Na Slovensku trpí chorobou diabetes mellitus, ľudovo povedané cukrovkou, vyše 350-tisíc ľudí. Podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií SR pribudlo v roku 2021 až 28-tisíc ľudí, ktorým diagnostikovali túto chorobu. Jednou z dôležitých súčastí života diabetikov je aj pravidelné meranie hladiny cukru. Posledné desaťročia to nešlo bez bolestivého pichania do prsta, no s vedeckým pokrokom a vývojom technológií je tu aj nová, bezbolestná možnosť.

Hodnoty cukru pod rukou

Vďaka inováciám si cukrovkári vedia zmerať hladinu cukru aj bez pichania do prsta. Zabezpečuje to systém okamžitého monitorovania glukózy FreeStyle Libre, ktorý meria hodnoty hladiny cukru v medzibunkovom moku. Využíva na to malý okrúhly senzor, ktorý je umiestnený na zadnej strane hornej časti paže. Na odčítanie hodnôt a kontinuálne sledovanie trendov vývoja cukru u diabetika slúži aj aplikácia v mobilnom telefóne. Je dostupná pre obidva mobilné operačné systémy, Android (v obchode Google Play) a iOS (v obchode App Store).

Smartfónový pomocník

Aplikácia FreeStyle LibreLink je kompatibilná so senzorom FreeStyle Libre, je bezplatná a veľmi intuitívna. Hladina cukru sa meria jednoduchých priložením mobilu k senzoru. Samotná aplikácia poskytuje diabetikovi viaceré údaje, vrátane aktuálnej hodnoty hladiny glukózy, až 8 hodín glykemickej histórie, graf, ktorý znázorňuje priebeh a osciláciu hodnôt glukózy počas dňa či graf, ktorý zobrazuje percento času nameraných hodnôt cukru nad, pod alebo v rámci nastaveného cieľového rozsahu. Denné udalosti si je možné zaznamenávať v rámci záložky Denník, či už ide o konzumované jedlo, pohybovú aktivitu či fyzickú námahu.
 
Zoznam kompatibilných zariadení sa neustále rozširuje.

Zdieľanie

Navyše, Systém FreeStyle Libre je možné prepojiť s aplikáciou LibreLinkUp (dostupnou pre Android aj iOS), ktorá umožňuje bezpečné zdieľanie nameraných hodnôt s rodinnými príslušníkmi či blízkymi osobami, ktorým povolíte prístup. Ďalšou možnosťou je aj zdieľanie údajov o hladine glukózy a dát zo senzoru priamo s lekárom (pomocou webovej aplikácie LibreView).
 
Aplikácia FreeStyle LibreLink, Systém na okamžité monitorovanie glukózy FreeStyle Libre (Senzor) a LibreView, ktorý zahŕňa aj mobilnú aplikáciu LibreLinkUp, sú zdravotníckymi pomôckami. Číslo notifikovanej osoby: 2797. Čítajte pozorne príručku používateľa a informácie o bezpečnom používaní.
 
FreeStyle, Libre a súvisiace obchodné značky sú značky spoločnosti Abbott.
©2023 Abbott. ADC-72181 v1.0 3/23.