Zdá sa, že potreba mať väčší „stožiar“ nie je len politickou záležitosťou. Nedávne zistenia zo susedného Česka v oblasti plastickej chirurgie hovoria o tom, že muži čoraz častejšie vyhľadávajú pomoc odborníkov a jedným z dôvodov je zväčšenie pohlavného údu. Pozreli sme sa preto, ako je to so Slovákmi, a na základe slov chirurgov možno skonštatovať, že v požiadavkách na zväčšovanie orgánov a rôznych častí tela nie sme oproti susedom pozadu.

Plastika aj v socializme

Ak by sme brali mužských klientov v ambulanciách plastickej chirurgie ako nejaké nóvum, zainteresovaní nás rýchlo vyvedú z omylu. „My sme veľmi vážne už za socializmu riešili v plastike vedecké postupy bežné vo svete. Do toho spadala aj estetika. Robila sa u mužov aj u žien. U mužov okrem zväčšovania prsníkov, ktoré robíme tiež, to boli všetky úkony,“ vysvetlil nám Vladimír Zachar, ktorý pracuje ako plastický chirurg od roku 1981. Percentuálne zastúpenie mužov a žien po revolúcii podľa odborníka logicky vzrástlo. To vyplývalo aj zo skutočnosti, že pred revolúciou tento medicínsky odbor, ktorý sa okrem skrášľovania zaoberá chirurgiou ruky, poúrazových stavov či nádorov, nebol na piedestáli médií a verejného záujmu. „My sme si však v tichosti robili svoje a držali kurz so svetom,“ dodal odborník, ktorý už za bývalého režimu absolvoval niekoľko odborných stáží v zahraničí. V rámci estetických výkonov tvoria tretinu klientely muži a tendencia je stúpajúca. „Niektoré zákroky sú na hranici rozumu, napríklad zväčšenie prsného svalu u mužov. Dôvod? Aby vyzerali mužnejšie. O podobné zákroky majú záujem väčšinou muži s útlou postavou, ktorí chcú vyzerať ako nejaký ,vymakaný‘ chlap z časopisu, a dajú si voperovať implantáty,“ vysvetlil odborník Zachar.

Výsledok je podľa odborníka v tomto prípade minimálne komický, hraničiaci s nutnosťou vyšetrenia u iného špecialistu. „Aj bicepsy sme mali, chvalabohu, to nevyšlo, pretože biceps pracuje omnoho viac ako prsný sval a vyskytli sa technické problémy. Väčšinou u žien prichádza niekedy požiadavka na formovanie lýtkových svalov pomocou implantátu. Napriek poučeniu pacientky trvali na operácii. Väčšinou sa to skončilo tak, že implantát sa po nejakom čase odstránil, lebo pacientku limitoval,“ dodal.

Väčšie prsia nielen pre ženy: Odborník Vladimír Zachar má skúsenosť aj s mužmi, ktorí chcú objemnejší hrudník.
Väčšie prsia nielen pre ženy: Odborník Vladimír Zachar má skúsenosť aj s mužmi, ktorí chcú objemnejší hrudník.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Penisy aj bod „G“

Približne pred dvadsiatimi rokmi prišla ponuka tvarovať ženské pozadie do podoby, aké „nosia“ ženy v Južnej Amerike. „Zadok žien z Južnej Ameriky je vo väčšine prípadov trochu inak tvarovaný, ako sme zvyknutí  v Európe. Boli sme na prednáškach k tejto téme a prijali sme to s úškrnom. Pár ,významných‘ slovenských celebrít sa na to dalo, ale neskončilo sa to dobre, hybnosť bola významne limitovaná a estetický výsledok bol komický,“spomína plastický chirurg, podľa ktorého sa vyskytli v tomto prípade aj obmedzenia týkajúce sa fyzického pohybu. Dlhoročný odborník má za sebou aj operácie, keď muži chceli zväčšiť svoj penis. „Možno zo sto telefonátov, ktoré máme ohľadne tejto veci, nakoniec operujeme dvoch-troch alebo piatich. To isté sa deje u žien, keď sa smerom hore posúva bod G. Údajne to ženu viac vzrušuje. Či je to pravda, neviem, ale tieto operácie robím nerád a po veľkom presviedčaní,“ priznal odborník.

Samo zväčšenie penisu sa deje na základe uvoľnenia väzov pri jeho koreni. To spôsobuje zväčšenie pohlavného orgánu o dva až tri centimetre. „Potom sa podkožne vstrekuje kyselina hyalurónová, aby mal penis väčší vzhľad. V žiadnom prípade sa však nevstupuje do corpus cavernosum, čo sú dutinky v penise, ktoré v podstate vyprodukujú stoporenie,“ vysvetlil postup operácie Vladimír Zachar. Odborník sa zároveň stretol s mnohými pacientmi, ktorí si dali podobné zákroky robiť u pochybných chirurgov a skončilo sa to s veľkými zdravotnými problémami. „Pacient vždy pred operáciou podpisuje súhlas s operáciou, o ktorej je poučený. V Nemecku je dokonca zákon, kde sa hovorí, že súhlas s operáciou musí byť minimálne 14 dní pred operáciou, a to preto, aby nevznikol nejaký nátlak, aby mal pacient dosť času premyslieť si zákrok,“ vysvetlil odborník ohľadne právneho zastrešenia netradičných požiadaviek pacientov.

