Ak sa situácia nezmení, hrozí kolaps zdravotníckych systémov v Európe. Uviedla to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), podľa ktorej Európa zaznamenala prudký nárast prípadov ochorenia COVID-19, odkedy v jednotlivých krajinách začalo dochádzať k uvoľňovaniu epidemiologických opatrení. Početnejší nárast pritom badáme aj na našom území

Príchod druhej vlny?

„Počas uplynulých dní sme v Európe po niekoľkých týždňoch opäť zaznamenali zvýšenie týždenného počtu prípadov ochorenia COVID-19," oznámil šéf sekcie WHO pre Európu Hans Kluge. Podľa Klugeho až tridsať krajín zaznamenalo počas posledných dvoch týždňov nárast nových prípadov a v jedenásť z nich zrýchlenie prenosu nákazy predznamenáva nástup druhej vlne pandémie. „Ak na túto situáciu dostatočne nezareagujeme, zdravotnícke systémy sa opäť dostanú na pokraj kolapsu," dodal.


Podľa údajov z Univerzity Johnsa Hopkinsa sa na celom svete ochorením COVID-19 doposiaľ nakazilo takmer 9,5 milióna ľudí a takmer 483-tisíc ochoreniu podľahlo. Viac ako polovicu z celkového počtu infikovaných evidujú v Európe a Spojených štátoch. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) však varuje, že skutočný počet infikovaných je oveľa vyšší, pretože v niektorých krajinách sú testovaní len pacienti s najvážnejším priebehom ochorenia.

Najviac na Severe Slovenska

Narastajúcu tendenciu výskytu vírusu COVID-19 možno vidieť aj na Slovensku. Podľa Ministerstva zdravotníctva vo 25. júna, pribudlo trinásť ľudí pozitívne testovaných na nový koronavírus. „Vo štvrtok sa urobilo spolu 1515 testov. Pozitívne testovaní pacienti pochádzajú z okresov Čadca (7), Michalovce (2), Bánovce nad Bebravou (2), Spišská Nová Ves (1), Brezno (1). Pozitívne testovaných bolo 7 žien a 6 mužov,“ uviedla hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

V nemocniciach s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň je podľa ministerstva aktuálne štrnásť pacientov, z nich u piatich je potvrdený nový koronavírus. Traja pacienti sú na Jednotky intenzívnej starostlivosti, ale nikto nie je na umelej pľúcnej ventilácii. Vyliečených z ochorenia je na Slovensku aktuálne 1455 ľudí, počet úmrtí je bez zmeny – 28.

Celkovo sa na Slovensku doteraz urobilo spolu celkovo 206 362 ukončených laboratórnych testov na Covid-19.

Mohlo by vás zaujímať: