Ani na Slovensku nemusíme dvadsať rokov čakať na príchod novej metódy alebo lieku. Sme jedna z troch krajín Európy, kde môžu lekári pacientom opraviť zúžený chrbticový kanál bez veľkej operácie. Chorí sa vyhnú dlhodobej rekonvalescencii a fixátorom chrbtice. Poznáme prvého pacienta, ktorý sa na to dal.

Lekár, ktorý potreboval lekára

Toto je on. Roman Jacko. Zachraňuje životy na záchranke, stará sa o to, aby ste mali pri operácii dokonalú anestéziu, a pritom prechádza vlastným peklom. Tento muž, ktorý celý život snoubordoval, nabicykloval tisícky kilometrov a prebrázdil kopce krížom-krážom, vo svojich štyridsiatich štyroch rokoch dospel do štádia, keď niekto iný bude musieť v operačnej sále uspávať jeho.

„Najskôr akoby mi odumrela vnútorná časť lýtka, potom som na magnetickej rezonancii zistil, že mám vysunutú platničku, ktorá tlačí na nervový koreň, a zároveň zúžený spinálny kanál, teda miesto, kde je ukrytá miecha,“hovorí.

Kanál sa každý rok viac a viac zužoval a Romanova miecha trpela. Nemala dostatočnú výživu v dostatočne rýchlom čase. Dávala to najavo silným brnením nôh a bolesťami, ktoré Romana donútili zastaviť sa, predkloniť, predýchať bolesť, počkať na prekrvenie miechy a pokračovať ďalej. Ku koncu sa už nevedel ani vystrieť. Jeho nohy boli slabé a čím viac sa namáhal, tým horšie to bolo. Pocit ochrnutia prišiel aj do druhého lýtka, chodil zhrbený.

Ľudia hovoria, že sú to bolesti, ktoré patria k najhorším. Niektorí ich majú celý deň, aj keď sú v pokoji. Roman ich mal len počas aktivít, ale perspektíva bola zlá. Budú sa stupňovať, budú častejšie a možno skončí na silných opiátoch.

Princíp tejto bolesti sa dá prirovnať k bolesti pacientov, ktorí majú nedokrvený srdcový sval pri ischemickej chorobe srdca. Bolesť im pri námahe vystreľuje za hrudnou kosťou. Nedokrvená miecha sa prejavuje ukrutnými bolesťami nôh, brnením, v extrémnych prípadoch stráca pacient kontrolu nad močením a vylučovaním. Pre Romana bol problém aj dvadsaťminútová ľahká prechádzka okolo Verbického plesa pod Chopkom. A tretie dieťa na ceste. Povedal si, že stačí.

Operáciu nechcel

Potreboval operáciu, ale operácia nebola to, čo chcel. Pri takzvanej otvorenej chirurgii zúženého spinálneho kanála musí lekár urobiť pomerne veľký zásah do svalov chrbta, často musí odstrániť tŕňovitý výbežok, ktorý zabezpečuje stabilitu chrbtice, a rozšíriť zúžené miesto. Nie je zriedkavé, že sú potrebné aj kovové fixátory, ktoré majú kanál v prípade potreby fixovať. Hrozia komplikácie ako krvácanie a neskôr tvorba jazvovitého tkaniva vnútri chrbticového kanála. 

Takzvaný syndróm zlyhanej operácie chrbta môže trápiť do konca života. Pacienti sú po takejto operácii dlhodobo práceneschopní. „To som si nemohol dovoliť, mám tri zamestnania a manželka čakala tretie dieťa,“hovorí Roman.

Kvalita života však bola zlá. Spojil sa s Róbertom Rapčanom, odborníkom na liečbu bolesti pomocou endoskopických metód. V tej chvíli mu nevedel pomôcť, pretože perkutánne endoskopické operácie zúženia spinálneho kanála na Slovensku nikto nerobil. Moderná technika operácie bola aj vo svete úplne nová, v Južnej Kórei ju jej vynálezca, doktor Sang-kju, používal asi len tri roky. Zopár pacientov podstúpilo takúto operáciu v Nemecku a v Poľsku pod jeho dohľadom. To bolo všetko. Nemali sme ani špeciálne inštrumenty.

A potom tu bol Roman Jacko, ktorý operáciu nutne potreboval. „Dohodol som sa s doktorom Rapčanom, že mi aspoň endoskopicky odstráni časť platničky a časť kĺbového výbežku stavca, ale v momente, keď som mal dostať termín na platničku, zavolal mi a povedal, že mi rozšíria spinálny kanál.“

Jeden z prvých

V celej Európe žije necelá stovka operatérov, ktorí robia perkutánne endoskopické operácie chrbta. Jeden z nich vie touto technikou rozšíriť aj spinálny kanál. Volá sa Krzysztof Łokas a žije v Poľsku. Súkromná klinika, kde je doktor Rapčan lekársky riaditeľ, zabezpečila potrebné inštrumentárium a dohodla sa s Krzysztofom Łokasom, že bude raz do mesiaca operovať aj Slovákov a naučí to našich lekárov.