Zväčšenie „mužnosti“: Odborníci upozorňujú, že chirurgické zákroky s cieľom zväčšenia penisu nie sú práve bezpečné.
Zväčšenie „mužnosti“: Odborníci upozorňujú, že chirurgické zákroky s cieľom zväčšenia penisu nie sú práve bezpečné.
Zdroj: PIXABAY

Trendy v rámci estetickej časti plastickej chirurgie prichádzajú po­dľa odborníka vždy na základe správ od tak­zvaných influenceriek z internetu alebo z médií. „My aplikujeme operačné postupy, ktoré sa používajú desaťročia, a v momente, keď príde niečo inovatívne, revolučné, nové, je to, samozrejme, nezmysel. Všetko musí prejsť schvaľovaním a čas ukáže, čo je dobré,“ varuje pred módnymi vlnami odborník, ktorý nám prezradil aj to, čo práve letí. „Momentálne si všetci prajú ,kačacie ústa‘. Neviem, odkiaľ to prišlo, kto povedal, že je to pekné. Pera môže byť zväčšená vkusne vzhľadom na tvár, ale väčšinou sa to preháňa,“ dodal.

Muži si pery podľa odborníka zatiaľ zväčšovať nedávajú. Zo skúseností vo svete odborník pripomenul zážitok z Ázie, konkrétne z Taiwanu, kde je veľká móda preoperovať si šikmé oči na európske. „Je to operácia trvajúca pol hodiny, robí sa v lokálnom znecitlivení. V živote som však nepočul, že by niečo podobné chcel opačne podstúpiť niekto z Európy,“ dodal. K častým zákrokom, ktoré plastický chirurg vykonáva, patrí zväčšenie pŕs, najmä u žien. Reakcie tela na implantáty sú rôzne, ale z praxe odborníci nepoznajú, že by telo implantát odvrhlo. „Za posledné roky sme zaznamenali zväčšený počet žien, ktoré majú kapsulárnu kontrakciu. Je to jav, keď sa okolo implantátu vytvorí bežná vrstvička, ktorá tam žije, funguje, ale nemá nič spoločné s chorobou. Za nejakých okolností sa stane, že táto vrstvička začne rásť, tvrdnúť a deformuje prsník,“vysvetlil odborník o nezamýšľaných javoch, ktoré sa pri prsných implantátoch vyskytujú.

Nateraz sa vie, že k podobným situáciám dochádza u žien, ktoré začali skoro aktívne športovo žiť či pravidelne navštevujú posilňovňu. „Posledné roky je tendencia, že je lepšie vymeniť implantáty po desiatich rokoch. Ženy chodia na prevenciu, na vyšetrenia. Dnes sa dá s prehľadom vyšetriť priestor pred implantátom i za ním. Ak sa u pacienta klinicky nedeje nič, tak to môže vydržať. Chodia k nám ženy, ktoré sme operovali pred 30 rokmi a stále sa nič nedeje.“ „My silikónmi neliečime len prsia, ale aj hlavu, sebavedomie,“zdôraznil odborník na záver, pričom dodal, že, či sa nám to páči, alebo nie, „ženské prsia sú symbolom ženy, dotvárajú ženu, dodávajú ďalšiu krásu a krásne prsia dokážu ženu posunúť v osobnom, ale aj pracovnom živote veľmi dopredu,“ doplnil.

Vplyv celebrít: Za netradičnými výstrelkami v plastike sú podľa odborníka často známe osobnosti. Na obrázku Rodrigo Alves, známy ako plastikový Ken, má za sebou viac ako 60 plastických operácií.
Vplyv celebrít: Za netradičnými výstrelkami v plastike sú podľa odborníka často známe osobnosti. Na obrázku Rodrigo Alves, známy ako plastikový Ken, má za sebou viac ako 60 plastických operácií.
Zdroj: TASR

Nárast desať percent

V ambulancii hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre plastickú chirurgiu Vlastibora Minarovjecha je pomer mužov a žien 30 k 70. „Každý rok mužov využívajúcich plastickú chirurgiu pribúda, povedzme o desať percent,“uviedol. Tento nárast zaznamenal vo svojej klinike za posledných päť rokov aj plastický chirurg Miroslav Glück. Muži sa na neho obracajú najmä kvôli omladzovacím zákrokom na tvári, ale rovnako je u jeho klientov obľúbená transplantácia vlasov.  Podľa Minarovjecha je slovenský muž pri rozhodnutiach podstúpiť zákrok konzervatívnejší v porovnaní s Čechmi alebo so západnou Európou. Súvisí to vraj so skutočnosťou, že Slovensko sa vo všeobecnosti vníma ako konzervatívna krajina, preto viaceré trendy k nám prichádzajú pomalšie. „Zároveň u mužov panuje istý ostych, niektorí veľmi dlho zvažujú, kým vôbec do ambulancie zavolajú. Našťastie sa to mení a máme klientov, ktorí sa po prekonaní bariéry vracajú bez problémov,“ dodal Minarovjech.

Muži v ambulancii hlavného odborníka často riešia vrásky, teda prvé známky starnutia. Dnes je neúprosný trend mladosti aj vo vrcholovom biznise, takže aj manažérske posty už postihla potreba večnej mladosti. Máme hojne zastúpené operácie viečok, face lift, zákroky na nose, odstávajúce uši a obriezky,“opísal odborník Minarovjech najčastejšie problémy, ktoré riešia u mužov. Čo sa týka zväčšenia pohlavného orgánu, odborník varuje pred komplikáciami. „Všetky známe postupy na zväčšenie penisu sú neefektívne a veľmi rizikové. Žiadnemu pacientovi ich neodporúčam. Výsledkom môže v lepšom prípade byť impotencia, v horšom aj smrť,“vysvetlil Minarovjech, pričom dodal, že ostatné zákroky, napríklad s kyselinou hyalurónovou, slúžia len ako určitá dočasná pomoc.