Chlapček sa narodil ako „pokus číslo jedna“ na svete a pod jeho vznik sa podpisuje lekár z Newyorského centra asistovanej reprodukcie John Zhang. Manipuloval s bunkami dvoch žien, aby chránil chlapčeka pred smrtiacou chorobou, ktorá sa volá Leighov syndróm.
Technológia - Maternal spindle trasfer - vďaka ktorej dieťa vzniklo, je vysoko kontroverzná a legálna len vo Veľkej Británii. Zatiaľ čo Británia čaká na prvé pôrody detí troch rodičov, Zhang zverejnil správu o svojom prvom pokuse a tá obletela svet. Vyvolala úžas, aj zhnusenie. Prečo?
Chcela živé dieťa
Začalo sa to štyrmi potratmi a dvomi deťmi, ktoré zomreli. Matka, ktorej dieťa ako prvé na svete vzniklo technológiou, ktorá sa v angličtine volá Maternal Spidle má poškodenú genetiku mitochondrií, teda energetických centier buniek. Ona sama je zdravá, ale vražednú mutáciu prenáša na svoje deti.
Zmutovaný gén mitochondriálnej DNA spôsobí, že bunky v tele nemajú dostatok energie na to, aby dobre fungovali. Keďže najviac energie potrebujú bunky mozgu, svalov a srdca, pacientovi s touto poruchou teda postupne odumiera mozog, srdce a ochabujú svaly.
Deti, ktoré sa narodia s Leighovým syndrómom umierajú ešte veľmi malé. Stalo sa to aj v prípade tejto rodiny z Jordánska, ktorá vyhľadala Johna Zhanga. Matka štyri krát potratila vytúžené dieťa a dve deti, ktoré sa jej narodili umreli veľmi skoro. Lekár v reprodukčnom centre jej ponúkol, že jej v laboratóriu vyrobí zdravé dieťa, bez genetickej mutácie. Potreboval na to bunky od troch ľudí.
John Zhang: Manipuloval s bunkami dvoch žien, aby chránil chlapčeka pred smrtiacou chorobou.Foto: Archív
Technika troch rodičov
Na to, aby mohol Zhang vytvoriť dieťa bez chyby v mitochondriách potreboval jedného muža a dve ženy. Biologickej matke odobral z vaječníka niekoľko zrelých vajíčok, pripravených na oplodnenie. Lenže tie v sebe mali poškodené mitochondrie a on sa ich potreboval zbaviť. Preto skombinoval zdravé mitochondrie od darkyne s jadrom, ktoré vybral z vajíčka biologickej matky.
V jadre sa nachádzajú takmer všetky genetické informácie, ktoré robia človeka špecifickým, ako je farba očí, alebo inteligencia. Zatiaľ čo DNA mitochondrií sa na výzore, alebo osobnosti nového človeka nijak neodrazí.
Takto vyrobené supervajíčko potom doktor oplodnil spermiou manžela biologickej matky a vzniklo embryo, ktoré vložili žene do maternice. Tá po deviatich mesiacoch porodila zdravého synčeka.
Video: Uznávaný genetik, docent Vladimír Ferák z GHC Genetics sk, s.r.o. popisuje technológiu „troch rodičov“.
Budúcnosť
Dieťa sa narodilo zdravé, ale čo všetko má pred sebou? Vyšetrenia ukázali, že iba jedno percento jeho mitochondrií obsahuje matkinu chybnú mutáciu. Všetci dúfajú, že to tak zostane. Choroba nastáva obvykle vtedy, keď obsahuje mutáciu 18 percent mitochondrií.