Operovanie nesprávneho kolena, pacientka, ktorú po operácii nechali na lôžku na chodbe nemocnice či výberové konanie na licencie pre záchranky. To je v skratke agenda, ktorou sa zaoberá Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Nespokojní občania často adresujú svoje podnety práve tejto inštitúcii. Pán Marek z Bratislavy, ktorý nás v minulosti kontaktoval kvôli pofidérnej starostlivosti obvodného lekára o svoju svokru, má s úradom taktiež svoje skúsenosti. V posledných dňoch sa práve úrad dostal na pretras kvôli svojej nefunkčnosti. Preto sa objavili aj názory na jeho zrušenie.

Nepohli pre mňa prstom

Pán Marek mal skúsenosť s úradom pre dohľad, podľa vlastných slov trikrát. „Fungujú na princípe, že podám sťažnosť a úrad osloví iného odborníka z tej oblasti. Napríklad ako to bolo v prípade mojej svokry, že išlo o chirurga. Tak úrad osloví chirurga napríklad z Piešťan,“ uviedol Marek svoju skúsenosť. Zisťuje sa potom či v danom prípade ide o normálny postup a odborník to vyhodnotí. „Nič iné nerobia. Nejde o ľudí čo vec priamo skúmajú. Potrebujú len odborníkov posudok a na základe tohto posudku určia či lekár konal správne alebo nie,“dodal Marek, podľa ktorého ide o duplicitnú úlohu, pretože na tieto činnosti existujú súdy.

Marek sa pokúšal podať sťažnosť úradu aj osobne. Hovorí však, že je to nemožné. „Trikrát som mal takú skúsenosť. Pokúšal som sa rozprávať s niekym, ale u nich je to nemožné. Vždy prišiel za mnou len nejaký ich právnik, bez toho, aby ma vypočul. Skôr ma vypoklonkoval preč. Naposledy som mu aj povedal, že sú úplne zbytočná inštitúcia a pre pacienta nepohnú ani prstom,“ netajil sklamanie Marek.

Pacientka na chodbe

O prípade jeho svokry sme informovali v apríli tohto roku. Pán Marek nás vtedy kontaktoval kvôli svojej svokre. Pani Mária sa lieči na diabetickú nohu a keďže zakopla o gamatky a poranila si prst na nohe. V chirurgickej ambulancii vo Vrakuni si od pacientky tamojší lekár vypýtal 150 eur za roztok, ktorého skutočná hodnota sa pohybuje v centoch. Za roztok si lekár vypýtal rovnakú sumu aj druhýkrát. Prípad bol v tom čase postúpený aj na Úrad pred dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Pán Marek však o výsledku šetrenia nebol informovaný.

Z medializovaných prípadov je známa „pooperačná starostlivosť“ pacientky z Levíc, ktorej fotografia z nedôstojnej hospitalizácie na chodbe nemocnice v Leviciach v marci tohto roku obletela internet. Vtedy úrad pre dohľad obdržal podnet od príbuznej ležiacej pacientky. „Na základe vykonaného dohľadu úrad skonštatoval, že pacientka počas celej hospitalizácie dostávala adekvátnu liečbu a zdravotná starostlivosť jej bola poskytnutá správne,“ znelo stanovisko úradu, podľa ktorého záver šetrenia vychádzal aj z odborného stanoviska troch konzultantov v medicínskych odboroch. Zároveň však uviedol, že síce nedošlo k zanedbaniu starostlivosti, úrad záverom konštatuje, že napriek tomu, že nedošlo k zanedbaniu zdravotnej starostlivosti, umiestnenie vážne chorej pacientky na chodbe bolo zlyhaním organizácie práce príslušného oddelenia a zlyhaním etiky. Ďalšie prešetrenie však riešil manažment nemocnice a Nitriansky samosprávny kraj, ktorý vo veci vyvodil dôsledky.

Viac o téme zrušenia Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ako aj reakciu samotného úradu si môžete prečítať v najnovšom vydaní týždenníka Plus 7 Dní.