Zdravotnícky zákon storočia, ako zvyknú predkladatelia zákon o stratifikácii nemocníc nazývať má tesne pred predložením na rokovaní vlády. S tým súvisia aj postupné tlaky, ktoré reforma nemocníc spôsobila v samotnom vládnom Smere. Od ministerky Kalavskej totiž žiadal líder Smeru, aby bol zákon predložený ako ústavný.

Šéfka rezortu nesúhlasila a tak sa očakáva ako dopadne samotné hlasovanie o zákone. O tom aké kroky by mala ministerka podniknúť ak by zákon nepodporili poslanci zo strany, ktorá ju do funkcie nominovala sme sa spýtali exministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca. Ten vidí problém v samotnom projekte stratifikácie.

Sú tu dva Smery

Podľa Rudolfa Zajaca je úplne jedno či Kalavská podá alebo nepodá demisiu v prípade, že jej zákon nepodporia poslanci Smeru. „Je to jedno či ministerka podá alebo nepodá demisiu, lebo aj tak sa nič nezmení a teraz sú aj tak dva Smery. Jeden je Pellegriniho Smer a druhý Ficov Smer,“ uviedol na margo politických treníc minister z éry druhej Dzurindovej vlády. Podľa Zajaca poslanci Smeru stoja v drvivej väčšine za Ficom, pričom do táboru Pellegriniho by mala patriť aj ministerka Kalavská. „Či podá alebo nepodá demisiu pol roka pred voľbami je jedno. Trinásť rokov neurobili nič a pol roka tiež neurobia nič,“zopakoval na margo Kalavskej budúcich krokov Rudolf Zajac.

Viac ako samotné politické otázky vadí Zajacovi samotný projekt stratifikácie. „Nemôžete povedať zrazu, že na aute budeme reparovať len kolesá, lebo tie sa točia. Keď nebude, motor, karoséria, brzdy, tak to nebude fungovať,“ uviedol obrazný príklad Zajac, na ktorom stoja problémy reformy nemocníc. Problém spočíva podľa Zajac v tom, že pacient nejde do nemocnice alebo len k obvodnému alebo len k špecialistovi. „To znamená, že ak chcete spraviť nejakú efektívnu sieť a sieť, to sú všetci poskytovatelia od všeobecného, obvodného lekára až po vysoko špecializované ústavy, no tak ich musíte mať všetkých na tom ihrisku zahrnutých. Nemôžete vytrhnúť len nemocnice. A navyše vyhlásiť, že štátne sú koncové,“ dodal.

Dopestovanie semena?

Podľa exministra treba podporiť zlepšenie efektivity, tá však spočíva v povinnostiach zdravotným poisťovní, ktoré jediné nakupujú zdravotnú starostlivosť a zo zákona majú povinnosť nakupovať u efektívnych a cenovo výhodných.

Podľa Zajaca je však zásadný problém v opozícii. „Od Fica, Bugára, Danka sa v zdravotníctve nedá čakať nič. Ale väčšina opozičných strán ani nemá program,“ vysvetlil Zajac skeptický postoj k politickému programu opozičných strán v oblasti zdravotníctva.

Bývalý minister si neodpustil ani poznámku k samotnému názvu „stratifikácia“. „Nájdite si vo výkladovom slovníku čo je to stratifikácia a zistíte, že to je nejaké dopestovanie semena v zemi, nejaká úprava semena,“ povedal Zajac na záver s tým, že v rámci reformy nemocníc uprednostňuje termín „optimalizácia“.

Bez podpory vlastných

Ministerka Kalavská nedávno potvrdila, že zákon o stratifikácii nemocníc nebude podávať ako ústavný. Rovnako pripustila, že je zmierená s tým, že reformu poslanci Smeru nepodporia. Ako dodala, cieľom celej stratifikácie bolo pomôcť slovenskému zdravotníctvu, hlavne ústavnej zdravotnej starostlivosti. „Politické vytĺkanie kapitálu, alebo politikárčenie už vonkoncom neprospeje slovenskému pacientovi,"povedala.


Podporu stratifikácii v podobe obyčajného zákona zatiaľ avizovala opozičná SaS. Hnutie Sme rodina sa k návrhu vyjadrí až vtedy, keď bude známa jeho finálna verzia. OĽaNO si myslí, že ak Smer-SD nepodporí návrh vlastnej ministerky, mala by Kalavská podať demisiu.

Navrhovaná reforma nemocníc ministerky zdravotníctva by mala nemocnice rozdeliť do troch kategórií a určiť, aké typy zdravotných úkonov sa v nich budú vykonávať.


Projekt by mala ministerka predložiť na rokovanie vlády 21. augusta. V prípade schválenia zákona by nadobudol účinnosť od 1. januára 2024. Dovtedy sa majú súčasné nemocnice pretransformovať na nové typy.