Princíp operácie je relatívne jednoduchý a je založený na mechanickom pravidle. „Pacient má zúžený kanál, pretože sa mu v ňom zväčšuje väzivo a kostné štruktúry. Našou úlohou je odstrániť zväčšené väzivá a zmenšiť kostné štruktúry a tak ho rozšíriť. Robíme to cez jeden alebo dva desaťmilimetrové rezy na koži pomocou endoskopu a dokážeme pritom nepoškodiť svaly a zachovať tŕňovitý výbežok, takže žiadne skrutky. Pacient od nás odíde po svojich a po dvoch týždňoch je v práci,“ vysvetľuje Róbert Rapčan.

Znelo to dobre. Ani riziká neboli také veľké ako pri klasickej operácii, aj keď nie zanedbateľné. Prederavenie durálneho vaku, hematóm, zápal. Roman musel pár dní porozmýšľať. Predsa len bol prvý. Na druhej strane, nemal čo stratiť. „Sú len dve možnosti - buď sa pacient má výrazne lepšie, alebo sa nemá lepšie, ale nemá sa horšie,“ povedal doktor Rapčan.

Zvládol to

Po dvojhodinovej operácii, ktorú urobil Krzysztof Łokas, bolo po všetkom. Spinálny kanál mal rozmery ako zdravý. Len Roman musel bojovať s dôsledkami, ktoré, ako hovorí, nečakal. „Myslel som si, že bolesti budú menšie, žiaľ, prišli určité neurologické komplikácie, na ktoré som nebol pripravený.“ Operácia dočasne ovplyvnila funkciu zvieračov močového mechúra i konečníka a pohlavné funkcie. Romana trápili bolesti v oblasti rekta a sedacieho svalu. „Nebolo mi všetko jedno,“spomína si na prvé dni po operácii.

Róbert Rapčan ho upokojil, že problémy tohto typu sa môžu vyskytnúť, ale sú krátkodobé a treba vydržať. Po pár dňoch problém pominul a o mesiac už doktor Jacko uspával prvých pacientov a slúžil na záchranke. „Jediné, čo mi zostalo, je občasné stŕpnutie a bolesť v krížoch, čo môže mať aj inú príčinu, ktorú sa azda tiež podarí odstrániť. Raz za tri dni musím zobrať lieky, ale s tým sa už dá žiť.“

Magnetická rezonancia po troch mesiacoch od operácie ukázala, že kanál je voľný a hlavný problém vyriešený. Roman Jacko si tlieska, ale sekt ešte neotvára. Nie je úplne bez bolesti. Na druhej strane môže chodiť vystretý, denne ošetrí niekoľko pacientov a podáva anestézie na klinikách. A o pár dní mu manželka donesie z nemocnice domov ďalšieho potomka.

Dobré výsledky

Spojili sme sa s Krzysztofom Łokasom a pýtali sa, aké má výsledky tejto operácie v Poľsku. Operoval tam okolo sto pacientov. Na Slovensku zatiaľ troch. „Výsledky sú dobré, osemdesiat až deväťdesiat percent chorých má problém vyriešený a tým zvyšným musíme pomôcť iným spôsobom,“ povedal.

Krzysztof má v pláne operovať na Slovensku dvoch pacientov mesačne. Naši pacienti čakajú aktuálne na zákrok na čakacej listine približne mesiac. Za operáciu neplatia nič. „Väčšinu hradí poisťovňa a niečo pokrýva z vnútorných zdrojov naša klinika,“ povedal Róbert Rapčan.

Vo firme si túto operáciu trochu tvrdohlavo presadil. Táto metóda nie je úplne zaujímavá pre jednodňovú chirurgiu, má väčšie riziká, dlhšie trvá, musí sa robiť v celkovej anestézii, má vyššie náklady ako napríklad operácia platničky, ale z medicínskeho hľadiska je zaujímavá a veľmi potrebná.

„Určite som rád, že som to absolvoval. Viete, ochorenia chrbtice dosť súvisia so psychikou, to vám povie každý - ak má človek motiváciu, že sa to zlepší. Ale každý prejde obdobím, keď je z toho smutný, plače, nemá východisko a všetko vidí zle. Potom sa treba zastaviť, odraziť, pozrieť sa dopredu a naložiť so životom inak,“ priznal čerstvý otec Roman Jacko. 

Zúženie spinálneho kanála

Je to typická degeneratívna zmena, ktorú má v osemdesiatke takmer každý druhý človek. Väčšinou sa vyskytne u ľudí až po päťdesiatke a niektorým pacientom vôbec nerobí problémy. Iní užívajú kopu liekov, bez ktorých si nemôžu predstaviť život.

Nedokrvenie miechy ukrytej v spinálnom kanáli sa prejavuje ako silná bolesť pri aktivite alebo námahe, pre ktorú zostanete v predklone, až kým miecha nedostane potrebnú výživu. Vaše nohy sú slabé a brnia. Neliečená ťažká spinálna stenóza môže vyústiť do stuhnutosti, slabosti, problémov s rovnováhou, inkontinencie aj paralýzy.

Liečba sa dá rozdeliť do kategórií - lieky, rehabilitácia, operácia. Tú môžu absolvovať pacienti v našich nemocniciach ako veľkú otvorenú operáciu alebo na súkromnej klinike zameranej na znižovanie bolesti pomocou perkutánnej endoskopickej operácie, ktorú robí poľský doktor Krzysztof Łokas.