Ako vysvetľuje CNN, ide o parodické ocenenie na slávnu reálnu Nobelovu cenu. Hlavným cieľom Ig Nobeloviek je podľa oficiálneho webu to, aby sa ľudia pobavili a potom začali premýšľať. Organizátori chcú vyvolať u verejnosti záujem o vedu a techniku.

Zvierací muži

Tak ako ocenené nápady, aj ceremoniál Ig Nobeloviek je šialený. Diváci hádžu papierové lietadielka smerom k pódiu a víťazi prichádzajú oblečení v kostýmoch vyjadrujúcich ich výskum.

Tak napríklad víťaz ceny za biológiu si prišiel prebrať cenu ako koza. Veď práve za život v podobe zvieraťa získal Ig Nobelovu cenu za biológiu. Tri dni žil s kozami v Alpách. Aby to nebolo len tak, chodil po štyroch so špeciálne navrhnutými protézami. Thomas Thwaites sa tak pokojne mohol s kozičkami pásť.

Netradičný výskum publikoval v knihe GoatMan, čiže kozí muž. „Bol som unavený zo všetkých ľudských starostí, tak som sa rozhodol vziať si dovolenku a stať sa kozou,“ citoval Thwaitesa Mirror. Cenu za biológiu kozí muž zdieľa s ďalším človekom – zvieraťom Charlesom Fosterom z Oxfordskej Univerzity. V rámci svojich výskumov opakovane žil ako zviera vo voľnej prírode. Vyskúšal si pritom, ako sa žije jazvecom, vydrám, jeleňom, líškam či vtákom. Počas jedného z takýchto pobytov v Škótsku sa takmer stal korisťou loveckých psov.

Pozrite si bezstarostný život kozieho muža na úpätí Álp:

Hlodavce v nohaviciach

Za medicínu putovala divná Nobelovka nemeckému tímu z univerzity v Lübecku, ktorý objavil, že keď vás svrbí ľavá strana tela, svrbenie môžete zmierniť tým, že sa pozriete do zrkadla a poškriabete pravú stranu vášho tela a naopak.

V kategórii "rozmnožovanie" bol ocenený medzičasom zosnulý profesor z univerzity v egyptskej Káhire Ahmad Šafík, ktorý skúmal to, aký vplyv má nosenie nohavíc na pohlavný pud potkanov. Hlodavcov pritom obliekal do nohavíc z rôznych textilných materiálov, pričom podobné testy vykonával aj na ľuďoch.

Zistil pritom, že potkany, ktoré nosili nohavice z polyesteru alebo s ním kombinovaného materiálu, vykazovali menšiu sexuálnu aktivitu. Na príčine podľa neho môžu byť elektrostatické výboje vyvolávané polyesterom. Závery štúdie by sa podľa neho dali aplikovať aj na ľudí.

Cena: Takto vyzerá Ig Nobelovka.
Zdroj: ČTK

Cena: Takto vyzerá Ig Nobelovka.Foto: ČTK

Cenu za chémiu dostala automobilka Volkswagen za "vyriešenie problému" nadmerných emisií za použitia softvéru, ktorý pri testovaní vykazoval menšie úrovne toxických látok.

Nemecký výrobca automobilov bol zapletený do škandálu po tom, čo vyšlo najavo, že milióny jeho vozidiel boli vybavené softvérom ovplyvňujúcim emisné skúšky.

Bestseller o muškách

Tohtoročnú Ig Nobelovu cenu za literatúru získal Švéd Fredrik Sjöberg, ktorý zaujal autobiografickou trilógiou venovanou zberu mušiek známych ako osičky na svojom domovskom ľudoprázdnom ostrove. Dielo s názvom Pasca na muchy, ktoré písal 15 rokov, sa stalo v jeho domovine hitom a prvý zo zväzkov sa dočkal aj anglického prekladu.

„Konečne som pochopil, že je dobré písať o niečom, čo človek naozaj pozná, bez ohľadu na to, čo to je,“ komentoval svoj úspech Sjöberg. Udelenie recesistickej Nobelovky označil za vrchol svojej kariéry.

Gordon Logan s kolegami z americkej Vanderbiltovej univerzity vykonali rozsiahly výskum viac ako 1000 klamárov vo veku šesť až 77 rokov. Zistili pritom, že najlepšie klamú ľudia v mladšom dospelom veku.

Dvojica japonských vedcov zaujala porotu skúmaním rozdielov vo vnímaní, ktoré vznikajú, keď sa človek zohne a pozerá sa na veci pomedzi vlastné nohy. Cenu si tento rok odniesli aj organizátori hry piškvorky, do ktorej sa zapojili okrem iných štyri držitelia skutočných Nobelových cien.

Piškvorky: Zapojili sa aj držitelia skutočných Nobelových cien.
Zdroj: ČTK

Piškvorky: Zapojili sa aj držitelia skutočných Nobelových cien.Foto: ČTK

Desať biliónov dolárov

Ig Nobelove ceny sa udeľujú v rovnakých kategóriách ako Nobelova cena, ale neobmedzujú sa len na ne - pokrývajú aj oblasti, ako sú strojárstvo, psychológia, biológia alebo manažment.

Podujatie organizuje vedecký humoristický časopis Anály nepravdepodobného výskumu. Slávnostné odovzdávanie cien sa koná na prestížnej Harvardovej univerzite, kde mená ocenených v jednotlivých kategóriách oznamujú nositelia skutočnej Nobelovej ceny.

Na udeľovaní Ig cien (z anglického slova ignoble - poklesnutý, prízemný) pred 1200-členným publikom sa z roka na rok zúčastňuje nielen čoraz viac laureátov, ale aj skutočných nositeľov Nobelovej ceny.

Ocenení výskumníci dostali aj "štedrú" finančnú odmenu vo výške desať biliónov dolárov, avšak v prakticky bezcennej zimbabwianskej mene.

Minulý rok sa Ig Nobelovka ušla aj slovenským vedcom. Prebrali si ju biológ Peter Celec a genetička Jaroslava Durdiaková za výskum biomedicínskych dôsledkov intenzívneho bozkávania sa.