Uvoľňovanie opatrení kvôli vírusu COVID-19 sa týka aj zubných ambulancií, ktoré od 20. mája ordinujú v štandardnom režime. Nebude to však úplne bežná návšteva u zubára, akú sme poznali predtým. Okrem protiepidemických opatrení sa pacienti môžu stretnúť aj s takzvanými „COVID príplatkami“.

Teplomer na začiatku

Ako uvádza rezort zdravotníctva na svojej internetovej stránke, pacient sa na ošetrenie objednáva telefonicky alebo e-mailom. Pri vstupe do zdravotníckeho zariadenia musí mať na tvári rúško. „Personál zubnej ambulanciu musí mať vždy prehľad, ktoré osoby v danom momente boli v čakárni. Ideálne, ak je v čakárni iba jedna osoba,“uvádza sa v usmernení ministerstva. Rovnako pri vstupe do zdravotníckeho zariadenia sa nevyhnete dezinfekcii rúk. Personál v zubnej ambulancii musí mať na tvári ochranné rúško, ideálne respirátor a ochranné rukavice.

Samotné ošetrenie začína po novom tým, že personál pacientovi zmeria teplotu. „Lekár preskúma pacientovu anamnézu a požiada ho o vyplnenie dotazníka s čestným vyhlásením, v ktorom pacient odpovie na otázky o svojom zdravotnom stave, testovaní na Covid-19 či rizikových kontaktoch. V prípade podozrenia na Covid-19 je zubný lekár povinný pacienta poučiť a poslať ho na vyšetrenie k všeobecnému lekárovi,“ stojí ďalej v usmernení.

Výdavky navyše

Nové opatrenia nezostali bez povšimnutia Slovenskej komory zubných lekárov. Ako sa vyjadrili predstavitelia komory pre portál Vzdravotníctve, opatrenia znamenajú zvýšené finančné náklady na chod ambulancie. Zubní lekári si totiž ochranné pomôcky kupujú sami. Vzhľadom na protiepidemické opatrenia sa tiež predĺži doba ošetrenia jedného pacienta, v dôsledku čoho lekár počas dňa stihne prijať menej ľudí.

Ako ďalej cituje portál hovorkyňu komory Lujzu Hanovú zubári si ojedinele účtujú aj takzvaný „covid poplatok“ vo výške 10-15 eur. „Nemáme však informácie, že by sa to dialo plošne,“ uviedla pre portál Hanová. Zubári podľa hovorkyne nemajú kontinuálny prísun pomôcok z hmotných rezerv. Tie, ktoré dostali prostredníctvom vyšších územných celkov, im vystačili len na pár dní.