Britským vedcom sa zrejme podarilo objasniť okolnosti smrti faraóna Tutanchamóna, ktorý starovekému Egyptu vládol pred viac ako tromi tisíckami rokov. Z nových expertíz vyplýva, že mladý vládca zomrel po zrážke s vozidlom. Odborníci podľa britských médií zistili aj to, že faraónova múmia po uložení do hrobu obhorela, za čo mohla zrejme chemická reakcia balzamovacej zmesi vnútri sarkofágu.

Bezvýznamný panovník

Nález Tutanchamonovej hrobky bol jednou z najväčších senzácií v dejinách archeológie. Tím pod vedením Brita Howarda Cartera ju objavil v roku 1922. Nie príliš významný vládca sa tak stal jednou z najznámejších postáv staroegyptskej histórie.

Tutanchamon bol synom kráľa Achnatona, známeho tiež ako Amenhotep IV. Panovník 18. dynastie sa na trón dostal asi v deviatich rokoch a zomrel pravdepodobne ako 18 alebo 19-ročný v roku 1323 pred naším letopočtom.

Telo obhorelo

Antropológ Robert Connolly z univerzity v Liverpoole vykonal laboratórne testy na časti Tutanchamonovej múmie, ktorá je inak uchovávaná v múzeu v Káhire. Spolu s kolegami dospel k záveru, že faraónovo telo obhorelo - a to až po jeho uložení do hrobky. Mohla za to zrejme chemická reakcia balzamovacích prostriedkov s kyslíkom a ľanovou tkaninou, do ktorej bola mŕtvola zabalená.

Vedci pod vedením forenzného archeológa Matthewa Pontinga potom vykonali "virtuálny pitvu" faraónovho tela a pomocou známych údajov zisťovali, ako mohol kráľ prísť ku svojim zraneniam. Z počítačových modelov a simulácií im vyšlo, že do vládcu zrejme vo vysokej rýchlosti narazil koč. To podľa nich vysvetľuje aj fakt, že Tutanchamóna pochovali netradične bez srdca. Jeho vnútorné orgány vraj totiž náraz úplne zničil.

Predtým sa predpokladalo, že faraón zomrel na následky infekcie po otvorenej zlomenine stehennej kosti.

Čítajte viac:

Kráska z Egypta: Nefertiti očarila faraóna vôňou vlasov