Vedecké inštitúcie po celom svete pracujú na lieku a vakcíne, ktoré by smrteľnú epidémiu zastavili. Zlou správou je, že aj keby s nimi prišli hneď zajtra, klinické skúšky by trvali niekoľko mesiacov alebo rokov. Preto laboratóriá a zdravotníci skúšajú existujúce lieky, ktoré by mohli aspoň čiastočne zabrať aj na koronavírus. Ako píše server Live Science, v drvivej väčšine zatiaľ liečba spočíva len v takzvanej podpornej zdravotnej starostlivosti.
Lekári teda zmierňujú pacientom príznaky. V niektorých nemocniciach používajú antivírusový liek oseltamivir (Tamiflu), ktorý by vraj mohol potlačiť rozmnožovanie vírusu. Tamiflu je však určený predovšetkým na liečbu chrípky a ťažko povedať, či skutočne dokáže pomôcť. Tento postup spochybňuje aj michiganský virológ Ebenezer Tumban.
Istú nádej do budúcnosti ohlásilo univerzitné vedecké pracovisko Medical Center v americkej Nebraske, ktoré začalo testovať liek remdesivir, Číňania skúšajú rôzne antivirotiká, pôvodne určené na ebolu či HIV.
O vývoji vakcíny proti Covid-19 informovala aj poradkyňa amerického Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby (NIAID) Hilary Marstonová. Pred pár dňami začali v Seattli prijímať prvých dobrovoľníkov na klinické skúšky. Vzhľadom na krízovú situáciu proces urýchlili a preskočili niektoré dôležité kroky, na čo upozornili biomedicínski etici.
Výskumníci totiž začali nábor ľudí v čase, keď ešte len zisťovali imunitnú reakciu u laboratórnych myší. Napriek tomu si lekári nie sú istí, či obchádzanie pravidiel skráti čas vývoja vakcíny a jej uvedenie na trh. „Ak by aj všetko išlo najlepšie, ako je to možné, trvalo by to jeden a pol až dva roky. A to je ešte optimistický odhad,“ uviedla Marstonová.
S upravenou vakcínou, ktorá bola pôvodne určená proti vírusu infekčnej bronchitídy (IBV), prichádzajú tiež Izraelčania. Bola vyvinutá po štyroch rokoch výskumu a po prvých predklinických skúškach vedci hovoria o dobrej prognóze. IBV má totiž vysokú genetickú podobnosť s ľudským koronavírusom. Inštitút vakcínu geneticky modifikoval na liečbu Covid-19. Testovanie „in-vivo“ sa však môže začať až po získaní bezpečnostného osvedčenia a vedecké zariadenie stále hľadá potenciálnych partnerov na výrobu vakcíny.
Ani Číňania nezaháľajú a pripravujú sa na prvé klinické skúšky vlastnej vakcíny. Podľa tamojšieho námestníka ministra vedy a technológie Su Nan-pchinga by sa mali začať už koncom apríla.
Zároveň Čínska národná správa zdravotníckych produktov schválila použitie antivírusového lieku Favilavir, ktorý podľa výsledkov štúdie na sedemdesiatich pacientoch pomáha pri liečbe koronavírusu a vykazuje minimálne vedľajšie účinky. Ďalším „kandidátom“, ktorý by mohol zabrať, je iný čínsky liek s názvom APN01. Ten je však ešte len v pilotnej fáze testovania.