať a opravovať DNA embryí

Vedci po prvý krát použili CRISPR, nástroj ktorý dokáže vystrihnúť poškodenú DNA a nechať ju, nech sa sama opraví. Shoukhrat Mitalipov z Oregon Health & Science Univerzity vyrobil embryá s predispozíciu na vážnu srdcovú chorobu a použil CRISPR na opravu chyby. Tri štvrtiny chýb sa mu podarilo opraviť.

Prvé klinické skúšanie na ľuďoch

Strihacieho robota, ktorý dokáže vyhľadať v našej DNA len konkrétnu chybu a vystrihnúť ju už vedci testovali celé roky v laboratóriách na komároch aj väčších zvieratých. Dokázali tak vyrobiť komára, ktorý je neschopný preniesť maláriu. Alebo vyrobili bunku, do ktorej sa nedostane HIV vírus. Genetické choroby a reálnymi ľuďmi sú ale iná káva. Prvý krát v histórii použili CRISPR na ľudské embryá, ktoré v sebe niesli poškodenú genetickú informáciu. Narodili by sa s vážnou srdcovou poruchou, ktorá im neumožní dožiť sa dospelosti.

Ako prebiehal pokus

Mitalipov spojil zdravé vajíčka darkýň so spermiami pacienta, ktorý je nositeľom genetickej informácie pre vážnu srdcovú chorobu. CRISPR aktivoval v bunke hneď po splynutí spermie a vajíčka. O niekoľko dní neskôr 72 percent embryí nevykazovalo žiadne známky mutovaného génu. Embryá si ho sami skorigovali vo všetkých svojich bunkách. Tento pokus, ktorý nefungoval na dospelých bunkách človeka perfekte zafungoval u embryí.

Budeme sa tak raz liečiť?

"Je to povzbudivé pre potenciálne použitie CRISPR v budúcnosti ako spôsobu nápravy dedičných genetických choôb,” hovorí Mitalipov, "Je to najlepší spôsob, ako liečiť túto chorobu skôr, než sa genetická mutácia skutočne prenesie do embrya,” vyjadril sa.

CRISPR existuje päť rokov a v súčasnosti nedokáže opraviť DNA. Iba v nej nájde chybu a vystrihne poškodený gén. Prírodné opravné mechanizmy bunky potom spustia opravu, tak ako keď vám preklep opraví textový editor. V spolupráci s inou technológiu raz môže aj opravovať DNA.

VIDEO Plus 7 Dní