Že slová Alberta Einsteina sú správne, to znova potvrdil výskum skupiny klimatológov pod vedením Josha Coupeho z univerzity v New Jersey. Vedci sa rozhodli upresniť, čo by sa udialo so Zemou, ak by sa v USA alebo v Rusku našli šialenci schopní rozpútať jadrovú vojnu. Na modeláciu procesov využili najnovšiu verziu Klimatického modelu atmosferických vrstiev planéty, ktorej pokrýva atmosféru od povrchu zeme do výšky 140 kilometrov.

Hirošima - pred Dómom atómovej bomby v hirošimskom Parku mieru 1945 americké letectvo zhodilo jadrovú bombu na japonské mesto Hirošima. O tri dni neskôr, 9. augusta 1945, letectvo USA bombardovalo jadrovou náložou aj mesto Nagasaki. FOTO TASR/AP
A man and a child stand in front of the Atomic Bomb Dome in Hiroshima, western Japan, Sunday, Aug. 4, 2013. Hiroshi
Hirošima - pred Dómom atómovej bomby v hirošimskom Parku mieru 1945 americké letectvo zhodilo jadrovú bombu na japonské mesto Hirošima. O tri dni neskôr, 9. augusta 1945, letectvo USA bombardovalo jadrovou náložou aj mesto Nagasaki. FOTO TASR/AP A man and a child stand in front of the Atomic Bomb Dome in Hiroshima, western Japan, Sunday, Aug. 4, 2013. Hiroshi
Zdroj: Shizuo Kambayashi

Vedci sa nezamerali na a množstvo obetí na životoch ani na rozsah katastrofy bezprostredne po atómovom útoku, zaujímali ich ekologické následky jadrovej vojny.

Mestá by vyhoreli do tla ako Nagasaki
Mestá by vyhoreli do tla ako Nagasaki
Zdroj: Anonymous

Ako konštatujú ruské noviny Komsomolskaja Pravda, je známe, že jadrové zbrane sú namierené v prvom rade na vojenské a priemyselné centrá. Ktoré sú zvyčajne súčasťou miest. So zreteľom na to, že až 35 percent energie atómovej bomby sa premení na teplo, dá sa predpokladať, že by tieto mestá vyhoreli do tla. „Oheň sa presunie do lesnatých oblastí a bude horieť niekoľko týždňov. Za tento čas sa do atmosféry dostane 147 miliónov ton sadzí. Ich čiastočky sa dostanú až do stratosféry a na celé roky zabránia slnečným lúčom, aby dopadali na zem,“ píšu noviny.

Po pekle jadrová zima

Vyšlo najavo, že oblaky popola by sa dostali podstatne vyššie než sa predpokladalo doposiaľ a zostanú izolované od troposferických zrážok. Týmto spôsobom sa efekt jadrovej zimy ešte predĺži. „Bude musieť prejsť najmenej sedem rokov, kým sa sadze začnú v atmosfére rozptyľovať. Potom potrvá ďalšie tri roky, kým budú slnečné lúče dopadať na zem s rovnakou intenzitou ako pred atómovou vojnou. Počas jadrovej zimy sa priemerná teplota na Zemi zníži na 9 stupňov Celzia. To znemožní poľnohospodársku výrobu a spôsobí globálny hladomor,“ píšu noviny.

Na archívnej snímke z 30. júna 2015 Sumiteru Taniguči, ktorý prežil útok atómovou bombou na Nagasaki, ukazuje zjazvený chrbát.
Na archívnej snímke z 30. júna 2015 Sumiteru Taniguči, ktorý prežil útok atómovou bombou na Nagasaki, ukazuje zjazvený chrbát.
Zdroj: Eugene Hoshiko

Takže, suma summarum, po piatich rokoch ad atómovej vojny zostane na Zemi približne desatina pôvodnej ľudskej populácie.

Hladomor. Ten po tretej svetovej vojne by bol zrejme najstrašnejší.
Hladomor. Ten po tretej svetovej vojne by bol zrejme najstrašnejší.
Zdroj: profimedia.sk

„Je jasné, že globálny atómový útok by bola samovražda aj pre krajinu, ktorá by sa rozhodla takýto útok začať,“ cituje Komsomolskaja Pravda Josha Coupeho. „Vojna by nezničila iba Spojené štáty a Rusko, mala by katastrofické následky pre celú planétu.“