Chladné jesenné počasie a kratšie dni priam vyzývajú na relax v saune či vo vírivke. Romantické chvíle však môžu narušiť nepríjemné následky v podobe vírusov. Ak zasiahnu tie najintímnejšie oblasti, dvojicu čaká dlhá liečba a abstinencia. Rozšírené genitálne bradavice sa však skôr než po návšteve wellness objavujú po pohlavnom styku. „Najčastejšie sa nakazia promiskuitne orientovaní jedinci, ktorí majú nechránený sex, a to bez ohľadu na to, či je to muž, alebo žena,“ upozorňuje dermatologička MUDr. Edita Kaiserová. Nuž, oplatí sa mať vidinu chvíľkovej rozkoše na uzde! Rizikovejší sú však ľudia s oslabeným imunitným systémom.

Malé výrastky

„Po milovaní s mojím bývalým partnerom sa mi pri pošve objavili malé výrastky. Gynekológ hneď vedel, o čo ide. Genitálne bradavice neboli veľké ani ma nesvrbeli. Ale začala som ich cítiť pri sexe. S priateľom sme si to potom dosť rázne vysvetlili, veľmi som bola nahnevaná, nikdy predtým som nič také nemala,“ rozhorčuje sa 31-ročná Andrea. „Okrem toho, že ma nakazil, zistila som, že je podvodník a klamár, ktorý si na žúre s kamošmi z času na čas rád doprial jednorazový sex,“ krúti hlavou. Vinou neverníka musela zápasiť s nepríjemným problémom.

Ďalšia mladá žena sa sťažuje na výrastky, ktoré ju tam dolu svrbia a stále sa zväčšujú. „Gynekológ mi povedal, že sú to bradavice, a keďže boli už dosť veľké, operatívne ich odstránil a odvtedy mám pokoj,“ hovorí.

Dokáže ich človek spoľahlivo odlíšiť od iných kožných problémov? „Sú to mäkké výrastky, ktoré sú spočiatku drobné, nenápadné červenkasté, prípadne sivohnedé. Postupne však zväčšujú svoju veľkosť a šíria sa do okolia až do rozmeru niekoľkých centimetrov. Vytvárajú veľké bradavičnaté ložiská a počas pohlavného styku spôsobujú výraznú bolesť, preto postihnutý partner obvykle nemá ani chuť na pohlavný styk,“opisuje odborníčka. U žien sa často objaví pošvový výtok a väčšie bradavice môžu pri tlaku prasknúť a krvácať.

Nebezpečné papiloma vírusy

Málokto sa nimi pochváli, preto si ľudia riziko zväčša neuvedomujú. Lenže treba sa mať na pozore! „Genitálne bradavice patria k vysokoprenosným pohlavným infekčným ochoreniam. Hoci sú definované ako nezhubné infekčné tkanivové výrastky, v prípade zanedbania liečby môžu papiloma vírusy u ženy spôsobiť rakovinu krčka maternice,“ upozorňuje dermatologička. Bradavice sú vyvolané ľudskými papiloma vírusmi. Známych je vyše 120 typov týchto vírusov, z čoho asi tretina je nebezpečná pre infekciu v genitálnej oblasti. „Niektoré vírusy bradavice sa teda objavia a rozmnožujú len v okolí vonkajších genitálií, na malých a veľkých pyskoch u žien, prípadne na žaludi penisu, predkožke, ústí močovej rúry a oblasti mieška u mužov. No často aj v oblasti análneho otvoru alebo v prípade homosexuálne orientovaných partnerov aj v oblasti konečníka,“ opisuje odborníčka.

Prenášané sexom

Zdrojom infekcie je človek. Preniesť vírus možno prostredníctvom nechráneného pohlavného styku, prípadne zlou hygienou a neohľaduplnosťou. „Infekcia sa totiž prenáša pohlavným stykom, ak už ju jeden partner má, obvykle ju prenesie aj na druhého. Vírus sa tak dostane do organizmu cez drobné ranky a trhlinky, ktoré môžu počas pohlavného styku vzniknúť,“ hovorí dermatologička. Upozorňuje však aj na na prípady, keď infekcia vznikla v čase oslabenej imunity.

Hoci hovoríme o genitálnych bradaviciach, zdrojom nákazy môžu byť aj tie na rukách. Stačí, ak sa nimi nakazený dotýka intímnych miest partnera či partnerky. „Mal som dlhé roky na rukách dve bradavice, ktoré sa nezväčšovali ani som ich nijako zvlášť nevnímal. Ale u mojej priateľky som si všimol, že mala obavy z mojich dotykov, najmä keď som ju hladil na intímnych partiách. Najprv mi nedošlo, že sa obáva mojich bradavíc, myslel som, že niečo robím zle. Našťastie, o všetkom sme sa porozprávali a hneď som nabehol ku kožnej lekárke,“ spomína Miro.

Abstinencia aj hygiena

Stávajú sa prípady, keď sa vírus z partnera nedostane na druhého, no je to skôr ojedinelé. „Len čo sa zistí vírus u jedného, je potrebné, aby sa vyšetreniu u lekára podrobil aj druhý partner,“ hovorí na margo genitálnych bradavíc Edita Kaiserová. Liečba si vyžaduje tvrdú disciplínu, úprimnosť medzi partnermi a často sexuálnu zdržanlivosť. „Zriedkakedy je totiž infekcia len na genitáliách, často je to aj v pubickej oblasti a na slabinách. Treba sa teda vyhnúť pohlavnému styku až do vyhojenia kožných prejavov. Fakt je, že v prípade bradavíc je pre postihnutého partnera pohlavný styk často bolestivý, takže sa mu aj prirodzene vyhýba,“ dodáva. 


Liečba trvá niekedy aj mesiace, pretože sa musia zničiť všetky bradavice, aby sa nerozsievali. „Vypaľujú sa najčastejšie tekutým dusíkom a pacient dostáva podpornú imunomodulačnú liečbu, ktorá má protivírusový efekt. V rámci zvýšenej hygieny je vhodné používať antibakteriálne nealergické mydlá, udržiavať postihnuté miesta v čistote a vyčleniť si uterák alebo používať jednorazové utierky na postihnutú oblasť,“ radí dermatologička. Ak sa vám bradavice tvoria opakovane, návšteve víriviek či termálnych vôd sa radšej vyhnite. Ak sa koža dlho lúhuje, ľahšie do nej vniká infekcia.